ارتودنسی ثابت

در طول درمان ارتودنسی ثابت، برای رفع ناسازگاری‌های موجود در دندان و فک، از روش‌های درمانی ثابت یا متحرک با توجه به شرایط بیمار استفاده می‌شود. درمان ارتودنسی با استفاده از وسایل متحرک به طور کلی برای درمان ازدحام دندان‌ها و کودکان ترجیح داده می‌شود، درمان ارتودنسی ثابت مؤثرترین روش در درمان ازدحام دندان‌ها است. وسایلی که برای درمان ارتودنسی ثابت استفاده می‌شود فقط توسط ارتودنتیست‌ها قابل برداشتن و نصب دوباره است.

درمان ارتودنسی ثابت معمولاً در سن ۱۱ و ۱۲ سالگی با رشد دندان‌های دائمی و پس از ریزش دندان‌های شیری شروع می‌شود. این درمان با استفاده از براکت‌هایی که توسط دندانپزشک و سیم‌های بین این براکت‌ها بر روی دندان‌ها چسبانده می‌شود، انجام می‌شود. درمان‌های ارتودنسی ثابت را می‌توان برای بیماران در هر سنی انجام داد. براکت‌ها به انواع مختلف فلزی، شفاف (سرامیکی) و کاربرد داخلی (ارتودنسی زبانی) تقسیم می‌شوند.

ارتودنسی ثابت

چرا از درمان ارتودنسی ثابت استفاده می‌شود؟

درمان‌های ارتودنسی برای ردیف کردن دندان‌ها و اصلاح ساختار فک و دهان به شکل موردنظر استفاده می‌شود. سریع‌ترین روش درمانی برای هدایت رشد دندان و موقعیت فک در کودکان، درمان ارتودنسی ثابت می‌باشد. این درمان برای جلوگیری از پوسیدگی دندان و بیماری‌های لثه، جلوگیری از شکستگی دندان و بهداشت دهان و دندان انجام می‌شود.

مراحل درمان ارتودنسی ثابت

در حین استفاده از این درمان، ابتدا عکس‌هایی از داخل و خارج دهان بیمار گرفته می‌شود. با اندازه‌گیری دهان با گرفتن عکس‌های اشعه ایکس از دندان و فک، یک مدل از دهان بیمار به دست می‌آید و با توجه به مدل یک برنامه‌ریزی دقیق درمانی برای ترازبندی صحیح دندان‌ها انجام می‌شود. بریس های ثابت شامل براکت‌هایی هستند که با چسب مخصوص و سیم‌هایی که بین براکت‌ها قرار دارند روی دندان‌ها قرار می‌گیرند. پس از ایجاد نیرو و کشش بین دندان‌ها توسط این بریس ها، به‌تدریج دندان‌ها شروع به حرکت می‌کنند. براکت‌هایی که به‌منظور دستیابی به ترازبندی ایدئال دندان‌ها به کار می‌روند، به طور منظم و ماهانه بررسی می‌شوند. در این فرایند، اگر براکت‌ها آسیب ببینند، باید آنها را تعویض کرد.

لبخند زیبا با دندانهای ارتودنسی شده

مواردی که در درمان ارتودنسی ثابت استفاده می‌شوند:

 • بریس های فلزی
 • بریس های سرامیکی
 • بریس های زبانی
 • دستگاه‌های عملکردی ثابت
 • دستگاه‌های انبساطی ثابت
 • تقویت‌کننده فک بالا
 • تقویت‌کننده فک پایین

پزشکان با استفاده از بریس های مختلف مانند مهاربندهای سریع، براکت‌های دردار، براکت‌های MBT ، براکت‌های روت و براکت‌های الکساندر روش‌های مؤثری را برای درمان ازدحام و بی‌نظمی اعمال می‌کنند. روش‌ها و وسایل مورداستفاده برای درمان ارتودنسی با توجه به شرایط بیمار تعیین می‌شود. بریس های شفاف بیشتر موردتوجه متخصصان ارتودنسی هستند. برای کودکان استفاده از سیم و بریس های رنگی، روند درمان را سرگرم‌کننده‌تر می‌کند.

 

مزایای ارتودنسی ثابت:

 • ارتودنسی ثابت سریع‌ترین و بادوام‌ترین نوع درمان ارتودنسی است.
 • با توجه به نگرانی‌های زیبایی بیمار، می‌توان از بریس های شفاف و نامرئی استفاده کرد.
 • برای استخوان‌های باریک و عقب‌مانده فک فوقانی فضا ایجاد می‌شود.
 • بیماری‌های دستگاه تنفسی از بین می‌رود.
 • فک و دندان در وضعیت سالم و مناسب رشد می‌کنند.
 • فاصله بین دندان‌ها به روشی مناسب اصلاح می‌شوند.
 • از شکستگی و از بین رفتن دندان جلوگیری می‌کند.
 • امکان هدایت راحت‌تر دندان‌‎ها خصوصاً در دوران کودکی را فراهم می‌کند.
 • از لحاظ اقتصادی از سایر روش‌های ارتودنسی مقرون‌به‌صرفه‌تر است.

هدف از درمان کوتاه کردن مدت‌زمان استفاده از بریس ها و به دست آوردن بهترین نتیجه ممکن است. ارتودنسی ثابت بیشترین استفاده را در بین بریس ها دارد. بیمار نمی‌تواند بریس ها را تا پایان درمان بردارد و تمام تغییرات باید توسط دندانپزشک انجام شود. ارتودنسی ثابت را می‌توان برای هر بیماری که ساختار دندان و بافت لثه مناسب دارد، استفاده کرد. بنابه‌درخواست بیمار می‌توان از مواد و رنگ‌های مختلفی در براکت‌ها استفاده کرد. درمان ارتودنسی ثابت که مؤثرترین روش در رفع ازدحام و بی‌نظمی دندان است، کیفیت زندگی بیمار را افزایش می‌دهد.

مدت‌زمان درمان ارتودنسی ثابت

در حالی که این درمان ۵/۱ تا ۵ سال به طول می‌انجامد، بسته به شدت ازدحام دندان و اختلال فک، در مواردی نتایج موردنظر در مدت‌زمان کوتاه ۶ الی ۸ ماه قابل دستیابی است. به همین دلیل وقتی اولین نقص در ساختار دندان و فک مشاهده شد، لازم است به دندانپزشک مراجعه کنید. درمان در دوران رشد نتایج سریع و بهتری به همراه خواهد داشت.

شما می‌توانید از طریق لینک تماس یا تلفن‌های ما در صفحه به کلینیک ما مراجعه کنید.

رضایت مشتری از درمان ارتودنسی در کلینیک دندانپزشکی آرمانی