دندان مصنوعی یا ایمپلنت

هنگامی‌که نیاز به جایگزینی یک یا چند دندان ازدست‌رفته دارید، چند گزینه برای انتخاب وجود دارد. از جمله روش‌های جایگزینی دندان‌های ازدست‌رفته دندان مصنوعی یا ایمپلنت می‌باشد. انتخاب روش درمانی مناسب به عوامل مختلفی از جمله قیمت، اولویت و سلامت استخوان فک و دندان‌های باقی‌مانده شما بستگی دارد. پروتز و ایمپلنت هرکدام مزایا و معایب خاص خود را دارند، بنابراین در ارتباط با گزینه‌های درمانی به طور دقیق با دندانپزشک خود مشورت کنید.

دندان مصنوعی یا پروتز دندان

 

پروتز و ایمپلنت اهداف مشترکی دارند:

  • دندان مصنوعی یا ایمپلنت به شما کمک می‌کنند تا غذاهایی را مصرف کنید که قبلاً نمی‌توانستید.
  •  بهبود گفتار
  •  با لبخندی دلنشین اعتماد به نفس خود را افزایش دهید

تفاوت‌های قابل‌توجهی بین پروتز و ایمپلنت وجود دارد. در این مقاله نکات مثبت و منفی برای هر روش بررسی شده است که قبل از تصمیم‌گیری درباره روش درمانی، باید در نظر گرفته شوند.

کاشت دندان با ایمپلنت

کاشت دندان به استخوان کافی در فک برای قراردادن ایمپلنت‌ها، نیاز دارند. بر اساس یک مطالعه در سال 2018، ایمپلنت در سال‌های اخیر به‌ویژه در بزرگسالان 55 تا 64 ساله محبوب‌تر شده است.

ایمپلنت دندان با کشیدن ریشه دندان آسیب‌دیده آغاز می‌شود. هنگامی‌که ریشه دندان برداشته شد، سوراخی در استخوان فک ایجاد می‌شود. ایمپلنت، در استخوان فک کاشته می‌شود. ممکن است دو ماه طول بکشد تا ایمپلنت برای دریافت قطعه‌ای که تاج به آن وصل می‌شود، آماده شود. در مرحله آخر تاج و دندان مصنوعی متناسب با دهان و دندان بیمار ساخته می‌شود.

دندان مصنوعی

پروتز دندان، دندان‌های متحرک و مصنوعی می‌باشد که بدون توجه به تراکم استخوان، می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. پروتز دندان می‌تواند برای جایگزینی تمام دندان‌های ازدست‌رفته فک بالا یا پایین استفاده شود یا برای جایگزینی چند دندان ازدست‌رفته استفاده شود.

اگر دندان مصنوعی برای جایگزینی تمام دندان‌ها لازم باشد، دندان مصنوعی با قالب‌گیری از لثه‌های فوقانی یا تحتانی ساخته می‌شود. دندانپزشک ابتدا تراز شدن فک بالا و پایین را بررسی می‌کند تا مطمئن شود که طول دندان مصنوعی، عملکرد جویدن و گفتار بهینه را امکان‌پذیر می‌کند. مجموعه اولیه از پروتزها در آزمایشگاه ساخته می‌شود و برای دندانپزشک ارسال می‌شود. پروتزها در دهان شما قرار می‌گیرند و تنظیمات لازم برای تراز طول دندان‌ها انجام می‌شود.

دندان‌های مصنوعی مانند دندان‌ها و لثه‌های طبیعی به نظر می‌رسد و با نوع خاصی از چسب به لثه‌های شما متصل می‌شوند.

قیمت دندان مصنوعی و ایمپلنت

کاشت دندان از دندان مصنوعی و سایر روش‌های درمانی مانند پل گران‌قیمت‌تر است. قیمت ایمپلنت بر اساس دندانپزشک و سایر عوامل متفاوت است. انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) گزارش می‌دهد که هزینه ایمپلنت برای هر دندان بین 1600 تا 2200 دلار است.

طبق برآورد انجمن دندانپزشکی آمریکا، متوسط ​​هزینه پروتزهای کامل فوقانی حدود 1600 دلار است و برای پروتزهای کامل فک پایین قیمت تقریباً با پروتزهای فوقانی یکسان است.

مقایسه نگهداری از پروتزهای مصنوعی و ایمپلنت‌ها

مراقبت از ایمپلنت دندان مانند رعایت بهداشت دهان و دندان برای دندان‌های طبیعی است. ایمپلنت باید حداقل دو بار در روز با مسواک نرم مسواک زده شود و باید معاینات منظم دندانپزشکی انجام شود.

برای اینکه پروتزهای مصنوعی برای مدت طولانی دوام بیاورد، نگهداری روزانه بیشتری نیاز است. آنها باید در شب در آب یا محلول تمیزکننده مخصوصی نگهداری شوند. برای تمیزکردن دندان‌های مصنوعی، آنها را مسواک بزنید. همچنین ممکن است لازم باشد چسبی که روی لثه شما باقی‌مانده است را نیز مسواک بزنید.

به دلیل تغییرات در شیوه تغذیه، هر از چند گاهی نیاز به تعمیر دندان مصنوعی وجود دارد. از طرف دیگر ایمپلنت دندان در صورت ترک خوردن یا شکسته شدن تاج‌ها ممکن است به تاج‌های جایگزین نیاز داشته باشند.

عوارض ناشی از دندان مصنوعی و ایمپلنت

ایمپلنت دندان راه حل ایمن و مؤثری برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته می‌باشد. اما ایمپلنت می‌تواند عوارض جانبی مختلفی مانند عفونت و مشکلات مکانیکی (شل شدن پیچ، تاج‌های ترک‌خورده) را ایجاد کند. ایمپلنت دندان در حدود 5 تا 10 درصد از مواقع آسیب می‌بیند.

عوارض جانبی پروتز عبارت‌اند از:

  • دندان مصنوعی در جای خود ثابت نمی‌ماند
  • به دلیل فشار زیاد روی لثه زخم ایجاد می‌شود.

تصمیم‌گیری درباره دندان مصنوعی یا ایمپلنت

هنگام تصمیم گیری درباره آینده دندانپزشکی خود، عوامل زیر را در نظر بگیرید:

سن لازم برای دریافت درمان دندان مصنوعی یا ایمپلنت

ایمپلنت دندان راه حل دائمی‌تری نسبت به پروتز می‌باشد، بیشتر بیمارانی که سن 60 سال به بالا دارند، مایل به انتخاب ایمپلنت می‌باشند، زیرا انتظار دارند چند دهه از ایمپلنت‌ها بدون مشکل استفاده کنند. افراد مسن، به‌ویژه بیمارانی که مایل به انجام روش‌های زمان‌بر و تهاجمی مانند کاشت دندان نیستند، دندان مصنوعی را ترجیح دهند.

تراکم استخوان

 تراکم استخان لازم برای دریافت دندان مصنوعی یا ایمپلنت: ایمپلنت‌ها برای پشتیبانی و کاشت به تراکم مشخصی از استخوان فک نیاز دارند. اگر تراکم استخوان فک به دلیل آسیب، افزایش سن، بیماری لثه یا ازدست‌دادن دندان کاهش‌یافته باشد، ممکن است بیمار کاندید مناسبی برای کاشت دندان نباشد. پیوند استخوان فک برای تقویت تراکم استخوان فک انجام می‌شود، اما این یک فرایند گران‌قیمت و زمان‌بر است.

عملکرد و احساس

ایمپلنت آسایش و عملکرد جویدن بهتری را نسبت به دندان‌های مصنوعی فراهم می‌کند. یک مطالعه نشان داده است که افرادی که از پروتزهای متکی بر ایمپلنت استفاده کرده‌اند، رضایت بیشتری نسبت به‌سهولت و کارایی در مقایسه با پروتزهای معمولی دارند.

بهداشت

اگر نمی‌توانید از دندان مصنوعی خود مراقبت کنید، باید از ایمپلنت استفاده کنید که نیاز به نگهداری کمتری دارند. شما باید در مورد تمایل و توانایی خود برای حفظ بهداشت دندان‌های مصنوعی با خود صادق باشید.

جایگزین دندان مصنوعی و ایمپلنت

پروتز و ایمپلنت تنها گزینه‌های درمانی برای جایگزینی دندان‌های ازدست‌رفته نیست. با دندانپزشک خود می‌توانید روش‌های درمانی زیر را نیز بررسی کنید:

پل دندان

اگر یک یا چند دندان از دست رفته داده‌اید، پل دندان می‌تواند روش مناسبی برای پر کردن این فضا باشد. بریج برای ثابت شدن به دندان‌های اطراف متصل می‌شود. مطالعات نشان می‌دهد که درصد بالایی از افرادی که دارای پل دندان هستند از آنها راضی می‌باشند. لازم است آموزش‌های بیشتری در مورد مراقبت و نگهداری صحیح در مورد پل‌ها به بیماران داده شود.

پروتز پارسیل موقت

پروتز پارسیل موقت که معمولاً به آن فلایپر نیز گفته می‌شود، وسیله‌ای متحرک و نگهدارنده است که حاوی یک یا چند دندان است. دندان‌های مصنوعی می‌توانند لبخندی کامل برای شما ایجاد کنند و برای تمیز کردن می‌توان آنها را از دهان خارج کرد. پروتز پارسیل موقت از کم‌هزینه‌ترین راه‌حل‌ها برای جایگزینی دندان از دست رفته است اما از دوام کمتری برخوردار است. این روش معمولاً توسط افرادی که منتظر تکمیل درمان کاشت یا پل ثابت دندان هستند، استفاده می‌شود.

نتیجه آیا دندان مصنوعی یا ایمپلنت ؟

هنگامی‌که نیاز به جایگزینی یک یا چند دندان ازدست‌رفته دارید، چند گزینه برای انتخاب وجود دارد. از جمله روش‌های جایگزینی دندان‌های ازدست‌رفته پروتز و ایمپلنت می‌باشد.

شما باید با مشورت با دندانپزشک خود از بین دندان مصنوعی یا ایمپلنت هنگامی‌که نیاز به جایگزینی یک یا چند دندان ازدست‌رفته دارید، چند گزینه برای انتخاب وجود دارد. از جمله روش‌های جایگزینی دندان‌های ازدست‌رفته پروتز و ایمپلنت می‌باشد.

یک روش درمانی را انتخاب کنید. اگرچه ایمپلنت گزینه گران‌قیمت‌تری می‌باشد، اما در مقایسه با پروتزهای مصنوعی می‌توانند 20 سال بیشتر عمر کنند. پروتز ممکن است نیاز به جایگزینی و تعمیر داشته باشد. اگر با دقت تمام گزینه‌های مناسب برای جایگزینی دندان‌های ازدست‌رفته را بررسی کنید، می‌توانید با اطمینان تصمیم نهایی را بگیرید.

منبع: هلس لاین


دریافت نوبت آنلاین

"*" indicates required fields

YYYY slash MM slash DD

اطلاعات نویسنده

نوشته های مشابه

پروتز دندان

استوماتیت پروتز

استوماتیت پروتز که به نام استوماتیت دندان مصنوعی یا کاندیدیازیس آتروفیک مزمن نیز شناخته می‌شود، یک بیماری شایع دهانی است…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

خروج از نسخه موبایل