مراقبتهای بعد از کشیدن دندان شیری کودک

اگر دندانپزشک برای کودک دلبند تان دندانی کشیده است اکنون وقت آنست که با مطالعه مراقبت های بعد از کشیدن دندان شیری و رعایت موارد آن از وارد آمدن هرگونه آسیب به فرزند تان جلوگیری کنید و از علائم، عوارض و باید ها و نباید ها آگاه شوید.

کشیدن دندان شیری

 1. پس از کشیدن دندان شیری از کودک بخواهید که یک گاز استریل که دندانپزشک در محل دندان کشیده شده او گذاشته را محکم گاز بگیرد و فشار بدهد. اگر گاز استریل خشک است، آن را با آب خیس کنید. سعی کنید فشار روی گاز به طور مداوم به مدت ۴۵ تا ۶۰ دقیقه ادامه پیدا کند، این کار را تا زمانی که خونریزی ادامه دارد باید انجام داد.
 2. از کودک بخواهید تا از خارج کردن آب دهان و تف کردن بپرهیزد. زیرا اینکار باعث خارج شدن لخته خون از حفره شده و خونریزی مجدد شروع میشود.
 3. در صورت خونریزی شدید و غیر قابل کنترل، حتما به کلینیک مراجعه کرده و از مصرف خودسرانه داروهای متنوع پرهیز کنید.
 4. تا ۲ ساعت بعد از کشیدن دندان باید از خوردن و آشامیدن پرهیز کرد و بعد از آن ، مایعات و غذاهای نرم و سرد مصرف نمایید.
 5. پس از تزریق بی حسی به دلیل بی حس شدن بافتهای نرم گونه و زبان امکان جویدن آنها و ایجاد زخم وسیع سفید رنگ در این قسمتها وجود دارد. از این رو والدین بایستی تا برطرف شدن کامل بی حسی مراقب کودک بوده و با قراردادن پنبه در گونه کودک مانع گاز گرفتگی شوند.
 6. سر کودک را تا حد امکان بالا نگه دارید و از ورزش کردن و بازی یا دویدن کودک تا قبل از بند آمدن خونریزی و تشکیل لخته بر روی زخم محل دندان کشیده شده جلوگیری کنید.
 7. دهان کودک را تمیز نگه دارید و نواحی اطراف محل جراحی او را حتما مسواک بزنید. سعی کنید مانع از لمس کردن یا ناخنک زدن به محل زخم توسط کودک شوید. چون با خارج شدن دندان، زخمی در دهان کودک ایجاد شده است به همین دلیل باید بهداشت دهان رعایت شود تا آن ناحیه تمیز بماند و دچار عفونت نشود.
 8. برای کنترل تورم محل جراحی، پک یخ را روی صورت کودک در ناحیه عمل بگذارید. اگر کودک در محل جراحی تورم دارد باید بلافاصله با دندانپزشک او تماس بگیرید.
 9. کودک باید داروهای تجویز شده را طبق دستور دندانپزشک مصرف کند. اگر پس از گذشت ۳ الی ۴ روز پس از کشیدن دندان کودک، هنوز درد دارد، از مصرف مسکن و آنتی بیوتیک های بیشتر خودداری کرده و به دندان پزشک مراجعه نمایید.
 10. بهتر است تا چند روز به کودک غذاهای آبکی و ترجیح غنی از پروتئین بدهید.
 11. به کودک مقدار بیشتری آب بدهید تا رطوبت بدن او در حد بالا حفظ شود.
 12. بهتر است کودک عصر روز بعد نصف لیوان آب نمک ولرم را هر دو ساعت یکبار در دهان بچرخاند و آب دهانش را به آرامی بیرون بریزد.
 13. گاهی اوقات ممکن است در محل دندان کشیده شده، تکه های سفیدی دیده شود که شاید تصور شما اینگونه باشد که آن تکه ها، دندان های جا مانده ی کودک باشد، اما احتمال دارد آن تکه های سفید، استخوان فک کودک باشد. که در این مواقع بهتر است به کلینیک مراجعه کنید.
خروج از نسخه موبایل