دندانپزشکی اطفال لبخند کودک

بهترین کلینیک دندانپزشکی کودکان شهریار – شبانه روزی

برای حفظ سلامت دندان های کودکان باید قبل از رویش اولین دندان ها اقدام مورد نیاز را آغاز کرد زیرا دندان‌ها در سه‌ماهه دوم بارداری مادر، شروع به شکل گیری می‌کنند و در زمان تولد، کودک ۲۰ دندان شیری دارد که خیلی از آنها به طور کامل در آرواره رشد کرده‌اند ولی ما قادر به دیدن آن ها نیستیم.

مشکلات پوسیدگی دندان در بزرگسالان به صورت تدریجی و ریشه در دوران کودکی دارد، اما دلیل اصلی پیشرفت پوسیدگی میزان مراجعه به دندانپزشکی اطفال در دوران کودکی است. بر اساس آمار‌ها حدود ۲۵ درصد از کودکان تا قبل از ورود به مدرسه هیچ گاه از سوی دندانپزشک ویزیت نشده اند، این در حالیست که ۸۰ درصد پوسیدگی دندان‌های کودکان به دلیل وجود شیارهای عمیق در سطح جونده دندانها اتفاق می‌افتد.

 برای مراقبت و سلامت دهان و دندان در کودکان بهتر است پس از غذا دادن با یک دستمال مرطوب لثه ها را به آرامی تمیز کرده و از ایجاد باکتری جلوگیری کنیم و پس از رویش دندان ها با یک مسواک نرم که مخصوص کودکان و متناسب با سن فرزند شماست، دندان ها را مسواک بزنید و حتما در خرید مسواک با متخصص دندانپزشکی اطفال مشورت کنید.

بهتر است که اولین ویزیت دندانپزشکی کودکان در اولین سال تولد او باشد. در کلینیک دندانپزشکی آرمانی جهت ویزیت و مشاوره و درمان های متناسب برای فرزندان شما همه روزه متخصصین دندانپزشکی اطفال آماده خدمات رسانی هستند و در این ویزیت، دندانپزشک نحوه صحیح مسواک زدن و تکنیک‌های استفاده از نخ‌دندان را به شما آموزش داده و دهان کودک شما را معاینه خواهد کرد. این ویزیت‌ها شما را با مشکلات احتمالی آشنا کرده و باعث می‌شود کودک به رفتن به دندانپزشکی عادت کند تا وقتی بزرگتر شد دیگر ترسی از دندانپزشک نداشته باشد.

برای جلوگیری از پوسیدگی دندان های کودکان علاوه بر رعایت بهداشت، تغذیه نیز بسیار تاثیرگذار است. حتی بچه‌های خیلی کوچک هم اگر والدین عادت‌های تغذیه درست را برای آنها رعایت نکنند، ممکن است دچار پوسیدگی دندان شوند. والدین باید به بچه‌های شیرخوار کمک کنند زمان‌ های خاصی را به نوشیدن شیر یا غذای خود اختصاص دهند زیرا مکیدن شیشه شیر در کل روز هم می‌تواند برای دندان‌های آنها مخرب باشد.

دندانپزشکی اطفال چیست؟

دندانپزشکی اطفال به عنوان تمرین، آموزش و تحقیق مراقبت های پیشگیرانه از دهان در کودکان از بدو تولد تا نوجوانی تعریف می شود. دندان پزشکی اطفال تمام جنبه های مراقبت از سلامت دهان را برای کودکان در حال رشد در بر می گیرند. متخصصان دندانپزشکی آرمانی همچنین درمان تخصصی دندانپزشکی  را برای کودکان بیمار و معلول را نیز ارائه می دهند.

بعد از اینکه یک نوجوان 18 ساله شد، دیگر به وسیله متخصص دندانپزشکی اطفال درمان نمی شود. در عوض، او به دندانپزشک عمومی یا خانواده مراجعه می کند. کودکان باید دو بار در سال به  متخصص دندانپزشک اطفال خود مراجعه کنند. اولین ویزیت باید شش ماه پس از نمایان شدن اولین دندان نوزاد شما برنامه ریزی شود.

 کلینیک دندانپزشکی اطفال

کلینیک دندان پزشکی اطفال

دندانپزشکی کودکان یا دندانپزشکی اطفال (Pediatric Dentistry) علمی است که به بیماری ها و درمان  دندان های شیری و دندان های دائمی در کودکان تا تکمیل دندان دائمی می پردازد. در کلینیک دندان پزشکی اطفال، دندان های شیری کودکان 0-12 ساله، در درمان دندان های شیری و دائمی در گروه سنی 7 تا 12 سال است.

یک کلینیک دندانپزشکی اطفال دقیقاً چه خدماتی را ارائه می‌کند؟

دندانپزشکان اطفال کلینیک آرمانی طیف وسیعی از خدمات را ارائه می‌دهند که متناسب با نیازهای منحصر به فرد کودکان است.

 

مراقبت‌های پیشگیرانه برای دندان‌های کودکان

یکی از محورهای اصلی کلینیک‌های دندانپزشکی اطفال، مراقبت‌های پیشگیرانه است. آنها بر آموزش والدین و کودکان در مورد تکنیک‌های صحیح مسواک زدن و نخ دندان کشیدن، همراه با ترویج یک رژیم غذایی متعادل برای حفظ سلامت دندان‌ها تأکید دارند. معاینات منظم دندانپزشکی و جرم‌گیری  حرفه‌ای برای جلوگیری از پوسیدگی و سایر مشکلات دندان ضروری است.

تشخیص زودهنگام حفره‌های دندانی

دندانپزشکان اطفال از ابزارها و تکنیک‌های تخصصی برای تشخیص حفره‌های دندانی در مراحل اولیه استفاده می‌کنند. تشخیص زودهنگام امکان مداخله به موقع، جلوگیری از پوسیدگی بیشتر و نیاز به درمان‌های تهاجمی‌تر را فراهم می‌کند.

مشاوره دندانپزشکی اطفال

مشاوره دندانپزشکی اطفال

کلینیک‌های دندانپزشکی اطفال خدمات مشاوره‌ای را ارائه می‌دهند، جایی که والدین می‌توانند در مورد نگرانی‌های مختلف بهداشت دهان و دندان مربوط به فرزندان خود مشاوره بگیرند. دندانپزشکان بینش‌های ارزشمندی را در مورد دندان درآوردن، مکیدن شست، استفاده از پستانک و سایر عاداتی که ممکن است بر رشد دندان تأثیر بگذارد ارائه می‌دهند.

درمان پوسیدگی دندان اطفال

اگر پوسیدگی دندان تشخیص داده شود، کلینیک‌های دندانپزشکی کودکان گزینه‌های درمانی جامعی را ارائه می‌دهند. آنها از پرکردگی‌های هم‌رنگ دندان و سایر تکنیک‌های ترمیمی برای ترمیم دندان‌های آسیب دیده و در عین حال حفظ زیبایی استفاده می‌کنند.

پر کردن دندان کودکان

زمانی که دندان کودک دارای حفره باشد، دندانپزشک پوسیدگی را از بین می‌برد و فضا را با پرکردگی‌های کامپوزیت هم‌رنگ دندان پر می‌کند. این پرکننده‌ها نه تنها عملکرد دندان را بازیابی می‌کنند، بلکه به طور یکپارچه با رنگ طبیعی دندان ترکیب می‌شوند.

عصب کشی دندان کودکان

در موارد پوسیدگی یا عفونت شدید دندان، دندانپزشک اطفال ممکن است درمان ریشه دندان را برای نجات دندان عمیقاً آسیب دیده توصیه کند. این روش شامل برداشتن پالپ عفونی و آب بندی کانال‌های ریشه برای جلوگیری از عفونت بیشتر است.

درمان دندانپزشکی کودکان با بیهوشی و آرام‌بخشی

کلینیک‌های دندانپزشکی کودکان، درمان‌هایی را تحت بیهوشی و آرام‌بخشی برای کودکانی که ممکن است در طول عمل بیش از حد مضطرب باشند، ارائه می‌کنند. این یک تجربه ایمن و بدون استرس را برای کودک و تیم دندانپزشکی تضمین می‌کند.

فیشورسیلانت در دندانپزشکی کودکان

سیلانت‌های دندانی پوشش‌های محافظی هستند که برای جلوگیری از ایجاد حفره روی سطوح جونده دندان آسیاب اعمال می‌شود. سیلانت‌های دندانی پوشش‌های محافظ نازکی هستند که برای جلوگیری از ایجاد حفره روی سطوح جونده دندان آسیاب اعمال می‌شوند. این پوشش‌ها به عنوان سدی در برابر باکتری‌ها و ذرات غذا عمل می‌کنند و خطر پوسیدگی را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهند.

روکش دندان کودکان

در موارد پوسیدگی یا آسیب گسترده دندان، دندانپزشکان اطفال ممکن است روکش دندان را توصیه کنند. این روکش‌ها از دندان آسیب دیده محافظت و تقویت می‌کنند و به کودک اجازه می‌دهند تا عملکرد طبیعی جویدن و گاز گرفتن را حفظ کند.

فلورایدتراپی دندان کودکان

فلوراید یک ماده معدنی طبیعی است که مینای دندان را تقویت می‌کند و به جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک می‌کند. کلینیک‌های دندانپزشکی کودکان برای افزایش محافظت از دندان‌های کودکان در برابر پوسیدگی، درمان‌های فلوراید ارائه می‌دهند. درمان‌های فلوراید به تقویت مینای دندان کمک می‌کند و دندان‌ها را در برابر پوسیدگی مقاوم‌تر می‌کند.

فضا نگهدار دندان

ارتودنسی دندان کودکان

کلینیک‌های دندانپزشکی کودکان نیز به نگرانی‌های ارتودنسی در کودکان رسیدگی می‌کنند. ارزیابی و مداخله زودهنگام می‌تواند ناهماهنگی دندان‌ها و مشکلات رشد فک را اصلاح کند و منجر به لبخندی سالم‌تر و جذاب‌تر شود. ارزیابی‌های اولیه ارتودنسی می‌تواند مشکلات بالقوه تراز در کودکان را شناسایی و برطرف کند

کشیدن دندان شیری کودک

در مواردی که دندان‌ها به شدت آسیب دیده یا نامنظم هستند، کشیدن دندان ممکن است ضروری باشد. دندانپزشکان اطفال اطمینان حاصل می‌کنند که این روش تا حد امکان بدون درد و راحت برای کودک انجام می‌شود.

مدیریت تروما یا ضربه به دندان‌های شیری کودک

در حوادثی که ممکن است رخ دهد و دندان کودک دچار آسیب شود کلینیک دندانپزشکی آرمانی در …….  برای رسیدگی به تروماهای دندانی و صدمات وارده به دندان‌های شیری کودکان مجهز است. درمان سریع و مناسب برای حفظ سلامت دهان و دندان کودک حیاتی است.

تجویز و نصب فضا نگهدار دندان در کودکان

هنگامی که یک دندان شیری پیش از موعد از دست می‌رود، ممکن است از فضا نگهدارنده برای حفظ فضای خالی تا زمان رشد استفاده شود دندان شیری بیرون می‌آید این به جلوگیری از مشکلات تراز دندان کمک می‌کند.

پیشگیری و ترک عادت‌هایی که به دندان‌های کودکان آسیب می‌رساند

کلینیک‌های دندانپزشکی کودکان به والدین و کودکان در مورد عاداتی مانند مکیدن شست، استفاده از پستانک و دندان‌قروچه که می‌تواند به سلامت دندان آسیب برساند، آموزش می‌دهد. همچنین راهکارهایی برای ترک این عادت‌ها ارائه شده است.

کامپوزیت دندان‌های آسیب دیده

ترمیم‌های کامپوزیت پرکردگی‌های هم‌رنگ دندان هستند که برای ترمیم دندان‌های آسیب دیده یا شکسته در کودکان استفاده می‌شوند. این ترمیم‌ها با حفظ ظاهر طبیعی، ساختار دندان را بازسازی می‌کنند.

معاینه و جرم‌گیری دندان اطفال

چک آپ و جرم‌گیری  منظم دندان برای حفظ سلامت دهان و دندان و جلوگیری از مشکلات دندان ضروری است.

تکنیک‌های مدیریت رفتار

دندانپزشکان اطفال از تکنیک‌های مختلف مدیریت رفتار استفاده می‌کنند تا ویزیت‌های دندانپزشکی را برای کودکان بدون استرس انجام دهند.

خصوصیات دندانپزشک متخصص اطفال

خصوصیات دندانپزشک متخصص اطفال

 • از آنجایی که این گروه دندانپزشکی است که کودک برای اولین بار ملاقات می کند، با روانشناسی کودک آشنایی کاملی دارد، از بروز فوبیای دندانپزشکی در کودکان جلوگیری می کنند.
 • متخصص دندان اطفال، پزشکانی هستند که در زمینه بهداشت دهان و دندان کودکان تخصص دارند.
 • این متخصصان با کنترل های دوره ای (معاینه، اشعه ایکس، مقایسه الگوهای مدل دندان و فک سالی یک بار) بررسی می کنند که آیا رشد و تکامل کودک با رشد سلامت دهان و دندان سازگاری دارد یا خیر.
 • متخصصان پدودنتیست با تجربه اولین ارتباط پزشک و بیمار را با کودکان همراه با خانواده در محیط ها و شرایط مناسب برای کودکان انجام می دهند. این عمل مهمترین عامل جلوگیری از ایجاد فوبیای دندانپزشکی در کودکان است.
 • متخصصین اطفال از سن ۳ تا ۴ سالگی به کودکان و خانواده مسواک زدن صحیح را آموزش می دهند. برای تداوم این رویه خانواده ها باید عادت مسواک زدن در خانه را برای فرزندان خود الگو قرار دهند و از تداوم آن اطمینان حاصل کنند.
 • کودکانی که از ۳ تا ۴ سالگی عادت به دکتر رفتن را شروع می کنند و رابطه پزشک و بیمار را بهبود می بخشند، از پوسیدگی به خصوص در دندان های شیری پیشگیری می کنند. با تشخیص زودهنگام، مشکلات کوچک می تواند توسط پزشک با تبدیل آنها به یک بازی درمان شود.
 • عادات تغذیه ای در اطفال بسیار مهم است کودکانی که تا سن ۳-۴ سالگی با غذاهای مایع و نرم تغذیه می شوند نباید از پستانک، شیشه شیر و … استفاده کنند. باید وسایل تغذیه نرم را کنار گذاشت و عادت به خوردن غذاهای سفت را به تدریج ایجاد کرد تا فک ها و عضلات صورت به طور طبیعی رشد کنند.
 • متخصص دندانپزشکی اطفال بهتر می دانند ساختار دندان های شیری و زمان تغییر آنها چه موقعی است. از حساسیت دندان های شیری به پوسیدگی سریع و اقداماتی که در این زمینه باید انجام شود نیز بهتر و بیشتر از یه دندانپزشک بزرگسال مطلعند؛ بنابراین، شروع درمان های دندانپزشکی اطفال با پدودنتیکس مزایای زیادی دارد.
 • دندان های شیری بین گروه های سنی ۶ تا ۱۲ سال می افتند و ساختمان های دهانی کودکان ما در سن ۱۲ سالگی با دندان های دائمی تکمیل می شود. در این دوره یکی از وظایف اصلی متخصص دندانپزشکی اطفال این است که تعیین کنند کدام دندان شیری و کدام دندان دائمی در چه زمانی تغییر می‌کند و در درمان‌هایی که درمان دندان‌های شیری پوسیده زودرس را نمی‌توان شروع کرد، مکان‌های محافظی ایجاد کنند که نیاز به کشیدن دارد.
 • اگر فرزندان ما در کنترل های دوره ای عادات بدی (مکیدن انگشت، لب و زبان، استفاده از شیشه و پستانک) داشته باشند، راهنمایی و اطلاعات برای خانواده و کودک ارائه می شود، زیرا قرار دادن مداد، پاک کن و مواد خارجی بین دندان ها می تواند تاثیر منفی باشد. این عادات بد رشد دندان ها، فک و صورت را تحت تاثیر قرار می دهد. در این موارد شروع درمان سریع ضروری است.
 • در کنترل های دوره ای، نقص در فک، دندان و ناحیه صورت باید زود تشخیص داده شود و به متخصص ارتودنسی هدایت شود.

مشاوره آنلاینتو همین الان رزرو کن

برای دریافت مشاوره با ما در ارتباط باشید.

محافظ پوسیدگی برای تمامی دندان های دائمی که در سنین 6-12 سالگی به بعد جای خود را در دهان می گیرند استفاده می شود و در اثر بی توجهی فرزندانمان، دندان های دائمی تا سن 12 سالگی از پوسیدگی محافظت می شوند.

شرایط رایج دهانی که بر کودکان تأثیر می گذارد عبارتند از:

 • پوسیدگی دندان که پوسیدگی یا حفره دندان نیز نامیده می شود
 • بیماری های لثه، از جمله ژنژیویت (خفیف) و بیماری پریودنتال کودکان (پیشرفته)
 • فرسایش دندان که به آن فرسایش مینای دندان نیز گفته می شود
 • وقفه در رشد دندان و سایر ناهنجاری ها، مانند شکاف کام و لب
 • درمان زودهنگام ارتودنسی مشکلات شدید بایت را در کودکان قبل از رویش تمام دندان های دائمی آنها اصلاح می کند
 • آسیب فیزیکی به صورت ناشی از صدمات تروماتیک، مانند تصادفات رانندگی
 • پوسیدگی دندان شایع ترین عارضه دندانی است که کودکان در هر سنی را تحت تاثیر قرار می دهد.

عادات دهانی کودک در سه سال اول زندگی (زمانی که دندان های شیری به طور کامل بیرون زده اند) ممکن است در آن زمان برای والدین نگران کننده نباشد. اما ترک این عادات ممکن است دشوار باشد، حتی اگر اکثریت کودکان در طول زمان از آنها رشد کنند. کودکان باید هر شش ماه یک بار برای معاینه دندان کودکان و تمیز کردن دندان ها به دندانپزشک اطفال مراجعه کنند. این معاینات با حفظ سلامت دهان و دندان در طول زندگی به کاهش احتمال بیماری کمک می کند.

متخصص دندانپزشکی اطفال کرج

درمان های پیشگیرانه متخصص دندانپزشکی اطفال (دندانپزشکی پیشگیرانه در اطفال)

مراقبت اولیه از دندان برای اطمینان از حفظ سلامت دهان و دندان کودک در شرایط مطلوب حیاتی است. دندان‌های شیری به‌عنوان مکان‌هایی برای دندان‌های دائمی عمل می‌کنند و نقش مهمی در رشد گفتار و تغذیه مناسب دارند. ویزیت منظم دندانپزشکی از سنین پایین به شناسایی و رفع مشکلات دندانی قبل از تشدید آنها کمک می‌کند و منجر به ایجاد  یک عمر لبخند سالم می‌شود.

درمان های پیشگیرانه دندانپزشکی برای کودکان شامل فیشورسیلانت و فلورایدتراپی است. هر دوی این درمان ها به جلوگیری از تشکیل حفره  و پوسیدگی دندان کمک می کنند.

فیشورسیلانت دندان

اگر کودک دارای حفره ها و شیارهای عمیق در دندان های شیری خود باشد، ممکن است فیشور سیلانت برای جلوگیری از پوسیدگی دندان قرار داده شود. با این حال، سیلانت ها معمولاً روی دندان های دائمی قرار نمی گیرند زیرا به اندازه کافی قوی نیستند.

فلوراید تراپی

اگر کودکان عادات مراقبت از دندان منظمی را در خانه داشته باشند، کمتر احتمال دارد که دچار پوسیدگی شوند. این عادات شامل استفاده از فلوراید، مسواک زدن دو بار در روز و نخ دندان کشیدن یک بار در روز است. اگر کودک دارای پوسیدگی است، بسیار مهم است که به دنبال درمان ترمیمی مانند پر کردن یا تاج باشد.

 1. پس از فلورایدتراپی، پوسیدگی دندان در کودکان و بزرگسالان کاهش می یابد.
 2. مقدار مناسب فلوراید در آب آشامیدنی 0.7 قسمت در میلیون (ppm) است. با این حال، مصرف بیش از حد فلوراید می تواند منجر به فلوروزیس دندان شود.
 3. فلوروزیس هیپومینرالیزه شدن مینای دندان است که منجر به رشد غیرطبیعی مینای دندان (لکه های سفید یا قهوه ای) می شود. این عارضه معمولاً در کودکان به ویژه در چند سال اول رشد دندان ها دیده می شود.
 4. فلورایداسیون مناسب آب نیز با بیش از 70 سال تحقیق پشتیبانی می شود و ایمن، موثر و سالم بودن آن ثابت شده است.
 5. فلوروز مشکلی برای سلامتی ایجاد نمی کند زیرا علائم خفیف و قابل درمان هستند. دندانپزشکان اطفال در درمان فلوراید برای کودکان مبتلا به فلوئوروزیس یا مصرف کم فلوراید تخصص دارند.

دو شکل فلوراید موجود است:

مکمل های غذایی فلوراید

این نوع درمان فلوراید به شکل قرص عرضه می شود. فقط برای کودکانی که آب آشامیدنی کم مصرف می کنند یا افرادی که در معرض خطر ابتلا به پوسیدگی هستند توصیه می شود.

فلوراید تراپی موضعی

درمان موضعی فلوراید برای کودکان بین 3 تا 6 سال بهترین گزینه است. این نوع فلوراید در چند شکل مختلف وجود دارد، از جمله:

 • خمیر دندان فلورایددار
 • درمان های حرفه ای، مانند ژل، خمیر و لاک استفاده می شود.
 • درمان های فلوراید موضعی در طول جرمگیری دندان ها اعمال می شود و به جلوگیری از پوسیدگی کمک می کند.

دندانپزشکی کودکان کرج

مشکلات رایج متخصص دندانپزشکی اطفال

فرسایش دندان، التهاب لثه و بیماری پریودنتال نیز می تواند کودکان را در هر سنی تحت تاثیر قرار دهد.

فرسایش دندان

فرسایش دندان از بین رفتن غیرقابل برگشت مینای دندان است. در اثر قرار گرفتن بیش از حد در معرض مایعات اسیدی و مواد غذایی (با pH زیر 5.0-5.7) ایجاد می شود. دندان های شیری بیشتر از دندان های دائمی در معرض فرسایش هستند. این به این دلیل است که مینای دندان های شیری نازک تر و کمتر معدنی است.

شیوع فرسایش دندان در کودکان بین 10 تا 80 درصد است. در بیشتر موارد، نیازی به درمان نیست. دندانپزشک اطفال شما ممکن است تغییراتی را در سبک زندگی، رفتار و رژیم غذایی توصیه کند. اگر چه، اگر وضعیت شدید شود، معمولاً ترمیم لازم است.

التهاب لثه

ژنژیویت با التهاب در بافت های لثه بدون از دست دادن استخوان یا چسبندگی مشخص می شود. در حالی که التهاب لثه یک بیماری جدی است، به نظر می رسد که کمترشایع است. این به این دلیل است که کودکان نسبت به بزرگسالان پلاک کمتری دارند. برای کودکانی که التهاب لثه دارند، دندانپزشک متخصص اطفال کرج درمان حرفه ای را در کلینیک دندانپزشکی اطفال، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن توصیه می کند.

پریودنتیت اطفال

اگر التهاب لثه درمان نشود، می تواند به پریودنتیت کودکان تبدیل شود، که یک بیماری جدی دهانی است که لثه ها و استخوان فک را تحت تاثیر قرار می دهد. علائم شایع بیماری پریودنتال شامل قرمزی، عقب نشینی و خونریزی لثه است. این بیماری نیز بیشتر در نوجوانان و بزرگسالان تشخیص داده می شود. گزینه های درمانی برای PD شامل پوسته پوسته شدن و صاف کردن ریشه است. این درمان فرآیند تمیز کردن بین دندان ها و لثه ها (تمیز کردن عمیق) است.

 

بهترین دندانپزشک اطفال کیست؟

انتخاب دندانپزشک اطفال مناسب برای کودک شما بسیار مهم است. به دنبال دندانپزشکی باشید که در رسیدگی و توجه به کودکان با تجربه، مهربان و صبور و ماهر باشد. یک مطب دندانپزشکی مناسب کودک با محیطی زیبا و آرام مانند دندانپزشکی آرمانی می‌تواند اضطراب را کاهش دهد و ویزیت دندانپزشکی را برای کودکان لذت بخش کند.

دندانپزشک اطفال کرج چه روش هایی را انجام می دهند؟

استفاده روزانه از فلوراید برای هر کودکی به ویژه در مراحل اولیه زندگی ضروری است. فلوراید به کاهش تجمع پلاک کمک می کند. همچنین به جلوگیری از پوسیدگی دندان و از دست دادن دندان کمک می کند. با این حال، اگر کودک در حال حاضر علائم جدی پوسیدگی دندان یا سایر بیماری های دهان را نشان می دهد، درمان های پیشگیرانه تهاجمی تری لازم است.

کلینیک دندانپزشکی اطفال

درمان های ترمیمی کلینیک دندانپزشکی اطفال عبارتند از:

پر کردن پوسیدگی

پر کردن پوسیدگی دندان رایج ترین درمان ترمیمی برای کودکانی است که حفره های جزئی دارند. این روش همچنین کم تهاجمی است و در طی یک ویزیت دندانپزشک تکمیل می شوند.

پالپ درمانی کودکان

درمان پالپ به عنوان کانال ریشه کودک یا پالپ درمانی کودکان شناخته می شود. این درمان توسط  متخصص دندانپزشک اطفال کرج برای درمان، نجات و ترمیم دندان های شیری (اولیه) پوسیده کودک استفاده می شود.

تاج های فولادی ضد زنگ (SSCs)

روکش های فولادی ضد زنگ برای محافظت از دندان های آسیاب کودک (دندان های شیری پشتی) که به درستی شکل نگرفته اند یا به شدت پوسیده شده اند استفاده می شود. گاهی اوقات دندانپزشکان اطفال مجبورند SSC ها را روی دندان های جلویی قرار دهند.

کشیدن دندان و فضا نگهدار

کشیدن دندان معمولاً در اثر ضربه، بیماری، کجی و نامنظمی یا پوسیدگی دندان ترجیح داده می شود. پس از کشیدن دندان، فضا نگهدار برای اطمینان از رشد صحیح دندان دائمی کودک در جایی قرار می‌گیرند که فضای دندان کشیده شده محافظت شود.

کلینیک دندانپزشکی اطفال

کلینیک دندانپزشکی کودکان یک مرکز تخصصی دندانپزشکی است که نیازهای بهداشت دهان و دندان کودکان را از دوران نوزادی تا نوجوانی تأمین می‌کند. این کلینیک‌ها مجهز به امکانات رفاهی مناسب برای کودکان هستند و تیم دندانپزشکان و کارکنان ماهر آنها در مدیریت بیماران جوان به شیوه‌ای آرامش‌بخش و اطمینان‌بخش مجرب هستند. کلینیک‌های دندانپزشکی اطفال نقش مهمی در ترویج شیوه‌های عالی بهداشت دهان و دندان در بین کودکان و تضمین سلامت دندان آنها از سنین پایین ایفا می‌کنند.

اهمیت محیط کلینیک دندانپزشکی اطفال در درمان کودک

نیازهای دندانی کودکان به طور قابل توجهی با بزرگسالان متفاوت است. دندان‌های در حال رشد آنها نیاز به توجه ویژه‌ای دارند و دندانپزشکان اطفال برای رسیدگی به این نیازهای منحصر به فرد آموزش‌دیده‌اند. کلینیک‌های دندانپزشکی کودکان محیطی دوستانه و آرام ایجاد می‌کنند تا به کودکان کمک کنند بر هر ترس یا اضطراب مرتبط با مراجعه به دندانپزشکی غلبه کنند. این تجربه مثبت عادات خوب دندانی را تقویت می‌کند و پایه‌ای برای سلامت دهان و دندان در طول عمر می‌سازد.

در طول اولین ویزیت دندانپزشکی اطفال چه اتفاقاتی می‌افتد؟

در طول اولین ویزیت دندانپزشکی اطفال چه اتفاقاتی می‌افتد؟

اولین ویزیت دندانپزشکی نقطه عطفی در زندگی اطفال است. دندانپزشکان اطفال در این ملاقات بر ایجاد اعتماد و ارتباط با کودک و والدین تمرکز می‌کنند. دندانپزشک یک معاینه کامل انجام می‌دهد، در مورد مراقبت‌های بهداشتی دهان و دندان صحبت می‌کند و هر گونه نگرانی که ممکن است والدین را  درگیر کند، برطرف می‌کند.

متخصص دندانپزشکی کودکان در شهریار

متخصص دندانپزشکی کودکان در آرمانی به بررسی رشد دندان ، تشخیص و درمان مشکلات احتمالی، روانشناسی کودک از نوزادی تا جوانی ، هدایت رفتاری و غیره می پردازد. رویکردهای درمانی دندانپزشک کودکان در کرج، همگام با آموزش‌هایی که دریافت کرده‌اند، با پیشگیری از «ترس از دندان‌پزشک» در کودکان، در جهت تبدیل روند درمان‌ به بازی‌های مفرح است.

در کلینیک آرمانی در شهریار، پس از معاینات جامع فرزندان شما؛ به والدین در مورد عادات غذایی خود، خطر پوسیدگی و اقدامات محافظتی در برابر این خطرات اطلاع رسانی مناسب صورت می گیرد. علاوه بر این، تشخیص و درمان پوسیدگی در دندان‌های شیری و دائمی کودکان،  ارتودنسی پیشگیرانه برای جلوگیری از ازدحام احتمالی در از دست دادن زودهنگام دندان‌های شیری، بی حسی و بیهوشی عمومی در کودکان دارای  اضطراب بالا به کمک متخصصین دندانپزشکی اطفال در شهریار اجرا می‌شود.

بخش پیشرفته دندانپزشکی اطفال کلینیک آرمانی

آیا انجام درمان‌های دندانپزشکی کودکان تحت آرام‌بخشی یا بیهوشی عمومی امکان‌پذیر است؟

برای درمان های دندانپزشکی در کودکانی که نمی توانند بر ترس از دندانپزشک غلبه کنند و با وجود تمام تلاش ها نمی خواهند روی صندلی درمان حاضر شوند و سطح اضطراب آنها بسیار بالا است، آرامبخشی یا بیهوشی عمومی توصیه می شود. مداخله اجباری در کودکانی که نمی‌خواهند این درمان‌ها را در دوران کودکی انجام دهند، هم از برنامه‌ریزی و هم کیفیت درمان‌ جلوگیری می‌کند و ممکن است منجر به ایجاد فوبیای دندانپزشکی در آینده و بزرگسالی شود.

بنابراین در صورتی که موفقیت در راضی کردن کودک بدست نمی آید، آرامبخشی یا بیهوشی عمومی باید ترجیح داده شود. در این روش می توان تمام مشکلات دهان را به یکباره حل کرد و کودکان می توانند بدون تجربه بد، سلامت دهان و دندان خود را بازیابند.

بخش دندانپزشکی اطفال پیشرفته و مجزای کلینیک آرمانی یکی از دلایل اصلی موفقیت کلینیک در درمان مراجعان کودک است. مجزا بودن بخش دندانپزشکی اطفال علاوه بر ایجاد آرامش ، نشان دهنده اهمیت سلامت این عزیزان برای مجموعه آرمانی است.

اگر دندان های شیری در اوایل دوره رشد کشیده شوند چه باید کرد؟

دندان های شیری علاوه بر تغذیه، گفتار و زیبایی، وظیفه هدایت دندان های دائمی را نیز بر عهده دارند که از زیر بیرون خواهند آمد. دندان‌های دائمی که درست زیر دندان‌های شیری قرار دارند، با فشار دادن دندان‌های شیری در حین رویش به موقعیت واقعی خود در دهان می‌رسند.

در این فرآیند پس از از دست دادن دندان های شیری به دلیل مشکلات احتمالی (پوسیدگی، ضربه و …) ، عدم محافظت از محلی که دندان شیری حفظ می کند باعث می شود دندان های مجاور به داخل حفره دندان شیری کشیده شده حرکت کنند و دندان های دائمی در هنگام رویش نمی توانند به درستی رشد کنند و باعث کج شدن دندان ها می شود.

این امر باعث می شود تا در آینده به درمان طولانی مدت ارتودنسی نیاز داشته باشیم. بنابراین، محافظت از فضای دندان شیری به کمک روش پیشگیرانه ساده ای به نام فضا نگهدار، نه تنها رویش صحیح دندان کودک شما را تضمین می کند، بلکه از کودک شما در برابر درمان های ارتودنسی طولانی مدت محافظت می کند.  برای کسب اطلاعات کامل در این زمینه می توانید از متخصصان دندانپزشکی کودکان شهریار مشاوره کامل بگیرید.

برای آسیب های دندان و بافت اطراف در کودکان چه باید کرد؟

برای درمان آسیب های دندانی باید در اسرع وقت به متخصص اطفال مراجعه و مداخله فوری انجام شود. حتی اگر والدین فکر می کنند که این یک مشکل جدی نیست، ارزیابی داخل دهانی توسط متخصص اطفال در شهریار بسیار مهم است تا در صورت لزوم وضعیت را با رادیوگرافی مشخص کند تا از مشکلات احتمالی جلوگیری شود.

پوسیدگی شیشه شیر نوزاد چیست؟

پوسیدگی در اوایل دوران کودکی یا همان طور که عموماً به عنوان پوسیدگی شیشه شیر شناخته می شود، نوعی پوسیدگی است که معمولاً به صورت تغییر رنگ سفید گچی مبهم بر روی دندان های ثنایای قدامی در نتیجه عادات غذایی اشتباه شروع می شود و به سرعت پیشرفت می کند و می تواند به سمت از دست دادن دندان برود.

هم شیر مادر و هم شیر معمولی به طور طبیعی حاوی قند هستند. ملاس، شکر و سایر غذاهای شیرین کننده اضافه شده به شیر نیز این وضعیت را بدتر می کند. تغذیه نوزادان با شیشه شیر قبل از رفتن به رختخواب یا در طول خواب باعث می شود شیر هنگام خواب در دهان باقی بماند و محیط مساعدی برای تکثیر باکتری ها ایجاد کند و باعث ایجاد پوسیدگی دندان شود. به همین دلیل تمیز کردن دندان ها به خصوص قبل از خوابیدن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

برای جلوگیری از پوسیدگی شیشه شیر نوزاد چه باید کرد؟

 • برای اینکه کودک شما در اوایل دوره رشد خود عادات غذایی صحیح را به دست آورد، اقدامات لازم و ارزیابی خطر باید انجام شود. هنگامی که اولین دندان کودک شما بیرون آمد، حتما باید با متخصص اطفال یا دندانپزشک اطفال در شهریار مشورت کنید.
 • اجازه ندهید کودک شما با شیشه شیر بخوابد. اگر نمی توانید از این عادات جلوگیری کنید، حتما بعد از تغذیه به آنها آب بدهید.
 • دندان های کودک خود را بعد از تغذیه با کمک برس های انگشتی یا پارچه تمیز، درست پس از شروع رویش دندان ها تمیز کنید.
 • ملاس، شکر یا سایر شیرین کننده ها را به شیشه اضافه نکنید، پستانک را در این مواد فرو نکنید و به کودک خود ندهید.

مشاوره رایگان دندانپزشکی اطفال

برای دریافت مشاوره در خصوص دندانپزشکی اطفال با ما در ارتباط باشید.

آیا دندان های شیری کاربرد خاصی دارند؟

در دوره نوزادی تا کودکی، دندان های شیری در دهان وظایف زیادی مانند تغذیه، گفتار و زیبایی را بر عهده دارند. در این دوره پوسیدگی و از بین رفتن دندان های شیری به دلیل سوء تغذیه، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و … باعث ایجاد مشکلات تغذیه ای در کودکان می شود.

در حالی که پوسیدگی در ابتدا خیلی پیشرفته نیستند، دردی که خود را به صورت درد هنگام غذا خوردن نشان می دهد به درد دائمی تبدیل می شود، نشانه پیشرفت پوسیدگی است.

در این موارد بچه ها تمایلی به خوردن غذا ندارند و مشکل تغذیه ناکافی به وجود می آید. اختلال در خواب و ناتوانی در خواب منظم کودکان، مانند سوء تغذیه بر رشد کودکان تأثیر منفی خواهد گذاشت.

دندانپزشکی کودکان شهریار

کلینیک دندانپزشکی کودکان شهریار به بررسی سلامت دهان و دندان و درمان کودکان 0-14 ساله از بدو تولد تا نوجوانی می پردازد. متخصص دندانپزشکی اطفال در شهریار رشد دندان و فک کودکان را تجزیه و تحلیل می کند و اگر مشکلی وجود داشته باشد یا اختلالی در نحوه رشد دندان وجود داشته باشد، با یک مداخله پیشگیرانه از مشکلات دندانی آینده کودکان شما جلوگیری می شود.

دندان های شیری، دندان هایی هستند که در سن شیردهی به کودک رویش پیدا می کنند و در مجموع 20 عدد از این دندان ها رویش پیدا می کند. وظیفه اصلی دندان های شیری کمک به تغذیه کودکان است. شکل گیری گفتار صحیح به وجود دندان های شیری سالم بستگی دارد.

دندان‌های شیری از فضای رشد دندان دائمی محافظت می‌کند و در حین رویش دندان‌های دائمی آنها را هدایت می‌کنند. هنگامی که دندان های شیر زود کشیده می شوند، این عملکرد طبیعی رشد دندان دائمی را با مشکل روبرو می کند. دندان های شیری در یک نوزاد عادی از 6 ماهگی شروع به رویش می کنند.

ابتدا دندان های جلویی و سپس دندان های آسیاب شروع به رویش می کنند. این دندان ها تقریباً 72 ماه در دهان می ماند و سپس دندان های شیری شروع به افتادن می کنند و دندان های دائمی شروع به رویش می کنند.

دندان‌های شیری مانند دندان‌های دائمی می‌توانند پوسیده، متورم و باعث دندان درد شوند. درمان های پیشگیرانه را می توان برای دندان های شیری اعمال کرد. درمان هایی مانند فیشورسیلانت، فلورایدتراپی و استفاده از ژل با هدف محافظت از دندان ها انجام می شود. علاوه بر این موارد، می توان از پر کردن کامپوزیت، درمان عصب کشی و روکش روی دندان های شیری استفاده کرد.

ما با استفاده از به روزترین تجهیزات در چارچوب یک کار تیمی با متخصص اطفال در زمینه خود متخصص هستیم. دندانپزشکی اطفال در شهریار انواع خدمات درمانی دهان و دندان را بدون نیاز به بیهوشی عمومی به کودکان و اطفال ارائه می دهد.

بخش دندانپزشکی اطفال کلینیک آرمانی

دندانپزشکی اطفال در شهریار و کرج

در کلینیک ما در شهریار، ما مفتخریم که بهترین خدمات دندانپزشکی کودکان را در این منطقه ارائه می دهیم. تیم دندانپزشکان اطفال ما در زمینه درمان کودکان در هر سنی، از نوزاد تا نوجوان، آموزش کامل دیده و با تجربه هستند. ما آگاهی کامل به این موضوع داریم که مراجعه به دندانپزشکی اطفال در شهریار می تواند برای کودکان استرس زا باشد، به همین دلیل است که تلاش می کنیم محیطی دلپذیر و دوستدار فرزندان شما ایجاد کنیم که در آن ، احساس راحتی و آرامش کنند.

ما طیف گسترده ای از خدمات دندانپزشکی اطفال، از جمله معاینات منظم، عصب کشی دندان و فلوراید تراپی را ارائه می دهیم. ما همچنین مراقبت های پیشگیرانه مانند فیشور سیلانت و فضا نگهدار را برای کمک به محافظت از دندان های کودک شما و جلوگیری از مشکلات دندانی در آینده ارائه می دهیم. در صورت بروز هرگونه مشکل بهداشت دهان و دندان، کلینیک دندانپزشکی اطفال در شهریار مجهز به ابزارآلات تشخیص و درمان پوسیدگی، بیماری لثه و سایر مشکلات شایع سلامت دهان در کودکان هستند.

ما همچنین در ارتودنسی کودکان تخصص داریم و درمان ارتودنسی پیشگیرانه را ارائه می دهیم که می تواند به جلوگیری از ایجاد مشکلات جدی تر در آینده کمک کند. تیم ارتودنسی ما در ارائه انواع درمان های ارتودنسی مانند بریس و تراز کننده شفاف برای کمک به کودکان برای دستیابی به لبخندی صاف و جذاب ، آموزش دیده و با تجربه است.

اگر به دنبال بهترین خدمات دندانپزشکی اطفال در شهریار هستید، لطفا با ما تماس بگیرید تا برای فرزندتان وقت ملاقات تعیین کنیم. تیم ما همیشه خوشحال است که به هر سؤالی که ممکن است داشته باشید پاسخ دهد و اطلاعاتی را که برای تصمیم گیری در مورد مراقبت از دندان کودک خود نیاز دارید در اختیار شما قرار دهد.

سوالات متداول

با دندان های شیری باید همانند دندان های دائمی رفتار کرد. در غیر این صورت می تواند مشکلات زیادی مانند دندان درد، بوی بد، سوء تغذیه و مشکل در جویدن ایجاد کند. در واقع دندان های درمان نشده در این دوره ممکن است در آینده مشکلاتی مانند ازدحام دندان ها و اختلال رشد در فک ایجاد کند.

هنگامی که کودکان در حال مسواک زدن هستند، والدین باید به آنها کمک کنند و سعی کنند این عادت را به آنها انتقال دهند و مهمتر از همه، کودکان را در سنین پایین نزد دندانپزشک ببرند. دندانپزشکان با استفاده از فیشور سیلانت می توانند از ایجاد پوسیدگی دندان جلوگیری کنند. باید مراقب این نکته باشید که از پوسیدگی شیشه شیر نوزاد جلوگیری کنید، کودک باید در بین وعده های غذایی از خوردن قند و تنقلات حاوی نشاسته خودداری کند و حتی الامکان از خمیر دندان فلوراید دار استفاده شود.

در مقایسه با دندان های معمولی، دندان های شیری حاوی مواد آلی بیشتری هستند و می توانند سریعتر پوسیده شوند. یکی دیگر از عواملی که باعث پوسیدگی سریع دندان های شیری می شود این است که کودکان متوجه پوسیدگی نمی شوند. متخصص دندانپزشکی کودکان در شهریار با بررسی و معاینات دوره ای از پیشرفت این پوسیدگی ها جلوگیری می کند تا احتمال از دست دادن دندان در کودکان به صفر برسد.

آکادمی دندانپزشکی اطفال توصیه می‌کند که اولین ویزیت دندانپزشکی را تا اولین سالگرد تولد فرزندتان یا زمانی که اولین دندان او نمایان می‌شود، برنامه ریزی کنید.

مسواک زدن منظم، نخ دندان کشیدن، رژیم غذایی متعادل و معاینات معمول دندانپزشکی برای جلوگیری از پوسیدگی دندان در کودکان ضروری است.


دریافت نوبت آنلاین

"*" indicates required fields

YYYY slash MM slash DD