۶ روش سفید کردن دندان خانگی

عوامل متعددی بر زیبایی لبخند اثر می ‌گذارند که یکی از مهم ترین آنها رنگ دندان ها است. هر چقدر هم که دندان ‌های شما منظم و آراسته باشد، اگر لکه روی آن ‌ها وجود داشته باشد یا زرد نا زیبا شده باشد، جذابیت لبخندتان را تحت تاثیر منفی قرار میدهد.

نیکبختانه راهکار های قابل انجام در منزلتان متعددی وجود دارد، که شما می توانید برای روشن و سفید کردن دندان ها و زیبایی لبخند شما استفاده شود، که مقرون به صرفه , آسان و اقتصادی هستند.

می خواهید بدانید که چگونه این کار را انجام دهید؟

در ادامه مطلب به ۶ راهکار در مورد سفید کردن دندان ها در خانه اشاره میکنیم.

۱-مسواک زدن دندان‌ها بعد از هر بار خوردن و آشامیدن را فراموش نکنید!

اولین و بهترین راه برای سفیدکردن دندان‌ها این است که پس از هر بار خوردن و آشامیدن دندان‌هایتان را مسواک بزنید، البته همیشه هم کار راحتی نیست!  و بسته به اینکه زمان خوردن یا نوشیدن کجا هستید (مثلاً در مدرسه یا در محل کار) ممکن است دشوار باشد.

۲-از توت فرنگی استفاده کنید!

مسواک زدن دندان ها با توت فرنگی شاید کمی عجیب به نظر برسد، اما یک روش کاملاً  طبیعی برای سفید کردن دندان ها درخانه است. محتوای اسیدی توت فرنگی به عنوان یک سفید کننده ملایم عمل می کند. دو عدد توت فرنگی را له کرده و مسواک خود را درون آن فرو ببرید و دندان ها را مانند همیشه مسواک بزنید.

۳- از روغن نارگیل به عنوان دهانشویه استفاده کنید.

به مانند وقتی که از دهان شویه مصرف می کنید، مقداری روغن نارگیل را برای دو الی سه دقیقه درون دهانتان استفاده کنید. روغن نارگیل به عنوان یک سفیدکننده دندان طبیعی عمل می کند و همچنین چرخاندن روغن نارگیل در دهان باعث کاهش ابجاد پلاک روی سطح دندان ها و همچنین خطر بیماری لثه کمک می کند.

۴-از زرد چوبه برای سفید کردن دندان ها استفاده کنید.

برای استفاده از این روش باید با زردچوبه یک خمیر نسبتاً نرم ایجاد کنید تا بتوانید، دندان‌هایتان را با آن مسواک بزنید.

برای این کار کافی است یک قاشق غذاخوری زردچوبه را با کمی آب ترکیب کنید و چند قطره نعناع، برای ایجاد طعم بهتر، اضافه کنید. مقدار آب قدری باشدکه یک ترکیب کاملاً نرم ایجاد شود.

با این ترکیب ، به مدت  ۳ دقیقه به خوبی مسواک بزنید. مخصوصاً دندان‌های جلو را که نمایان هستند.

۵-از جوش شیرین و آبلیمو کمک بگیرید!

آیا لیمو واقعاً باعث سفید شدن دندان ها میشود؟ پاسخ مثبت است. لیمو سرشار از اسید سیتریک است که به عنوان یک سفیدکننده طبیعی برای دندان ها عمل می کند.  یک قاشق چایخوری آبلیمو با مقداری جوش شیرین برای تهیه یک خمیر، روشی اثربخش برای سفیدکردن دندان ها در خانه محسوب می شود. جوش شیرین یک ساینده ضعیف است که به پاکسازی لکه های روی سطخ مینای دندان کمک می کند و همچنین ماده ای بسیار قلیایی است که باعث خنثی شدن خاصیت اسیدی و تعادل PH   آبلیمو می شود.

۶- خمیردندان سفیدکننده ی خانگی درست کنید!

با ترکیب چند ماده سفید کننده که پیش از این به آنها اشاره شد می توانید خمیر دندان سفید کننده خانگی تهیه کنید. به این صورت که روغن نارگیل را با جوش شیرین، کمی آبلیمو و یک قطره روغن نعناع ترکیب کنید تا یک خمیر دندان فوق العاده قوی برای از بین بردن لکه ها با خواص ضد التهاب و ضد باکتری با عطر و طعم لیمو و نعناع شکل بگیرد.

شما می توانید با انجام درمان های خانگی ساده، دندان های خود را سفیدتر کنید اما بیشتر این ها از نظر علمی معتبر نیستند و برخی حتی شاید مضر باشند و همچنین ممکن است نتیجه بدست آمده مانند نتایج رفتن پیش دندانپزشک نباشد.

شما می‌توانید با دندانپزشک خود در مورد سفید کردن دندان به صورت حرفه ایی، مشورت کنید.

در نظر داشته باشید که یک راه ‌حل منحصر به فرد برای سفید کردن دندان‌ها و از بین بردن لکه‌ها وجود ندارد.

دندانپزشکان مجرب کلینیک آرمانی بهترین طرح درمانی را پس از معاینه دقیق ارائه می دهند. و معمولاً متناسب با شرایط و نیازهای بیمار از ترکیبی از روش‌های درمانی مختلف استفاده می‌شود تا بهترین نتیجه ممکن حاصل شود.

 

سه روش مرسوم برای سفید کردن دندان ‌در دندانپزشکی وجود دارد:

بلیچینگ

‎شاید بتوان گفت بلیچینگ بدون ریسک ترین راه برای سفید کردن دندان ها می باشد. این شیوه درمانی می‌تواند تمام لکه ها و رنگهای ایجاد شده بر روی دندان های طبیعی را پاک کند.

‎در این روش دندان‌ها بسته به ‌نوع جنس و شدت زردی، تغییر رنگ دو و یا سه درجه‌ای پیدا می کنند.

‎این تغییر رنگ به ‌هیچ وجه به ‌اندازه روش لمینت و کامپوزیت نمی باشد و تنها با شدت کمتری می تواند دندان ها را سفید کند.

در کل دو فرآیند برای بلیچینگ وجود دارد:

  • خانگی
  • مطبی

روش خانگی (home bleaching )

اگر تمایل دارید از این روش استفاده کنید یک جلسه با مطب دندانپزشکی خودتان هماهنگ می‌کنید. طی این جلسه دندانپزشک از دندان های هر دو فک شما با دقت یک قالب می‌گیرد.

جلسه بعدی به شما قالبی که در جلسه پیش گرفته بود را تحویل خواهد داد. او به شما می‌گوید که شما چگونه دندان های خود را بلیچینگ کنید.

مقداری از هیدروژن پراکساید و سایر مواد بلیچینگ را به مقداری که دندانپزشک به شما می‌گوید داخل قالب گذاشته، سپس به همان مدت زمانیکه دندانپزشک گفته است استفاده می‌کنید.

روش حرفه‌ای و در مطب دندانپزشکی (office)

یکی از معایب بلیچینگ خانگی این است که در بیشتر موارد در ترکیب و استفاده از مواد اشتباه رخ می دهد و باعث حساسیت های مختلفی دردندان ها و بافت های دهان می‌شود. اما در روش بلیچینگ در مطب، چون با ابزار حرفه ای انجام می شود، احتمال آسیب و حساسیت دندان ها به حداقل می‌رسد.

میزان هیدروژن پراکساید در این روش چیزی بین ۱۵ تا ۴۴ درصد است. ولی چون توسط ابزارهای محافظ انجام می شود، مشکلی برای شما پیش نخواهد آمد.

نکته : اگر مواد و فرمول های بلیچینگ دندان برای مدتی طولانی بر روی دندان ها باقی بمانند، تاثیرات بدی بر روی آن ها خواهد گذاشت. کمترین پیامد در این وضعیت افزایش حساسیت دندان هاست.

*نکته : تقریباً نتیجه ی هیچ درمانی درد ندانپزشکی دائمی نیست. بلیچینگ هم پس از مدتی نیاز به تمدید کردن دارد. زیرا دندان ها به صورت طبیعی زمینه ی لکه دار شدن و تغییر رنگ را دارند.

در کل بهترین و سریعترین راه برای سفید کردن دندان ها بلیچینگ است. هر چند که در روش خانگی آن ممکن است در صورت عدم رعایت نکات و توصیه های دندانپزشک خطرناک باشد، اما روش مطبی آن کاملاً مطمئن و موثر است.

متاسفانه بلیچینگ دوام و ماندگاری زیادی ندارد. و پس از مدتی دوباره ناچار خواهید بود که برای بلیچینگ به مطب دندانپزشک مراجعه کنید. اما این روش ارزش این را دارد که به صورت مرتب آنرا انجام دهید.

کامپوزیت ونیر

کامپوزیت، ماده ترمیم کننده دندان است که توسط دندانپزشک زیبایی بر روی دندان گذاشته می شود و فرم داده میشود. بدین گونه دندان ها سفید تر و سالم تر به نظر می رسد.

امروزه با استفاده از کامپوزیت ونیر میتوان یکی از بهترین درمان ها را برای سفید کردن دندان ها و همچنین ایجاد لبخندی زیبا انجام داد.

مزایای کامپوزیت ونیر

۱- در مورد کامپوزیت ونیر باید گفت که این روش تقریباً بدون ضرر برای سفید کردن دندان های شما می باشد.

۲-کامپوزیت ونیر از لمینت دندان ارزان تر است و در یک جلسه و طی چند ساعت انجام می شود . برای درمان آسیب های جزئی و لب پریدگی های دندان از ونیر کامپوزیت استفاده می شود.

۳-کامپوزیت ونیر درمانی بادوام است که می تواند لبخندی منحصر به فرد را برایتان به ارمغان آورد.

۴-در صورت بهداشت منظم و مرتب دهان و دندان تغییر رنگ نیز رخ نخواهد داد.

۵-علاوه بر این ها کامپوزیت دندان به هیچ عنوان باعث پوسیدگی نخواهند شد، مگر اینکه قبلاً از درمان زیبایی پوسیدگی وجود داشته باشد یا فرد بهداشت نامناسب داشته باشد و یاگیر غذایی وجود داشته باشد.

 

روش های سفید کردن دندان در خانه

۱. سفید کردن دندان خانگی با روغن نارگیل

غرغره کردن با روغن نارگیل فواید زیادی برای سلامت دهان و دندان دارد. این روش می تواند به جلوگیری از تشکیل پلاک و کاهش التهاب لثه ناشی از پلاک کمک کند. روغن نارگیل می تواند به حذف سموم و باکتری های موجود در دهان شما کمک کند. در حالی که سلامت کلی دندان را بهبود می بخشد، می تواند دندان های سفیدتر و درخشان تری نیز برای شما به ارمغان آورد.

شما می توانید این روش سفید کردن دندان را در خانه با شستشوی دهان با روغن نارگیل به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در روز امتحان کنید. می توانید سفید کردن دندان خانگی را یک بار در روز و ترجیحاً قبل از مسواک زدن در صبح انجام دهید. همچنین می توانید به جای روغن نارگیل، روغن کنجد را انتخاب کنید. از روش های سفید کردن دندان در خانه می توان به جای دهانشویه استفاده کنید، می توانید مقداری روغن نارگیل روی مسواک خود بریزید و دندان های خود را مسواک بزنید.

 

۲. سفید کردن دندان در خانه با جوش شیرین

خمیردندان های حاوی جوش شیرین به از بین بردن لکه های دندان کمک می کند و یکی از بهترین سفید کننده دندان خانگی است.

جوش شیرین کمی ساینده است. بنابراین باید به میزان استفاده توجه شود. می توانید از خمیر جوش شیرین آماده استفاده کنید و یا خودتان در منزل خمیری با جوش شیرین تهیه کنید. با ۱ قاشق چایخوری جوش شیرین و آب یک خمیر غلیظ درست کنید. دندان های خود را با این مخلوط چند دقیقه مسواک بزنید. اگر در حین استفاده از این روش احساس گزگز یا سوزش داشتید، مصرف آن را قطع کنید.

۳.   پوست موز بهترین سفید کننده دندان خانگی

استفاده از پوست موز یکی از روش های سفید کردن دندان است. پوست موز سرشار از مواد معدنی مانند پتاسیم، منیزیم و منگنز است که به سفید شدن دندان ها کمک می کند. پوست موز تمیز را به قطعات کوچک برش دهید. داخل آن را به مدت ۱ تا ۲ دقیقه روی دندان های خود بمالید. دهان خود را بشویید و دندان های خود را مسواک بزنید. می توانید این روش را ۲ تا ۳ بار در هفته استفاده کنید.

۴. سفید کردن دندان در خانه با سرکه سیب

سرکه سیب به سفید شدن دندان ها و از بین بردن پلاک کمک می کند. اسیدها می توانند به مینای دندان آسیب برسانند. بنابراین باید با احتیاط مصرف شود. ۱ قاشق غذاخوری سرکه سیب را با رقیق کردن آن در ۱ لیوان آب مخلوط کنید. پس از مخلوط کردن خوب به عنوان دهانشویه استفاده کنید. دهان خود را با این محلول به مدت ۳۰-۶۰ ثانیه بشویید. بعد از مسواک زدن می توانید این روش را انجام دهید. مراقب باشید که دوباره دندان های خود را با خمیر دندان بدون فلوراید مسواک بزنید. می توانید روش سفید کردن دندان ها را با سرکه سیب ۱-۲ بار در هفته امتحان کنید.

۵.   لیمو بهترین سفید کننده دندان خانگی

لیمو به لطف اسیدهای موجود در آن لکه های زرد روی دندان را از بین می برد. با نمک یک اثر لایه برداری ایجاد می کند. پوست لیمو به سفید شدن دندان ها نیز کمک می کند. با مسواک زدن با آب لیمو یا مالیدن پوست لیمو روی دندان ها، می توانید دندان های خود را سفیدتر کنید. مراقب باشید این برنامه را بیش از ۱-۲ بار در هفته استفاده نکنید. انجام مکرر این فرآیند می تواند به دندان ها و لثه ها آسیب برساند زیرا روش به شدت اسیدی است.

میوه ها و سبزیجات اسیدی مانند لیمو و توت فرنگی می توانند به تمیز و سفید شدن دندان ها کمک کنند. به دلیل اسیدی که دارند می توانند به لثه و مینای دندان آسیب بزنند. بنابراین باید به میزان و دفعات استفاده توجه شود.

چگونه دندان هایمان را سفید کنیم خانگی

سایر روش های سفید کننده دندان خانگی

یکی از راه های سفید کردن دندان در خانه استفاده از خمیر سفید کننده دندان، نوار سفید کننده دندان یا قلم سفید کننده دندان است.

خمیر دندان سفید کننده

خمیر دندان های سفید کننده از تغییر رنگ دندان ها جلوگیری می کند. به شما کمک می کند تا دندان هایی سفید و درخشان داشته باشید. اثرات قابل مشاهده این روش معمولا در عرض ۷-۱۴ روز رخ می دهد. خمیرها حاوی مواد ساینده مانند پراکسید هیدروژن، بی کربنات سدیم و کربنات کلسیم برای سفید کردن دندان ها هستند. هنگام انتخاب خمیر دندان سفید کننده، مراقب باشید که دارای مواد ساینده نباشد.

قلم سفید کننده دندان خانگی

قلم های سفیدکننده نسبت به خمیردندان پراکسید هیدروژن کمتری دارند. بنابراین اثر سفید کنندگی آن کمتر است. همچنین برای دندان های حساس ایده آل است و باعث تحریک نمی شود. این روش برای استفاده بعد از نوشیدنی ها یا غذاهایی که باعث ایجاد لکه روی دندان می شوند مانند قهوه، چای، زغال اخته مناسب است.

نوار سفید کننده دندان

نوارهای سفید کننده به مدت ۳۰ دقیقه در هر جلسه اعمال می شود. باید به طور منظم به مدت ۳ هفته استفاده شود. هنگام استفاده از نوار سفید کننده دندان در خانه می توانید کتاب بخوانید یا استراحت کنید.

رفع زردی کامپوزیت دندان در خانه

می توانید دندان های خود را با مسواک زدن ۳ بار در روز سفید کنید. اما برای حمایت از این امر می توانید با جوش شیرین و درمان های خانگی در مدت زمان کوتاهی دندان های خود را سفید کنید. یا می توانید دندان های خود را توسط دندانپزشک تمیز و درمان کنید.

لمینیت سرامیکی

لمینیت سرامیکی دندان چیست؟

لمینیت سرامیکی یک پوسته بسیار ظریف است که برای هر فرد به طور سفارشی ساخته شده و روی سطح دندان چسبانده می شود. با توجه به ویژگی هایی که لمینت سرامیکی دارد می توان آن را یک انتخاب عالی برای اصلاح طرح لبخند دانست.

مزایای لمینیت سرامیکی دندان:

۱- این نوع لمینیت دندان، ظاهری بسیار خاص و زیبا به دندان‌های شما هدیه می‌دهد.

۲- تغییر رنگ لمینیت سرامیکی بسیار کم و در بعضی مواقع صفر است.

۳- امکان بروز مشکلات مربوط به لثه مثل التهابات لثه‌ای کمتر است.

۴-دوام و ماندگاری این نوع لمینت دندان نسبت به کامپوزیت بیشتر می‌باشد (طول عمر لمینت دندان بین ۱۵ تا ۲۰ سال میباشد)

لمینیت سرامیکی در زیبا سازی فوق العاده ی لبخند و سفید کردن دندان ها موثر میباشد و دلیل اصلی افراد برای انجام لمینیت سرامیکی نیز همین میباشد.

دندانپزشکان مجرب در کلینیک دندانپزشکی آرمانی از تجربه فراوانی برای اصلاح طرح لبخند دندان برخوردار هستند و طرح درمانی مناسب را مطابق نیازها و خواسته‌های هر بیمار تهیه می‌ کنند. شما میتوانید برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره اصلاح طرح لبخند و خدمات دندانپزشکی زیبایی کلینیک آرمانی از طریق اینستاگرام و یا تماس با کلینیک و مراجعه حضوری اقدام فرمایید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

خروج از نسخه موبایل