WeCreativez WhatsApp Support
سریعترین روش پاسخ به سوالات و دریافت مشاوره
👋 سلام ! به چه شکلی میتونم کمکتان کنم؟

Slide ایمپلنت

ایمپلنت دندان چیست ؟

اگر فردی دندان خود را از دست بدهد ایمپلنت یا فیکسچر در اندازه همان ریشه به جای آن قرار داده می شود.

ایمپلنت پایه ایست که موجب نگهداری روکش دندان در محیط دهان می شود لذا هیچگونه وابستگی به ریشه دندان های مجاور خود ندارد و از استحکام کافی برخوردار است و به عنوان جایگزین دائمی برای دندان از دست رفته کاربرد دارد.

جنس ایمپلنت های دندانی چیست؟

ماده ای که در ساخت ایمپلنت دندان استفاده می شود، تیتانیوم است که در واقع فلزی با کیفیت خوب محسوب می شود. این قطعات از جنس تیتانیوم هستند که دارای تطابق بیولوژیک با بدن می باشند و هیچگونه واکنش آلرژیک با بدن ندارند. تیتانیوم باعث ایجاد یک لایه محافظ در برابر خوردگی و تحلیل بر روی سطح خود می شود. خاصیت غیر مغناطیسی بودن آن و مقاومت در برابر اکسیژن و ترکیبات اسید و نمک شرایط لازم را برای استفاده از آن در ساختار استخوان فراهم می کند

خوشبختانه 98 درصد از جراحی ها با موفقیت انجام شده و نتیجه خوبی حاصل می شود .

مدت زمان درمان ایمپلنت

مدت زمان درمان کاشت دندان کاملا به شرایط بیمار بستگی دارد و برای همه بیماران یکسان نیست  از این رومدت زمان تقریبی درمان در جلسه مشاوره و ویزیت توسط جراح مشخص میشود.

مدت زمان جوش خوردن با توجه به کیفیت استخوانی از سه تا شش ماه طول می کشد که در فک پایینی به جهت کیفیت بهتر استخوان 3 الی 4 ماه و در فک بالا 4 الی 6 ماه زمان لازم است. البته انجام جراحی های همراه کاشت دندان نظیر سینوس لیفت ، پیوند استخوان و bone expansion می توانند در تعیین زمان تحویل روکش ایمپلنت و افزایش یا کاهش آن موثر باشند .

ایمپلنت ها از نظر برند با هم چه تفاوتی دارند؟

امروز شاید بتوان گفت حدود دویست نوع کاشت دندان در بازارهای جهانی وجود دارد ولی معیار خوبی ایمپلنت، بر اساس پاسخ بافتهای پذیرنده کاشت دندان نسبت به آن می باشد که موفقیت کاشت دندان را تعیین می کند.

میزان اعتبار کاشت دندان به فاکتور هایی از قبیل: قدمت، پژوهش های انجام شده و درصد موفقیت آن بستگی دارد. برند های معتبر مطالعات پژوهشی زیادی انجام می دهند تا بتوانند در هر شرایطی نیاز بیمار را برطرف سازند.

همانطور که ذکر شد پایه های ایمپلنت ها از جنس تیتانیوم هستند و تنها درصد خلوص و سطح آن ها با یکدیگر فرق دارد ، در صورتی که درصد خلوص پایینی داشته باشد از سطح قیمت پایین تری برخوردار بوده و عمر کمتری دارد در نتیجه احتمال شکست در درمان با این نمونه ها بیشتر خواهد بود. بهتر است از برند های کوچک که کمتر مورد استفاده قرار می گیرند و شهرت زیادی ندارند استفاده نشود.

روش های مختلف کاشت دندان چیست؟

روش های کاشت  به دو صورت است:

•           با برش لثه (flap)

•           بدون برش لثه (flapless)

در روش اول جراح لثه را برش می دهد تا به قسمت مرزی استخوان برسد و از آن نقطه اقدام به جایگذاری کاشت دندان می نماید. زمانی از این روش استفاده می شود که استخوان باریک است و باید دید مستقیم به استخوان داشت.

کاشت ایمپلنت با این روش به این صورت است که با استفاده از تصاویر اسکن دهان و CBCT، فک بیمار در نرم‌افزار شبیه‌سازی می‌شود و مناسب ‌ترین موقعیت کاشت ایمپلنت با اطلاع از نوع فک بیمار و محل سینوس و عصب معین می‌شود و این طرح به‌وسیله جراح لثه تایید می‌شود. در این روش محل قرارگیری ایمپلنت با دقت بالا به‌اندازه قطر ایمپلنت پانچ می‌شود و از همان ناحیه ایمپلنت دندان قرار داده می‌شود. به این روش که اصطلاحا کاشت ایمپلنت بدون برش لثه گفته می‌شود.

جراح باید از وضعیت آناتومیک استخوان زیر اطلاع کافی داشته باشد و به همین دلیل انجام CBCT ضروری است. ویژگی‌های این روش برای دندان‌پزشکان و بیماران راحت بودن قبل و بعد از جراحی بیمار و کم شدن صدای دستگاه کاشت دندان و کاهش مراقبت‌های پس از جراحی است، چراکه لثه برش داده نمی‌شود و بخیه‌ای زده نمی‌شود. همچنین امکان کاشت ایمپلنت و نصب روکش در یک جلسه انجام می‌شود که خود مستلزم داشتن شرایط استخوانی خاصی می باشد .

آیا بهتر است فضای بی دندانی با کاشت ایمپلنت دندان جایگزین شود یا اینکه با تراش دندانهای مجاور و پایه قرار دادن آنها پر شود؟

قطعا ایمپلنت درمان ارجح است. با اینکه ممکن است به نظر بیاید که درمان با ایمپلنت هزینه بیشتری دارد ولی در طول زمان به طور قطع درمان ارزانتری برای فرد است، زیرا :

•           دندانهای مجاور فرد را دست نخورده نگه می دارد و از تحلیل استخوان نیز جلوگیری میکند.

•           با تراش دندانهای مجاور کم کم آنها نیز مستعد پوسیدگی می شوند و در طول چندین سال یک یا چند عدد از دندانهای پایه از بین می روند و طول ناحیه بی دندانی بلندتر می شود و همچنین در طول زمان استخوان ناحیه بی دندانی نیز تحلیل می رود. در حالیکه با جایگزینی ناحیه بی دندانی با ایمپلنت دندانهای مجاور آسیب نمی بینند و استخوان آن ناحیه نیز از بین نمی رود.

مراحل کاشت:

1-         جلسه ویزیت، معاینه دهان و دندانها و بررسی شرایط لثه و استخوان در عکس رادیوگرافی

2-         کشیدن دندان و در صورت امکان نصب همزمان پایه کاشت دندان (در این مرحله با تشخیص متخصص و جراح فک و صورت  ممکن است درمان های مکمل نیز انجام شود)

3-         قالبگیری

4-         امتحان قالب در دندان و تحویل روکش

نکته مهم اینکه در هنگام کار در ناحیه جلوی دهان میتوانیم با ساخت پلاک برای شما، لبخندتان را در تمامی مراحل انجام درمان ایمپلنت حفظ نماییم.

فهرست