سریعترین روش پاسخ به سوالات و دریافت مشاوره
👋 سلام ! به چه شکلی میتونم کمکتان کنم؟

مراقبت های بعد از کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر یکی از پرطرفدارترین درمان­ها در بین مراجعه کنندگان می­باشد که از دوام و پایداری بالایی برخوردار است، اما باید متذکر شد که ماندگاری آن­ها  علاوه بر استفاده از مواد مرغوب و انجام کار توسط متخصص زیبایی به مراقبت­های بعد از کامپوزیت ونیر هم بستگی دارد،  ما در اینجا مراقبت­های پس از انجام کامپوزیت ونیر را در 8 بند به اختصار برای تان توضیح می­دهیم، همچنین می­توانید از فایل صوتی متخصص ترمیم و زیبایی که در این باره برای تان تهیه شده است استفاده کنید.

 

1- مواد خوراکی و باید ها و نباید ها

بعد از انجام درمان ونیر کامپوزیت از مصرف مواد خوراکی رنگی مثل نوشابه، پای، قهوه، سس و . . . به مدت 48 ساعت خودداری کنید.
ولی موضوع به همین 48 ساعت ختم نمی­شه، شما باید پس از انجام کامپوزیت ونیر یک رژیم غذایی مناسب را رعایت کنید که توضیح کلی درباره این رژیم خواهیم داد. چند قانون کلی هست که باید برای افزایش طول عمر کامپوزیت رعایت بشه :

در کل بهتر است از مصرف مواد خوراکی رنگ ­دار اجتناب کنید و یا در صورتیکه از این نوع مواد غذایی استفاده کردید بلافاصله مسواک بزنید و از دهانشویه استفاده کنید تا از چسبیدن پلاک میکروبی به دندان جلوگیری شود.

از مصرف غذاهای چسبناکی و شیرین مانند پاستا، آب‌ نبات، بیسکوییت تردک و نوشیدنی های شیرینی مثل نوشابه گاز دار و آبمیوه پرهیز کنید. مواد غذایی اسیدی مانند بعضی میوه­ها (لیمو، پرتقال و . .  ) نباید برای زمان طولانی بر روی دندان­ها بمانند. درصورتیکه به مسواک هم دسترسی ندارید با چرخاندن آب داخل دهان به مدت 20 ثانیه و تخلیه آن می­توان از باقی­ماندن مواد اسیدی روی دندان جلوگیری کرد.

 

2- اهمیت مسواک و نخ دندان

استفاده مداوم از مسواک و نخ دندان را فراموش نکنید، برای خرید خمیردندان دقت کنید خمیر دندانی را انتخاب کنید که فاقد ترکیبات هیدروژن­ پراکسید، جوش شیرین یا سدیم کربنات باشد. هیدروژن ­پراکسید باعث از دست رفتن درخشندگی کامپوزیت ونیر می­شود، بهتر است از خمیر دندان­های ژل ه­ای استفاده کنید.

در خصوص مسواک هم دقت داشته باشید که حتماً از مسواکی با برس نرم استفاده کنید تا بافت لثه اطراف تحلیل نرود.

3- دندان قروچه

اگر شما جزو آن دسته از افراد هستید که بطور ناخود آگاه در خواب دندان قروچه می­کنند، حتماً این موضوع را با دندانپزشک خود مطرح کنید تا او راهی برای حل این مشکل پیدا کند. چرا که دندان قرچه باعث سایش و لب پر شدن کامپوزیت می­شود، در اغلب مواقع برای حل این مشکل نایت گارد تجویز می­شود که یک محافظ بی­رنگ است و قبل از خواب در دهان و بر روی دندان­ها گذاشته می­شود تا از سایش کامپوزیت­ها و دندان جلوگیری شود.

4- فشار مضاعف بر کامپوزیت

یک مورد مهم، از دندان خود بجای ابزار استفاده نکنید. پس از انجام کامپوزیت ونیر از گاز زدن چیزها و غذاهای سفت مانند یخ، هویج، تخمه و آجیل و . . . خودداری کنید.

کامپوزیت­ها ظریف هستند و بعضی از عادات اشتباه ما نیز ممکن است آنرا شکننده کند مثل جویدن ناخن و جویدن انتهای خودکار و مداد و . . . پس در این مورد هم دقت لازم رو داشته باشید .

5- دخانیات

در بین کلیه عوامل تغییر رنگ کامپوزیت ونیر­ها، استعمال دخانیات یکی از مهمترین آن­هاست. استعمال دخانیات یا جویدن محصولات حاوی تنباکو باعث تغییر رنگ کامپوزیت ونیر­ها به قهوه­ای یا زرد می­شود. متاسفانه پس بهتر است مراقب باشید تا این اتفاق برای کامپوزیت­های شما نیوفته.

6- مراجعه و پالیش

ممکن است پس از انجام کامپوزیت ونیر دندان­هایتان نسبت به سرما و گرما حساس شده باشد، این اتفاق طبیعی است ولی معمولاً پس از چند هفته بطور کلی رفع می­شود ولی اگر این­طور نشد و حساسیت ماندگار بود حتماً باید به دندانپزشک مراجعه کنید، حتی اگر دندان­هایتان حساس نشد پس از انجام کامپوزیت سالی یکبار به دندانپزشک خود برای معاینه و پالیش احتمالی مراجعه کنید.

7- محافظت از دندان

درصورتیکه شما ورزشکارید و ورزش­هایی مانند تکوندو، بوکس، کشتی و ورزش هایی از این دست انجام می دهید می­بایست موقع ورزش کردن از حفاظ دندان استفاده کنید تا به کامپوزیت ونیرها و دیگر دندان­های شما آسیبی وارد نشود.

8- تغییر رنگ کامپوزیت

کامپوزیت ونیر ممکن است بخاطر ویژگی­های ذاتی مواد کامپوزیتی در هفته اول درصد خیلی کمی تغییر رنگ داشته باشد ولی جای نگرانی نیست چراکه پس از آن تثبیت خواهد شد و با رعایت نکات فوق تا سال­ها همانطور خواهد بود و فقط هر سال می­بایست توسط دندانپزشک بررسی و در صورت نیاز پالیش شود.

 

توضیحات متخصص زیبایی برای مراقبت های پس از درمان بصورت صوتی

 

https://armanidentalclinic.ir/wp-content/uploads/2020/10/مراقبت-های-بعد-از-کامپوزیت-ونیر.wav?_=1
فهرست
خروج از نسخه موبایل