عصب کشی دندان اطفال

عصب کشی دندان اطفال

عصب کشی دندان اطفال

عصب کشی

عصب کشی در کودکان بر دو نوع است.

۱عصب کشی تاجی (پالپوتومی)
۲عصب کشی کامل (پالپکتومی)

عصب کشی تاجی یا پالپوتومی

در پالپوتومی تنها بخش تاج دندان تخلیه می‌شود. پالپتومی زمانی انجام می‌شود که پوسیدگی دندان بخش کمی از پالپ را در برگیرد . دراین روش ، دندانپزشک بخش عفونی و ملتهب پالپ را تخلیه می‌نماید و این ناحیه را ضدعفونی و استریل و سپس با آماگام به تناسب شرایط پیش آمده، ترمیم می‌نمایند تا دیگر دچار عفونت نشود.

عصب کشی کامل (پالپکتومی)

پالپکتومی که به آن عصب کشی کامل نیز گفته می‌شود (مرحله پیشرفته تری از خرابی دندانها را در بر میگیرد). در این مرحله متخصص دندانپزشک ناچار است تمام اعصاب و رگهای خونی درون دندان (پالپ دندان )خارج نمایند.
در تصاویر بالا تمام محتویات درون پالپ خارج، تمیز و استرلیزه میگردند تا کلیه عفونتهای قبلی خارج شوند.

مشاوره آنلاینتو همین الان رزرو کن

برای دریافت مشاوره با ما در ارتباط باشید.

مهمترین ضرورتهای نیاز به پالپکتومی عبارتنداز:

پوسیدگی عمیق دندان، لب پر شدن دندان در اثر ضربات وارده و حتی ایجاد جراحت، وجود آبسه و ایجاد عفونت ها را …. مشاهده کرد.

دندان‌های آسیاب شیری که دچار پوسیدگی شده و یا دندان‌هایی که تحت عصب‌کشی سطحی قرار گرفته‌اند برای پوشاندن بخش باقی‌مانده‌ی دندان، نیازمند استفاده از روکش استیل ضد زنگ می‌باشند. همچنین زمانی که پوسیدگی باعث آسیب‌های شدید و عمیق به دندان شده و برای نگه‌داشتن آن باید به ‌خوبی از آن محافظت کرد، از روکش دندان استفاده می‌شود. می‌توان بلافاصله پس‌ از انجام عصب‌کشی سطحی دندان را روکش کرد. پس از بی‌حس کردن ناحیه، دندان یا دندان‌های مورد درمان با استفاده از یک مته‌ی مخصوص دندان تراشیده می‌شوند. مقدار دندان تراشیده شده به شدت پوسیدگی بستگی خواهد داشت. پس ‌از آن، دندانپزشک روکش استیل ضد زنگ را بر روی بخش باقی‌مانده‌ی دندان قرار می‌دهد. سپس از یک چسب مخصوص برای نگه‌داشتن روکش در این محل و جلوگیری از جدا شدن آن استفاده می‌شود. روکش استیل ضدزنگ همانند دندان عادی بوده و با رشد دندان دائمی، از جای خود خارج شده و می‌افتد.

پس‌ از انجام ‌ترمیم دندان‌های شیری:

در صورتی‌که کودک شما احساس ناراحتی و درد می‌کند می‌تواند به او با هماهنگی دندانپزشک تایلنول و موترین بدهید.
ممکن است آب دهان کودک شما از دهان او بیرون ریخته و یا لب و دهان او احساس بزرگی و چاقی” داشته باشند. این موارد آثار داروی بی‌حس‌کننده بوده و کاملاً طبیعی هستند که پس از چند ساعت از بین خواهند رفت و فقط باید مراقب باشیم در این فاصله لپ و یا زبان خود را گاز نگیرد.
تا ۳ ساعت پس‌ از انجام درمان تنها غذاهای سرد و نرم به کودک خود بدهید چرا که با وجود اثر داروی بی‌حسی ممکن است او سطح داخلی دهان و لب‌های خود را گاز بگیرد.
کودک شما می‌تواند بلافاصله پس از درمان به فعالیت‌های عادی خود ادامه دهد مگر اینکه از بیهوشی عمومی و یا داروهای بی‌حسی سنگین استفاده شده باشد.
در صورتی‌که برای درمان کودک شما از روکش استیل استفاده شد، باید از مصرف شکلات و خوراکی‌های چسبناک تا زمان افتادن طبیعی روکش که سنین ۱۰ تا ۱۲ سالگی است پرهیز کنید


دریافت نوبت آنلاین

"*" indicates required fields

YYYY slash MM slash DD