بلیچینگ

دندانها به دلایل متفاوتی ممکن است زرد و تیره شوند .  دلایلی مانند عدم رعایت بهداشت صحیح ، مصرف مواد غذایی مانند قهوه ، شکلات ، انواع توت ، سیگار کشیدن و  . . . که موجب لکه دار شدن دندانها میشوند .  این تغییر رنگ به علت آن است که با بالا رفتن سن ، مینای دندان تحلیل رفته و لایه ی زرد زیرین که دنتین نام دارد ، بیشتر نمایان می شود.

البته برخی افراد با دندانهای زرد و تیره به دنیا می آیند که در چنین افرادی علت ژنتیکی است . درصورتی که قصد سفیدکردن دندانهایتان را دارید میتوانید از درمانهای خانگی و یا بلیچینگ در مطب دندانپزشک استفاده کنید .

سفید کردن دندان یا بایچینگ درمانی است که در آن بدرنگیها و رنگدانه هایی که به مرور زمان باعث تغییر رنگ دندان ها شده را برطرف نموده و دندان هایی سفید و زیبا را به شما هدیه میکند. بلیچینگ یکی از روش های متداول برای اصلاح طرح لبخند است و برای افرادی که به دنبال داشتن لبخند زیبا با صرف زمان کم هستند، مناسب است. روشی است که به وسیله ی آن میتوان رنگ دندانهایی را که زرد و بد رنگ شده اند به حالت طبیعی برگرداند یا اینکه از حالت طبیعی کمی سفیدتر کرد .

قبل از اقدام به بلیچینگ باید دندانهای پوسیده را ترمیم کنیم و بدانیم که بلیچینگ بر روی پرکردگی ها ، روکش ها ، لامینیت ها تاثیری ندارد و همینطور انجام جرمگیری قبل از بلیچینگ باعث نتیجه بهتر میشود .

وقتی صحبت از بلیچینگ دندان میشود شما سه انتخاب دارید :

بلیچینگ در کلینیک دندانپزشکی :

در این روش با استفاده از مواد مخصوص از لثه ها محافظت میشود سپس مواد سفیدکننده با غلظت بالا بر روی دندانها گذاشته میشود . ماده موثره بعضی از این مواد به صورت شیمیایی فعال میشود ، بعضی با نور و بعضی با گرما که فرق چندانی بین آنها وجود ندارد .

بلیچینگ در خانه :

در این روش دندانپزشک شما در یک جلسه از فک بالا و پایین قالبگیری میکند و در جلسه بعد یک جفت تری شفاف به شما تحویل داده میشود . که به اندازه میزان موادیکه لازم است روی دندانهای شما بماند تا سفید شود بین دندانها و تری فضا تعبیه شده است و در این جلسه ماده لازم جهت بلیچینگ درخانه به شما داده میشود .

ترکیب یک یا دو جلسه کلینیکی به همراه یک پکیج کامل خانگی :

بهترین نتایج زمانی حاصل میشود که هر دو این روشها با هم انجام بگیرد و پس از انجام بلیچینگ در کلینیک  و رسیدن به نتایج مطلوب در زمانی کوتاه ، جهت ماندگار شدن نتایج بلیچینگ در خانه را ادامه دهیم .

در هر سه روش از مواد سفیدکننده ی مبتنی بر پراکسیدهیدروژن استفاده میشود . مواد مورد استفاده در خانه حاوی پراکسید ۳% تا ۱۵% است درحالی که درمطب دکتر از پراکسید ۱۵ % تا %۴۰ استفاده میشود .

مشاوره آنلاینتو همین الان رزرو کن

برای دریافت مشاوره با ما در ارتباط باشید.

مدت زمان و نحوه استفاده از هر ماده متفاوت و خاص خودش میباشد که با توجه به شرایط تجویز میگردد و افزایش و کاهش زمان و مقدار ماده موجب بهتر شدن نتایج نخواهد شد .

آیا سفید کردن دندان ها برای سلامت دهان و دندان شما مضر است؟

تخمین زده می شود که 2 میلیون ایرانی دندان های خود را به طور منظم در کلینیک سفید می کنند. این آمار شامل افرادی که محصولات سفید کننده دندان بدون نسخه را برای سفید کردن لبخند خود استفاده کرده اند، نمی باشد.

با توجه به اینکه بسیاری از افراد تحت درمان سفید کردن دندان در مطب قرار گرفته اند ، طبیعی است که از خود سوال کنید این روش چگونه بر روی دندان و لثه شما تأثیر می گذارد؟  برای افرادی که لبخند سفیدی می خواهند و در نظر دارند از روش سفید کردن دندان استفاده کنند ، آیا این روش برای سلامت دهان و دندان شما مضر است؟

بلیچینگ دندان ایمن و بسیار تاثیر گذار می باشد

هنگامی که بلیچینگ دندان به درستی انجام شود ، سفید کردن دندان یک روش ایمن محسوب می شود. دندانپزشکان بلیچینگ دندان ها را توسعه داده اند تا درمانی موثر باشد و حداقل خطر را برای دندان های بیماران به همراه داشته باشد. در حالی که دندانپزشکان از مواد سفید کننده با غلظت بیشتری نسبت به کیت های سفیدکننده در منزل استفاده می کنند ، این دندانپزشکان افراد متخصص آموزش دیده ای می باشند که تجربه بسیار زیادی در سفید کردن دندان ها دارند و اطلاعات کافی در مورد این که چگونه در تمام مراحل سفید کردن دندان از لبخند شما محافظت کنند، دارند.

برخی از آسیب های جزئی در سفید کردن دندان ها شامل افزایش حساسیت موقتی دندان به همراه این روش درمانی می باشد. اگر از قبل حساسیت دندان دارید ، بسیار اهمیت دارد که قبل از آغاز روند درمان دندانپزشک خود را در جریان بگذارید تا بتوانید در مورد اقدامات محافظتی برای اطمینان از ایمنی لبخند شما تصمیم بگیرید.

استفاده از کیت های سفید کننده دندان فروشگاهی خطرناک تر است

اگر از کیت های داروخانه ای برای سفید کردن دندان های خود استفاده می کنید ، امکان ایجاد آسیب به سلامت دهان و دندان شما نسبت به بلیچینگ دندان در مطب دندانپزشکی بیشتر است.

هنگام استفاده از این کیت ها ، ماده سفید کننده به احتمال زیاد با بافت لثه شما تماس پیدا می کند که می تواند باعث تحریک و التهاب لثه شود. در مطب دندانپزشکی قبل از شروع روند سفید کردن دندان ها ، از لثه ها و بافت های نرم دهان کاملاً محافظت می شود.

استفاده بیش از حد از کیت های سفید کننده ، خطر ایجاد حساسیت دندان را افزایش می دهد. بسیاری از افراد برای درمان سریع و رویداد هایی مانند فارغ التحصیلی ، عروسی یا مصاحبه شغلی لبخندی سفید می خواهند. متأسفانه بسیاری از افراد برای تسریع روند سفید کردن دندان ، بیش از حد از این کیت ها استفاده می کنند که می تواند مینای دندان را از بین برده و باعث حساسیت دائمی دندان شود.

بلیچینگ دندان در مطب همیشه بهترین گزینه می باشد

دندانپزشک شما همیشه هنگام انجام عمل بلیچینگ دندان ، نهایت احتیاط را برای محافظت از دندان های شما انجام می دهد. هنگامی که این روند توسط دندانپزشکی باتجربه انجام می شود ، سفید کردن دندان ها خطری جدی برای لبخند شما ایجاد نمی کند.

بیشتر عوارض جانبی بلیچینگ دندان در کلینیک دندانپزشکی مانند حساسیت دندان موقتی می باشد و چند ساعت تا چند روز بعد از قرار ملاقات کاملا از بین می رود. هرگونه درد یا حساسیت شدید باید به دندانپزشک اطلاع داده شود تا بتوانید اطلاعات آن را پیگیری کنید.

مشاوره رایگان بلیچینگ دندان

برای دریافت مشاوره در خصوص بلیچینگ با ما در ارتباط باشید.

بسیاری از دندانپزشکان برای اطمینان از به حداقل رساندن حساسیت دندان پس از سفید کردن دندان ها، درمان با فلوراید را انجام می دهند. فلوراید تراپی یک روش درمانی بسیار موثر برای بیمارانی می باشد که به دنبال سفید کردن دندان های خود می باشد. باید به این نکته بسیار مهم  باید توجه کنید که آکادمی دندانپزشکی در ایالات متحده، سفید کردن دندان برای کودکان را توصیه نمی کند.

بلیچینگ دندان در کلینیک

سفید کردن دندان در مطب برای دندان ها ضرری ندارد و برای سلامت دهان شما مضر نیست. مانند هر روش درمانی ، بلیچینگ دندان نیز بدون خطر نیست ؛ با این حال ، مشورت با متخصص دندانپزشکی در مورد روش سفید کردن دندان می تواند به شما اطمینان دهد که این بهترین روش درمانی برای شما بر اساس اهداف زیبایی لبخند شما می باشد!

سوالات متداول مراجعه کنندگان کلینیک تخصصی دندانپزشکی آرمانی

با بلیچینگ دندان ها چقدر سفیدتر می شوند؟

این سوالی است که هیچ کس نمیتواند به آن پاسخ مشخصی بدهد. ممکن است از یک درجه تا چندین درجه بسته به جنس دندانها و نوع رنگدانه های رسوب کرده بین دندانها متغییر باشد.

بعد از بلیچینگ، دندانها تا چه مدت سفید می مانند؟

این موضوع هم بستگی به بهداشت دهان فرد و هم رزیم غذایی او دارد. استفاده کمتر از غذاها و نوشیدنی های رنگدانه دار کمک میکند دندانها به مدت طولانی تری سفید بمانند. ضمنا بلیچینگ درمانی است که باید هر چند وقت یکبار تکرار شود تا رنگ دندان ها بصورت دایمی سفید بمانند.

منابع:

yourdentalhealthresource

ncbi

biomedcentral

ada.org


دریافت نوبت آنلاین

"*" indicates required fields

YYYY slash MM slash DD