مراقبتهای بعد از کشیدن دندان شیری کودک

اگر دندانپزشک برای کودک دلبند تان دندانی کشیده است اکنون وقت آنست که با مطالعه مراقبت های بعد از کشیدن دندان شیری و رعایت موارد آن از وارد آمدن هرگونه آسیب به فرزند تان جلوگیری کنید و از علائم، عوارض و باید ها و نباید ها آگاه شوید.

کشیدن دندان شیری

 1. پس از کشیدن دندان شیری از کودک بخواهید که یک گاز استریل که دندانپزشک در محل دندان کشیده شده او گذاشته را محکم گاز بگیرد و فشار بدهد. اگر گاز استریل خشک است، آن را با آب خیس کنید. سعی کنید فشار روی گاز به طور مداوم به مدت ۴۵ تا ۶۰ دقیقه ادامه پیدا کند، این کار را تا زمانی که خونریزی ادامه دارد باید انجام داد.
 2. از کودک بخواهید تا از خارج کردن آب دهان و تف کردن بپرهیزد. زیرا اینکار باعث خارج شدن لخته خون از حفره شده و خونریزی مجدد شروع میشود.
 3. در صورت خونریزی شدید و غیر قابل کنترل، حتما به کلینیک مراجعه کرده و از مصرف خودسرانه داروهای متنوع پرهیز کنید.
 4. تا ۲ ساعت بعد از کشیدن دندان باید از خوردن و آشامیدن پرهیز کرد و بعد از آن ، مایعات و غذاهای نرم و سرد مصرف نمایید.
 5. پس از تزریق بی حسی به دلیل بی حس شدن بافتهای نرم گونه و زبان امکان جویدن آنها و ایجاد زخم وسیع سفید رنگ در این قسمتها وجود دارد. از این رو والدین بایستی تا برطرف شدن کامل بی حسی مراقب کودک بوده و با قراردادن پنبه در گونه کودک مانع گاز گرفتگی شوند.
 6. سر کودک را تا حد امکان بالا نگه دارید و از ورزش کردن و بازی یا دویدن کودک تا قبل از بند آمدن خونریزی و تشکیل لخته بر روی زخم محل دندان کشیده شده جلوگیری کنید.
 7. دهان کودک را تمیز نگه دارید و نواحی اطراف محل جراحی او را حتما مسواک بزنید. سعی کنید مانع از لمس کردن یا ناخنک زدن به محل زخم توسط کودک شوید. چون با خارج شدن دندان، زخمی در دهان کودک ایجاد شده است به همین دلیل باید بهداشت دهان رعایت شود تا آن ناحیه تمیز بماند و دچار عفونت نشود.
 8. برای کنترل تورم محل جراحی، پک یخ را روی صورت کودک در ناحیه عمل بگذارید. اگر کودک در محل جراحی تورم دارد باید بلافاصله با دندانپزشک او تماس بگیرید.
 9. کودک باید داروهای تجویز شده را طبق دستور دندانپزشک مصرف کند. اگر پس از گذشت ۳ الی ۴ روز پس از کشیدن دندان کودک، هنوز درد دارد، از مصرف مسکن و آنتی بیوتیک های بیشتر خودداری کرده و به دندان پزشک مراجعه نمایید.
 10. بهتر است تا چند روز به کودک غذاهای آبکی و ترجیح غنی از پروتئین بدهید.
 11. به کودک مقدار بیشتری آب بدهید تا رطوبت بدن او در حد بالا حفظ شود.
 12. بهتر است کودک عصر روز بعد نصف لیوان آب نمک ولرم را هر دو ساعت یکبار در دهان بچرخاند و آب دهانش را به آرامی بیرون بریزد.
 13. گاهی اوقات ممکن است در محل دندان کشیده شده، تکه های سفیدی دیده شود که شاید تصور شما اینگونه باشد که آن تکه ها، دندان های جا مانده ی کودک باشد، اما احتمال دارد آن تکه های سفید، استخوان فک کودک باشد. که در این مواقع بهتر است به کلینیک مراجعه کنید.

روش هایی برای جلوگیری از خونریزی پس از کشیدن دندان

خونریزی پس از کشیدن دندان یکی از عوارض جانبی رایج این روش درمانی است. در حالی که تجربه مقدار کمی خونریزی طبیعی است، خونریزی بیش از حد می تواند دلیل اصلی شما برای نگرانی باشد. در این قسمت، روش‌های موثر برای جلوگیری از خونریزی پس از کشیدن دندان و روند بهبودی پس از کشیدن دندان را مورد بحث قرار می‌دهیم.

اعمال فشار

بلافاصله پس از کشیدن دندان، دندانپزشک یک گاز در اختیار شما قرار می دهد تا آن را گاز بگیرید تا به کنترل خونریزی کمک کند. این گاز باید حداقل ۳۰ دقیقه در جای خود نگه داشته شود و فشار محکمی به محل دندان کشیده شده وارد شود. پس از ۳۰ دقیقه، پد گاز باید برداشته شود و در صورت لزوم می توان گاز جدیدی قرار داد. این روند را در صورت نیاز تکرار کنید تا خونریزی متوقف شود.

از بسته های یخ استفاده کنید

برای کاهش تورم و خونریزی پس از کشیدن دندان می توان از کمپرس یخ استفاده کرد. یک کیسه یخ را هر بار به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی گونه یا فک در ناحیه آسیب دیده قرار دهید. حتما بین هر با استفاده حداقل ۲۰ دقیقه صبر کنید تا از آسیب به پوست جلوگیری کنید.

سر خود را بالا نگه دارید

بالا نگه داشتن سر می تواند به کاهش جریان خون کمک کند، که می تواند به جلوگیری از خونریزی کمک کند. هنگام دراز کشیدن سر خود را با یک بالش بالا نگه دارید و حداقل تا ۲۴ ساعت پس از جراحی از دراز کشیدن صاف خودداری کنید.

از مایعات داغ خودداری کنید

مایعات داغ می توانند جریان خون را افزایش داده و باعث خونریزی بیشتر شوند. حداقل تا ۲۴ ساعت پس از عمل از نوشیدن نوشیدنی های گرم مانند قهوه یا چای خودداری کنید.

داروهای خود را طبق دستور پزشک مصرف کنید

دندانپزشک شما ممکن است داروهایی را برای کمک به مدیریت درد و جلوگیری از عفونت پس از کشیدن دندان تجویز کند. مهم است که این داروها را طبق دستور مصرف کنید، زیرا می توانند به جلوگیری از خونریزی نیز کمک کنند. تمامی دارو ها را تا پایان روند درمانی مصرف کنید.

غذاهای نرم بخورید

جویدن غذاهای سفت یا ترد می تواند باعث خونریزی شود. در چند روز اول بعد از عمل از غذاهای نرم مانند ماست، سوپ یا تخم مرغ همزده استفاده کنید.

از دهانشویه آب نمک استفاده کنید

پس از ۲۴ ساعت اول، می توانید برای کمک به تمیز نگه داشتن محل دندان کشیده شده و بهبودی سریعتر، از دهانشویه آب نمک استفاده کنید. ۱/۲ قاشق چایخوری نمک را در یک لیوان آب گرم مخلوط کنید و محلول را به مدت ۳۰ ثانیه در دهان خود بچرخانید، سپس آن را تف کنید. این روند را ۲ تا ۳ بار در روز تکرار کنید.

استراحت و تمدد اعصاب

استراحت و پرهیز از فعالیت های شدید پس از کشیدن دندان می تواند به جلوگیری از خونریزی کمک کند. فعالیت بدنی می تواند فشار خون را افزایش داده و باعث خونریزی شود. توصیه می شود حداقل ۲۴ ساعت بعد از جراحی استراحت کنید تا خون لخته شود و از خونریزی بیش از حد جلوگیری شود.

از نوشیدن با نی خودداری کنید

نوشیدن از طریق نی می تواند باعث حرکت مکیدن شود که می تواند لخته خون را از بین ببرد و باعث خونریزی مجدد شود. حداقل تا ۲۴ ساعت پس از کشیدن دندان از نی استفاده نکنید.

سوالات متداول روش های فوری جلوگیری از خونریزی پس از کشیدن دندان:

باید حداقل ۳۰ دقیقه فشار محکمی به جای دندان وارد کنید.

حداقل تا ۲۴ ساعت پس از کشیدن دندان باید از شستشوی دهان خودداری کنید.

حداقل ۲۴ ساعت پس از کشیدن دندان باید از کشیدن سیگار خودداری کنید.