فلوراید تراپی در کودکان

فلوراید تراپی

فلوراید تراپی

برای مراقبت و سلامت دندان های کودکان باید قبل از رویش اولین دندان ها اقدام کرد زیرا دندان‌ها در سه ‌ماهه دوم بارداری مادر، شروع به شکل گیری می‌کنند و در زمان تولد، کودک ۲۰ دندان اولیه دارد که خیلی از آنها به طور کامل در آرواره رشد کرده‌اند ولی ما قادر به دیدن آن ها نیستیم.

مشکلات پوسیدگی دندان‌ها در بزرگسالان به صورت تدریجی از زمان کودکی شکل می‌گیرد، اما میزان مراجعه به دندان پزشک در دوران کودکی بسیار پایین است. بر اساس آمار‌ها حدود ۲۵ درصد از کودکان تا قبل از ورود به مدرسه هیچ گاه از سوی دندان پزشک ویزیت نشده اند، این در حالیست که ۸۰ درصد پوسیدگی دندان‌های کودکان پیش دبستانی و اوایل ابتدایی به دلیل وجود شیارهای عمیق در سطح جونده دندانها اتفاق می‌افتد.

 برای مراقبت و سلامت دهان و دندان در کودکان بهتر است پس از غذا دادن با یک دستمال مرطوب لثه ها را به آرامی تمیز کرده و از ایجاد باکتری جلوگیری کنیم و پس از رویش دندان ها با یک مسواک نرم که مخصوص کودکان و متناسب با سن فرزند شماست، دندان ها را مسواک بزنید و حتما در خرید مسواک و شروع با متخصص دندانپزشکی اطفال مشورت کنید.

بهتر است که اولین ویزیت دندانپزشکی کودکان در اولین سال تولد او باشد. در کلینیک دندانپزشکی آرمانی جهت ویزیت و مشاوره و درمان های متناسب برای فرزندان شما همه روزه متخصصین دندانپزشکی اطفال حضور داشته و در این ویزیت، دندانپزشک نحوه صحیح مسواک زدن و تکنیک‌های استفاده از نخ‌دندان را به شما آموزش داده و دهان او را معاینه خواهد کرد. این ویزیت‌ها شما را با مشکلات احتمالی آشنا کرده و باعث می‌شود کودک به رفتن به دندانپزشکی عادت کند تا وقتی بزرگتر شد دیگر ترسی نداشته باشد.

برای جلوگیری از پوسیدگی دندان های کودکان علاوه بر رعایت بهداشت، تغذیه نیز بسیار تاثیرگذار است.
حتی بچه‌های خیلی کوچک هم اگر والدین عادت‌های تغذیه درست را برای آنها رعایت نکنند، ممکن است دچار پوسیدگی دندان شوند.
والدین باید به بچه‌های کوچک کمک کنند زمان‌های خاصی را به نوشیدن شیر یا غذای خود اختصاص دهند زیرا مکیدن شیشه شیر در کل روز هم می‌تواند برای دندان‌های آنها مخرب باشد.

وقتی همه دندان‌های موقت فرزندتان درآمد (معمولاً تا دو و نیم سالگی)، دکتر استفاده از فلوراید موضعی را برای او شروع خواهد کرد.

فلوراید تراپی رساندن فلوراید به دندان‌ها به صورت موضعی است، تا دندانها در مقابل پوسیدگیها مقاومت بیشتری از خود نشان دهند. فلوراید یک ماده معدنی طبیعی است که در پوسته زمین وجود دارد و در طبیعت به وفور یافت میشود.
مواد معدنی دندانها  به بازی یا اسیدی بودن دهان و غلظت عناصر مختلف در دهان وابسته بوده و دائما در حال افزایش و کاهش می باشند و در صورت وجود فلوراید، بازگشت مواد معدنی به دندانها افزایش می‌یابند. از طرفی دندان‌ها در برابر اثرات تخریبی اسید لاکتیک که توسط باکتری‌ها در دهان ایجاد میگردد، مقاوم می‌شوند.
از طرفی یکی از شایعترین بیماری های دندانها، پوسیدگی است. پوسیدگی در بین همه اقشار جامعه به ویژه کودکان و نوجوانان رواج بیشتری دارد. در فلوراید تراپی هدف آن است که فلوراید به دندانها رسانده شود تا مواد معدنی از دست رفته افزایش ‌یابد و از پوسیدگی دندان ها تا حد زیادی جلوگیری شود.

مشاوره آنلاینتو همین الان رزرو کن

برای دریافت مشاوره با ما در ارتباط باشید.


فلوراید موجب مقاوم‌کردن مینای دندان و باعث پیشگیری از پوسیدگی دندان می‌شود.
فلوراید می‌تواند باعث کند کردن و یا توقف پوسیدگی در دندان‌هایی شود که تشکیل پوسیدگی در آن‌ها در مراحل اولیه است
فلوراید تا حدی هم خاصیت ضد میکروبی دارد.
فلوراید تراپی برای همه کودکان و نوجوانان پیشنهاد میگردد.

راههای دستیابی به فلوراید

فلوراید به دو شیوه زیر قابل استفاده است:

۱روش طبیعی ( سیستمیک)

  •  مثل فلوراید موجود در آب آشامیدنی
  •  فلوراید موجود در غذاها و سبزیجات

۲روش موضعی

  •  وارنیش فلوراید
  •  ژل فلوراید
  •  فلوراید موجود در دهانشویه ها
  •  فلوراید موجود در خمیر دندان ها

شایع ترین و بهترین روش استفاده از فلوراید، فلوراید تراپی موضعی است که توسط متخصصین دندانپزشکی اطفال انجام میگیرد.
فلورایدتراپی برای سنین بین ۴ تا ۱۲ سال دندانهای شیری و دایمی توصیه میگردد.
فلوراید تراپی بهتر است با نظر متخصص دندانپزشکی اطفال و دوره های توصیه شده توسط او انجام گیرد.

جهت آشنایی با کلیه درمان های دندانپزشکی در کودکان بخش های خدمات اطفال را بطور کامل مطالعه نمایید.


دریافت نوبت آنلاین

"*" indicates required fields

YYYY slash MM slash DD