فضا نگهدار ماکت دندان پزشکی آرمانی

فضا نگهدار

فضا نگهدارنده‌ها

اگر یکی از دندان‌های شیری زودتر از موعد مقرر بیفتد، یا یک دندان به کلی رشد نکند و یا حتی به تشخیص متخصص دندانپزشکی اطفال دندانی کشیده شود ، برای جلوگیری از حرکت دندان های شیری و رویش مناسب دندانهای دائمی از فضا نگهدار دندان اطفال استفاده می­ کنیم زیرا جای دندان کشیده شده برای خارج شدن صحیح دندان دایمی الزامی است. در صورت حفظ نشدن این فضا ممکن است یکی از دندان‌های مجاور به جای خالی حرکت کرده و از رشد دندان اصلی به کلی جلوگیری کند. همچنین بدون استفاده از فضا نگه‌دارنده، ممکن است دندان‌ها نامرتب شوند که درمان آن نیز بسیار دشوار خواهد بود. فضا نگهدارنده‌ها از جنس استیل ضدزنگ ساخته شده و شکلی همانند دو حلقه‌ی چسبیده به هم دارند. این نگهدارنده‌ها به‌طور موقتی در دهان کار گذاشته شده و با رشد دندان و یا شل شدن دندان‌های کناری آن، برداشته می‌شوند.

فضا نگهدار دندان به دو نوع ثابت و متحرک تقسیم میشود.

1-فضانگهدار متحرک

این نوع فضانگهدار متحرک میباشند که باید 14 ساعت در شبانه روز در دهان کودک باشد و پس از خوردن غذا فضانگهدار را از دهان خارج کرده و آنرا بشوید و در زمانی هم که از پلاک استفاده نمی­ شود حتماً باید داخل ظرف آب گذاشته شود تا تغییراتی در ابعاد پلاک ایجاد نشود.

مشاوره آنلاینتو همین الان رزرو کن

برای دریافت مشاوره با ما در ارتباط باشید.

نگهدارنده های متحرک از آکریليک ساخته شده اند و از دندان های مصنوعی یا بلوک های مواد دندانی برای نگه داشتن فضاهای باز استفاده می شود. این دستگاه در یک کودکان بزرگ تر بهتر کار می کند، چرا که می تواند دستگاه را خارج کند و آن را تمیز کرده و از آن مراقبت کند. نگهدارنده هاى متحرک تکه اى برای کودکانى که چند دندان ندارند، مناسب هستند.

2-فضانگهدار ثابت

فضا نگهدارنده ثابت با چسبهای مخصوص دندانپزشکی به دندان کودک چسبیده و جابجا نمی­شود. این نگهدارنده ها  برای بچه های کوچکتر یا کسانی که دندان عقبی خود را از دست داده اند مناسب تر هستند. نگهدارنده هاى یک طرفه در یک طرف ثابت می شوند، در حالی که نگهدارنده هاى دو طرف در هر دو طرف ثابت می شوند.

آن ها می توانند بر روی فک بالا یا پایین نصب شوند تا حفره ى دندان های جلو یا عقب را بپوشانند. نگهدارنده اى که دندانپزشک شما توصیه می کند بستگی به تعداد و محل دندان های افتاده دارد


دریافت نوبت آنلاین

"*" indicates required fields

YYYY slash MM slash DD