لمینیت سرامیکی

همه افراد مشتاق داشتن یک لبخند زیبا هستند و لمینیت دندان معجزه ایست برای داشتن لبخندی زیبا

ونیر پرسلن که در اصطلاح لامینیت یا لمینیت دندان نیز نامیده میشود قابلیت اصلاح تعدادی از مشکلات و بهبود زیبایی دندان برای اصلاح طرح لبخند را دارد. این نوع روکش بر روی دندان ها قرار می گیرد و به این ترتیب مشکلات ظاهری آن ها همچون خراشیدگی، کجی و تغییر رنگ را پنهان میکند و فقط در طول حداقل دو جلسه درمانی، لمینیت دندان میتواند به شما یک لبخند زیبا هدیه دهد .

لمینیت دندان ( لمینیت های سرامیکی که با نام ونیر سرامیکی نیز شناخته میشوند ) پوسته ی بسیار نازکی است که بر اساس نیاز هر شخص طراحی شده و در ساخت آنها از مواد رنگ دندان استفاده میشود . این پوسته ها روی  سطح جلویی دندانها نصب میشوند و رنگ ، شکل ، اندازه و طول دندان را تغییر میدهند و ظاهری زیبا را برای دندانهایتان به ارمغان می آورند .

برخلاف تصور عامه براى ساخت لمینیتهاى سرامیکى همیشه نیاز به تراشدن دندان نیست و در صورت انتخاب صحیح روش درمانى توسط دندانپزشک متخصص تنها آماده سازى مختصرى جهت نشستن لمینیتها بدون هیچ آسیبى به بافت طبیعى دندان امکانپذیر است .

از آنجاییکه لمینیت برای هر فرد به طور مجزا و شبیه دندان وی ساخته میشود پس تشخیص تفاوت لمینیت و دندان طبیعی تقریباً غیرممکن است . بر خلاف دندانهای طبیعی ، لمینیتها به دلیل این که از موادی با تکنولوژی بالا ساخته شده اند در مقابل لکه های چای و قهوه و دود سیگار مقاوم هستند .

لمینیتها میتوانند تیره ترین دندانها را که در برابر دیگر فرآیندهای سفید سازی مقاومت کرده اند ، بسیار سفیدکنند و برای مشکلاتی مثل دندانهای کج روی هم رفته و فواصل کم دندانها لمینیت پیشنهاد شود .

مراحل ساخت وجاگذاری لمینیت دندان :

در جلسه اول آماده سازی هاى لازم بر روى دندانهاى مورد نظر با دقت و ظرافت در حد چند دهم میلیمتر بر روى دندانها صورت میگیرد .

و در همین جلسه قالبگیرى از دندانهاى هر دو فک انجام میشود حتی در شرایطی که فقط میخواهیم یک فک را لمینیت کنیم

سپس ادامه ى کار به جلسه ى بعد که معمولاً حدود یک هفته طول می کشد موکول میشود .

در این بین قالب ها به لابراتوار دندانپزشکى ارسال شده و در لابراتوار لمینیت ها به شکل پوسته هاى ناز کسرامیکى ساخته شده و در کوره پخته مى شوند و یا بر روى بلوکهاى سرامیکى تراشیده مى شوند تا لمینیتهاى سرامیکى با شفافیت و براقى و نهایت زیبایى و تشابه با بافت میناى دندانى تهیه شوند .

در جلسه ى دوم ملاقات ، لمینیت ها بر روى دندانها قرار گرفته و توسط سمانهاى رزینى به سطح دندان با اتصال بسیار قوى چسبانده مى شوند .  به طورى که در صورت اجراى صحیح تمام مراحل لمینیتها کاملاً بادندان یکپارچه شده و هیچ درز و ناهموارى وجود نخواهد داشت و مى توان مانند دندانهاى معمولى براى تمیز کردنشان از نخ دندان استفاده کرد .

بدیهی است در ایجاد طبیعى ترین نما و امانتدارى در برابر سلامت بافتها ، مهارت و دقت دندانپزشک متخصص و همکارى لابراتوار متبحر و همچنین استفاده ى صحیح از مواد مناسب بسیار موثر و حایز اهمیت است .

نگهداری ومراقبت از لمینت دندان

نگهداری از لمینیت دندان بسیار آسان است و مانند دندان طبیعی باید مرتب مسواک شده و از نخ دندان برای تمیز نگه داشتن آنها استفاده شود . دندانپزشک معمولاً استفاده از خمیر دندانی برای شما توصیه میکند که حاوی فلوراید باشد و مانع از ساییدگی دندانها شود .

یک هفته پس از نصب لمینیت ها باید دوباره به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا وی عملکرد لمینیت ها و واکنش دهان و دندان را نسبت به وجود لمینیت ها را بررسی کند . حتی اگر با لمینیت ها مشکلی ندارید باید برای اطمینان از سلامت دهان و دندان خود پس از یک هفته به پزشکتان مراجعه کنید .

در صورتیکه عاداتی مانند دندان قروچه یا سایش دندان دارید ، دندانپزشکتان ممکن است به شما محافظ دندانی بدهد تا در هنگام خواب ، آسیبی به لمینیتهای خود وارد نکنید .

همچنین باید برایر ساییدگیها بیشتر به طور مداوم به پزشکتان مراجعه کنید زیرا لمینتهای سرامیکی باید با خمیری ویژه که خاصیت ضد سایشی دارد ، صیقل داده شوند . همچنین دندانپزشکتان باید دندانهایتان را در فواصل زمانی کوتاه بررسی کند تا به محض یافتن کوچکترین نشانه ی خرابی در لمینتها به آن رسیدگی کند .

انواع لمینیت دندان

لمینیت سرامیکی دندان

این روش بسیار پر مخاطب بوده و توضیحات بصورت کامل ارایه شد

این روش به روش غیرمستقیم لمینیت معروف می‌باشد . جنس این نوع لمینیت ، ازسرامیک یا همان پرسلن که نوعی چینی است ، می‌باشد .  دندان شما با لمینیت سرامیکی ثبات رنگی بیشتری خواهد داشت .  هزینه‌ ی لمینیت سرامیکی نسبت به لمینیت کامپوزیتی بیشتر است ، بنابراین مقاومت بیشتری هم دارد .

لمینیت کامپوزیتی

لمینیت کامپوزیتی مواد هم رنگ دندانی هستند که غالباً در مطب ساخته میشود و نهایتاً در یک یا دو جلسه  ( با توجه به وسعت کار , بد فرمی ها و فواصل باز دندانی و … ) روی دندان چسبانده میشوند . این لمینیت از جنس پلیمر است . به همین خاطر در بسیاری از کشورهای دنیا از این نوع لیمنیت به عنوان ترمیم های پلاستیکی یاد میشود .

برای بکار گذاشتن این نوع پوسته نیازی به قالبگرفتن و لابراتور نیست و شاید نیازی هم به تراشیدن دندان نباشد و به صورت مستقیم کامپوزیت را با استفاده از اشعه روی دندان میچسبانند و به صورت لایه ای محافظ روی مینای دندان قرار بگیرد .

خروج از نسخه موبایل