Slide فیشور سیلانت فیشور سیلانت متن

فیشور سیلانت

فیشور سیلانت را می توان شیار بندی یا پر کردن شیارهای سطح تاج دندان ذکر کرد.
هنگامی که شیارهایی بر روی سطح دندان ها و یا بین دندان ها ایجاد میشود احتمال پوسیدگی در آن نواحی بسیار بیشترمیباشد که قبل از عمیق تر شدن باید حتما توسط متخصص دندانپزشکی اطفال  مورد درمان قرار گیرد. فیشور سیلانت یکی از ر وش های پیشگیری از پوسیدگی دندان است. مطالعات انجام گرفته در این زمینه تا کنون نشان داده که فیشور سیلانت یک روش کارا و سودمند و پیشگیرانه بوده و اثرات قابل توجهی در مبارزه با پوسیدگی را داراست .
اولین منطقه حساس سطح تاج دندان ها است زیرا سطح تاج دندان را شیارهایی می پوشاند . گاهی عمق این شیارها بیشتر از ان است که پرزهای مسواک انرا تمیز نمایند. در چنین مواردی داخل بخش های کوچکی از اینگونه شیارها مواد غذایی باقی می مانند و منجر به پوسیدگی دندانها میگردند.
دومین منطقه شیار بین دندانهاست.
یکی از راههای پیشگیری و جلوگیری از نفوذ عوامل میکروبی به داخل دندانها پیشگیری در مراحل اولیه است، یعنی زمانی که سطح دندانها یا مناطقی از لابلای بین دندانها تغییر رنگ می دهد، می توان با اقدامات اولیه ای با آنها مبارزه کرد.
رها کردن و بی توجهی والدین باعث میگردد اینگونه مناطق پوسیده و عوامل میکروبی وارد فضای های عمیق تر دندان گردند، اگر در این مرحله مبارزه و پیشگیری دنبال نگردد، ناچارید با هزینه بیشتر از مرحله قبل آنرا درمان نمایید و فرزندان با دندان درد و یا آبسه مواجه میگردد، متاسفانه در این مرحله پیشگیری دیگر فایده ای ندارد و شما ناچارید با عصب کشی، پرکردن دندان و یا روکش برای بالا بردن مقاومت دندان پر شده اقدام نمایید. متاسفانه در بعضی موارد بی توجهی ادامه پیدا میکند تا نهایتا تنها راه چاره کشیدن دندان خواهد بود.
موادی که برای پر کردن شیار دندانها استفاده میگردد به سیلانت معروف هستند که به‌صورت یک لایه نازک درون شیارهای سطح جونده دندان‌ها قرار می‌گیرند و به کمک آنها این شیارها صاف می‌شوند .با صاف شدن شیارهای دندان، از گیر کردن مواد غذایی بین این دندان‌ها کاسته شده و احتمال پوسیدگی آنها کاهش می‌یابد.
اولین دندان دائمی کودکان در اوایل۶ سالگی در انتهای دهان می‌روید و اغلب والدین نسبت به وجود این دندان و یا دائمی بودن آن بی‌اطلاعند. از آنجایی که این دندان تقریبا همزمان با ورود بچه‌ها به مدرسه و استفاده زیاد آنها از تنقلات، درمی‌آید، لازم است که به شدت از آن مراقبت شود. در غیر این صورت ناچارید در مراحل بعدی با ۲ یا ۳ برابر هزینه فعلی اقدام نمایید.
در فیشور سیلانت مراحل زیرین دنبال میگردد.
تمیز کردن سطح دندان

ایزوله کردن سطح دندان

اندود کردن سطح دندان

شتشو و خشک کردن سطح دندان

از یک محلول اسیدی روی حفره ها و شیارهای سطح رویی دندان برای چند ثانیه استفاده می شود

گذاشتن ماده پیت و سیلانت . زمانی که شیارهای دندان سفت شدند ، تبدیل به یک روکش صیقلی قابل استفاده میگردد .
مراجعات دوره ای به دندانپزشک سبب میگردد ، پزشک با امکانات و تجهیزات قابل دسترس آنها را یررسی و با پر کردن سطح شیارها اولا بر مقاومت تاج دندان در مقابل آسیب های وارده بیفزاید ثانیا با کمترین هزینه مشکلات موجود بر طرف گردد

فهرست