ارتودنسی ثابت

در طول درمان ارتودنسی ثابت، برای رفع ناسازگاری‌های موجود در دندان و فک، از روش‌های درمانی ثابت یا متحرک با توجه به شرایط بیمار استفاده می‌شود. درمان ارتودنسی با استفاده از وسایل متحرک به طور کلی برای درمان ازدحام دندان‌ها و کودکان ترجیح داده می‌شود، درمان ارتودنسی ثابت مؤثرترین روش در درمان ازدحام دندان‌ها است. وسایلی که برای درمان ارتودنسی ثابت استفاده می‌شود فقط توسط ارتودنتیست‌ها قابل برداشتن و نصب دوباره است.

درمان ارتودنسی ثابت معمولاً در سن 11 و 12 سالگی با رشد دندان‌های دائمی و پس از ریزش دندان‌های شیری شروع می‌شود. این درمان با استفاده از براکت‌هایی که توسط دندانپزشک و سیم‌های بین این براکت‌ها بر روی دندان‌ها چسبانده می‌شود، انجام می‌شود. درمان‌های ارتودنسی ثابت را می‌توان برای بیماران در هر سنی انجام داد. براکت‌ها به انواع مختلف فلزی، شفاف (سرامیکی) و کاربرد داخلی (ارتودنسی زبانی) تقسیم می‌شوند.

ارتودنسی ثابت

چرا از درمان ارتودنسی ثابت استفاده می‌شود؟

درمان‌های ارتودنسی برای ردیف کردن دندان‌ها و اصلاح ساختار فک و دهان به شکل موردنظر استفاده می‌شود. سریع‌ترین روش درمانی برای هدایت رشد دندان و موقعیت فک در کودکان، درمان ارتودنسی ثابت می‌باشد. این درمان برای جلوگیری از پوسیدگی دندان و بیماری‌های لثه، جلوگیری از شکستگی دندان و بهداشت دهان و دندان انجام می‌شود.

مراحل درمان ارتودنسی ثابت

در حین استفاده از این درمان، ابتدا عکس‌هایی از داخل و خارج دهان بیمار گرفته می‌شود. با اندازه‌گیری دهان با گرفتن عکس‌های اشعه ایکس از دندان و فک، یک مدل از دهان بیمار به دست می‌آید و با توجه به مدل یک برنامه‌ریزی دقیق درمانی برای ترازبندی صحیح دندان‌ها انجام می‌شود. بریس های ثابت شامل براکت‌هایی هستند که با چسب مخصوص و سیم‌هایی که بین براکت‌ها قرار دارند روی دندان‌ها قرار می‌گیرند. پس از ایجاد نیرو و کشش بین دندان‌ها توسط این بریس ها، به‌تدریج دندان‌ها شروع به حرکت می‌کنند. براکت‌هایی که به‌منظور دستیابی به ترازبندی ایدئال دندان‌ها به کار می‌روند، به طور منظم و ماهانه بررسی می‌شوند. در این فرایند، اگر براکت‌ها آسیب ببینند، باید آنها را تعویض کرد.

لبخند زیبا با دندانهای ارتودنسی شده

مشاوره آنلاینتو همین الان رزرو کن

برای دریافت مشاوره با ما در ارتباط باشید.

مواردی که در درمان ارتودنسی ثابت استفاده می‌شوند:

 • بریس های فلزی
 • بریس های سرامیکی
 • بریس های زبانی
 • دستگاه‌های عملکردی ثابت
 • دستگاه‌های انبساطی ثابت
 • تقویت‌کننده فک بالا
 • تقویت‌کننده فک پایین

پزشکان با استفاده از بریس های مختلف مانند مهاربندهای سریع، براکت‌های دردار، براکت‌های MBT ، براکت‌های روت و براکت‌های الکساندر روش‌های مؤثری را برای درمان ازدحام و بی‌نظمی اعمال می‌کنند. روش‌ها و وسایل مورداستفاده برای درمان ارتودنسی با توجه به شرایط بیمار تعیین می‌شود. بریس های شفاف بیشتر موردتوجه متخصصان ارتودنسی هستند. برای کودکان استفاده از سیم و بریس های رنگی، روند درمان را سرگرم‌کننده‌تر می‌کند.

 

مزایای ارتودنسی ثابت:

 • ارتودنسی ثابت سریع‌ترین و بادوام‌ترین نوع درمان ارتودنسی است.
 • با توجه به نگرانی‌های زیبایی بیمار، می‌توان از بریس های شفاف و نامرئی استفاده کرد.
 • برای استخوان‌های باریک و عقب‌مانده فک فوقانی فضا ایجاد می‌شود.
 • بیماری‌های دستگاه تنفسی از بین می‌رود.
 • فک و دندان در وضعیت سالم و مناسب رشد می‌کنند.
 • فاصله بین دندان‌ها به روشی مناسب اصلاح می‌شوند.
 • از شکستگی و از بین رفتن دندان جلوگیری می‌کند.
 • امکان هدایت راحت‌تر دندان‌‎ها خصوصاً در دوران کودکی را فراهم می‌کند.
 • از لحاظ اقتصادی از سایر روش‌های ارتودنسی مقرون‌به‌صرفه‌تر است.

هدف از درمان کوتاه کردن مدت‌زمان استفاده از بریس ها و به دست آوردن بهترین نتیجه ممکن است. ارتودنسی ثابت بیشترین استفاده را در بین بریس ها دارد. بیمار نمی‌تواند بریس ها را تا پایان درمان بردارد و تمام تغییرات باید توسط دندانپزشک انجام شود. ارتودنسی ثابت را می‌توان برای هر بیماری که ساختار دندان و بافت لثه مناسب دارد، استفاده کرد. بنابه‌درخواست بیمار می‌توان از مواد و رنگ‌های مختلفی در براکت‌ها استفاده کرد. درمان ارتودنسی ثابت که مؤثرترین روش در رفع ازدحام و بی‌نظمی دندان است، کیفیت زندگی بیمار را افزایش می‌دهد.

مدت‌زمان درمان ارتودنسی ثابت

در حالی که این درمان 5/1 تا 5 سال به طول می‌انجامد، بسته به شدت ازدحام دندان و اختلال فک، در مواردی نتایج موردنظر در مدت‌زمان کوتاه 6 الی 8 ماه قابل دستیابی است. به همین دلیل وقتی اولین نقص در ساختار دندان و فک مشاهده شد، لازم است به دندانپزشک مراجعه کنید. درمان در دوران رشد نتایج سریع و بهتری به همراه خواهد داشت.

شما می‌توانید از طریق لینک تماس یا تلفن‌های ما در صفحه به کلینیک ما مراجعه کنید.

مشاوره رایگان ارتودنسی

برای دریافت مشاوره در خصوص ارتودنسی با ما در ارتباط باشید.

رضایت مشتری از درمان ارتودنسی در کلینیک دندانپزشکی آرمانی


دریافت نوبت آنلاین

"*" indicates required fields

YYYY slash MM slash DD