سریعترین روش پاسخ به سوالات و دریافت مشاوره
👋 سلام ! به چه شکلی میتونم کمکتان کنم؟

10 مورد که باید در مورد دندان عقل تحت فشار بدانید

 

بسیاری از ما در مورد دندان عقل شنیده ایم و شاید تا الان با کشیدن یا جراحی آن درگیر بوده ایم اما بصورت آماری مردم معمولاً با دندان عقل بیشتر از هر دندان دائمی دیگری دچار مشکل می شوند. پس توصیه می کنیم که بیشتر در موردش بدانید.

دندان عقل چیست؟

دندان عقل سومین دندان آسیا و آخرین دندانی است که در دهان رشد می کند. این دندان حدوداً بین ۱۷ تا ۲۵  سالگی شروع به رویش می کند. به دلیل اینکه این دندان در سنین بزرگسالی و بعد از بلوغ ظاهر می شود آن را دندان عقل نامیده اند و تفاوت چندانی با دیگر دندان‌های آسیا ندارد.

انواع دندان عقل

دندان عقل می تواند  درون لثه به حالت افقی و یا عمودی قرار گیرد و نیز می تواند نیمه نهفته و یا کامل نهفته باشد و حتی ممکن است اصلا وجود نداشته یا حتی ممکن است بیش از یک دندان عقل نهفته در هر سمت وجود داشته باشد. رشد دندان عقل احتیاج به وجود فضای کافی در استخوان فک دارد و در صورتیکه فضا به اندازه در فک انسان وجود نداشته باشد، دندان به شکل نهفته یا نیمه نهفته ظاهر می شود.

چند چیزی که باید در مورد جراحی دندان عقل تحت فشار بدانید

اگر دندانپزشک به شما بگوید که دندان عقلتان بدون مشکل رویش کرده باید بدانید که خوش شانس هستید. سالانه 10 میلیون دندان عقل کشیده می شود. مهم ترین علت آن کمبود فضا برای این دندان است، این دندان برای رویش جای کافی ندارد.

دندان عقل چیست؟ چرا اینقدر دیر درمی‌آید؟ آیا حتما باید آن را کشید؟  آیا جراحی دندان عقل درد دارد و ده‌ها سوال مشابه دیگر. اگر این ها سوالات شما هم است خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

چگونه می توان فهمید دندان عقل نهفته است یا نیمه نهفته؟

با انجام عکس رادیوگرافی و یا همان OPG  می توان نهفته یا نیمه نهفته بودن و در کل وضعیت قرارگیری دندان عقل را در فک متوجه شد.

چگونه دندان عقل تحت فشار قرار می گیرد ؟

به طور معمول دهان انسان نمی تواند 32 دندان داشته باشد ، که شامل چهار دندان عقل باشد ، بنابراین زمانیکه دندان عقل ظاهر می شود، ممکن است باعث انسداد، عفونت، درد گوش و تورم شود.

دندان های عقلی که به اندازه کافی جا برای رویش مناسب ندارند را، دندان های عقل تحت فشار می گویند. آن ها به طور کامل رشد نمی کنند بنا براین آن ها می توانند در جهت اشتباه رشد کنند، از کناره ها بیرون زنند و یا فقط  تا حدی در زاویه اشتباه رشد کنند که این اتفاق می تواند دندان های مجاور را تحت تأثیر قرار دهد. این تاثیر ممکن است همراه با درد و آسیب بر سایر دندان ها باشد.

تحت فشار بودن دندان های عقل احتمال نهفتگی و پوسیدگی آن ها را افزایش می دهد.

   و با توجه به توضیحات گفته شده ممکن است نیاز باشد دندان عقل کشیده شود، اگر:

  •  درد، فشار، تورم و ناراحتی وجود داشته باشد.
  •  مشخص شود که دندان عقل جایی برای رشد نداشته و یا باعث آسیب به دندان های مجاور می شود.
  •  دندان ها کمی رشد کرده و پوسیده شده اند، که باعث می شود عمل تمیز کردن دشوارتر شوند.

بهم ریختگی‌ دندان‌های جلو

دندان عقل تحت فشار ممکن است باعث بهم ریختگی سایر دندان ها شود. برخی معتقدند دندان عقل باعث بهم ریختگی دندان‌های جلویی فک پایین می‌شود. در این زمینه اختلاف نظر وجود دارد. برخی این نظر را کاملاً نقض می‌ کنند و برخی دیگر کاملاً آن را درست می دانند. هر دو گروه هم دلایل علمی برای اثبات ادعای خود دارند. بنابراین نمی توان بطور قطعی گفت بهم ریختگی دندان ‌های قدامی فک پایین بخاطر دندان عقل است یا خیر.

چرا تمیز نگه داشتن دندان عقل دقت و توجه بیشتری نیاز دارد؟

‎مراقبت از دندان عقل با مراقبت از دندان‌های دیگر فرق دارد. محل و موقعیت آن‌ ها در بافت لثه، آن‌ها را مستعد بروز مسائل زیر می‌کند:

  •  تجمع غذا
  • بیماری‌ های لثه و ایجاد کیست‌ های دندانی
  •  آسیب به استخوان
  •  آبسه
  •  ایجاد حفره روی دندان
  •  دندان نهفته یا نیمه نهفته

‎حتی با مسواک زدن مرتب و استفاده از نخ دندان ، باز هم دندان عقل ممکن است با این مشکلات روبرو شود، چون دسترسی به این دندان‌ها مشکل است و شاید تنها قسمتی از آن از لثه بیرون زده باشد. همیشه مسواک زدن و نخ دندان کشیدن برای سالم نگه داشتن دندان عقل یا لثه ی اطراف آن کافی نیست. زیرا باکتری ها و باقیمانده غذاها اغلب درقسمت های زیرین بافت‌های لثه جمع می ‌شوند که مسواک و نخ دندان به آنجا دسترسی ندارند.

آیا کشیدن یا جراحی دندان عقل ضرورت دارد ؟

‎متخصصان دندانپزشکی در آمریکا عقیده دارند که دندان عقل را نباید بدون دلیل کشید مگر در مواقعی که موجب بروز مشکل و ناراحتی شود. اما این برای دندان عقل تحت فشار متفاوت است.

انجمن دندانپزشکی آمریکا در مقاله خود آورده است : اگر دندان عقل شما باعث مشکلات خاص دهان و دندان شده است، حتما باید برای کشیدن آن به دندانپزشک مراجعه کنید چون بیشتر نگهداشتن آن کار عاقلانه‌ ای نیست.

یکی از سوالات مرسوم بین بیماران این است که آیا حتماً باید دندان عقل را کشید یا می توان آن را نگه داشت؟

پوسیدگی دندان یکی از دلایل  کشیدن دندان عقل است، دندان نهفته و یا نیمه نهفته مانع از رعایت درست بهداشت پشت دندان هفت شده و این مسئله موجب پوسیدگی دندان هفت می‌شود.  پوسیدگی دندان هفت باعث می‌شود که دندان عقل را قبل از اینکه رویش کامل داشته باشد خارج کنیم، گاهی ممکن است دندان عقل به گونه ایی رویش پیدا کند که به ریشه دندان کناری صدمه بزند در این صورت نیز خارج کردن دندان عقل ضروری است.

در زمان انجام اقدامات مربوط به زیبایی کشیدن دندان عقل ضرورت دارد.  زمانیکه فردی قصد انجام ارتودنسی داشته باشد نیز دندان‌های عقل به علت اشغال فضا باید کشیده شوند تا فضا برای حرکت دندان‌ ها به منظور ردیف شدن به وجود آید. البته خارج کردن دندان عقل برای ارتودنسی کاملاً به نظر متخصص ارتودنسی بستگی دارد، در مواردی شاید نیاز باشد که برای انجام ارتودنسی از حضور دندان عقل در انتهای فک کمک گرفت.

از دیگر مشکلات نکشیدن دندان عقل در زمان مناسب ایجاد کیست‌ و تومورهای دندانی است، ضروری است تمام دندان ‌های نهفته قبل از ۳۵ سالگی از دهان خارج شوند.

دندان عقل چگونه کشیده می شود؟ آیا به جراحی نیاز است؟

 یکی از راهکار های خلاصی از دندان عقل تحت فشار کشیدن آن است. اگر مقدار مناسبی از تاج دندان در دهان رویش کرده باشد و وضعیت مناسبی داشته باشد، کشیدن آن اغلب ساده است و نیازی به جراحی ندارد. اما در شرایط پیچیده ‌تر، برای خارج کردن دندان عقل نیاز به جراحی است که بهتر است این کار توسط متخصص و جراح فک و صورت با وجود امکانات کافی انجام شود.

به جهت جراحی دندان عقل برشی بر روی لثه ایجاد شده و در صورت لزوم یک مقدار از استخوان فک برداشته می شود. دندان ممکن است به صورت یک تکه خارج شود و یا برای خروج آسان از فک به قطعات کوچکتری تقسیم شده و هر قطعه جداگانه خارج شود. در پایان لثه ناحیه جراحی به واسطه ی بخیه، بسته خواهد شد. مهمترین نکته این است که زمان جراحی و یا کشیدن دندان عقل، در ناحیه مربوطه با تزریق ماده بی حسی  کاملا بی حس می شود و شما اصلا دردی  نخواهید داشت. احساسی که شاید کمی ناخوشایند باشد، نوعی احساس فشار است که ممکن است شما را آزرده کند.

ممکن است کسی دندان عقل نداشته باشد؟

اگر برایتان سوال است که چه وقتی دندان عقلتان در می‌ آید، بدانید که ممکن است این انتظار شما یک عمر طول بکشد. برخی از افراد دندان عقل ندارند، برخی تنها دو دندان عقل دارند و برخی هم سه تا دارند. شایع‌ترین دندانی که رویش نمی کند دندان عقل می باشد. تعداد افرادی که دندان عقل اضافه داشته باشند، بسیار کم است.

مهم است که خوب بهداشت دهان و دندان را کنترل کنید و به منظور کاهش خطر ابتلا به مشکلات دندان، به طور مستمر به پزشک مراجعه کنید.

توجه داشته باشید عدم درد هرگز بدین معنا نیست که دندان عقل در وضعیت مناسبی قرار دارد!

بهتر است در چک آپ های منظم وضعیت این دندان را کنترل کنید تا قبل از شروع درد و یا آسیب به لثه و دندان های دیگر آن را از دهان خارج کنید.

 اگر سوالی در ارتباط با موضوعات مطرح شده و یا هر موضوعی در زمینه دندانپزشکی دارید، از ما بپرسید. کارشناسان ما همیشه  در طول روز در خدمت شما می باشند.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

خروج از نسخه موبایل