لثه حساس و خونریزی لثه ها

لثه حساس و خونریزی لثه ها نشانه چیست؟

لثه حساس و خونریزی لثه ها چه معنایی دارد؟

آیا تا به حال برای شما هم پیش آمده است که هنگام خوردن چای، بستنی و … احساس گزش و حساسیت در دندان ها داشته باشید و یا هنگام مسواک زدن لثه های شما خونریزی کنند؟

اهمیت لثه ها و مشکلات لثه حساس و خونریزی لثه

لثه یکی از بافت های اساسی دهان می باشد و هر مشکلی در ارتباط با لثه ها مستقیما سلامت عمومی افراد را تحت تاثیر قرار می دهد. حتی ممکن است بیماری های لثه منجر به از دست دادن دندان و اختلالات و آسیب های جبران ناپذیر برای بیماران شود. بافت لثه به محافظت از دندان ها و ثابت نگه داشتن دندان ها کمک می کند. بافت لثه های سالم معمولاً محکم و صاف می باشند و هنگام مسواک زدن نباید خونریزی داشته باشند.

اگر مسواک می زنید یا نخ دندان می کشید ولی لثه های شما حساس می باشند و خونریزی دارند، می تواند نشانه ای از بیماری های لثه باشد. لثه های حساس و خونریزی آنها چه معنایی می تواند داشته باشد؟

خونریزی لثه ها در اثر حساسیت لثه

لثه حساس و خونریزی لثه نشانه دهنده بیماری های لثه می باشد

غالباً ، لثه حساس و خونریزی لثه  نشانه ای از بیماری های لثه می باشد. بیماری های لثه پیشرفته، پریودنتال نامیده می شود. هنگامی که پلاک و باکتری ها در اطراف لثه تجمع پیدا می کنند ، باعث آسیب و تشکیل عفونت روی لثه های بیماران می شود. پلاک و باکتری عامل اصلی بیماری های لثه و پوسیدگی دندان ها می باشد. پلاک می تواند به دلیل بهداشت دهان و دندان ضعیف یا رژیم غذایی نامناسب تشکیل شود. برخی از بیماران به دلیل ژنتیکی تمایل بیشتری به ابتلا به بیماری های لثه دارند.

بیشتر بخوانید
از بین بردن حفره بین دندان ها با ایمپلنت دندان

هنگامی که پلاک روی دندان ها تجمع پیدا می کند، می تواند بافت لثه را تحریک کند و منجر به تورم و عفونت لثه ها شود. التهاب لثه باعث ایجاد حساسیت در دهان و دندان می شود. همچنین ممکن است هنگام مسواک یا نخ دندان کشیدن، لثه ها خونریزی کنند. اگر هنگام مسواک زدن فقط گاهی خون می بینید ، با دندانپزشک خود مشورت کنید تا اطمینان حاصل کنید که مبتلا به بیماری های لثه نمی باشید.

زیرا عواقب عدم توجه به بیماری های لثه بسیار جدی می باشد و با پیشرفت بیماری باعث ورود بیماری به مرحله پریودنتال می شود که شروع روند تحلیل استخوان فک و از دست دادن دندان می باشد.

حساسیت لثه

سایر علائم بیماری های لثه

بیماری های لثه ممکن است علائم دیگری علاوه بر لثه های حساس یا خونریزی لثه داشته باشد. اگر به بیماری لثه مبتلا هستید ، ممکن است این موارد را نیز تجربه کنید:

  • عقب نشینی لثه ها و ریشه دندان در معرض دیده شدن قرار می گیرد
  • دندان هایی که طولانی تر از حد استاندارد به نظر می رسند
  • شل شدن دندان ها و فاصله بین دندان ها (فاصله در خط الراس لثه و دندان ها)
  • بوی بد دهان
  • مزه تلخ و ناخوشایند در دهان شما

اگر هرکدام از این علائم را دارید ، به خصوص این علائم همراه با خونریزی و التهاب لثه باشند، وقت آن است که به دندانپزشک مراجعه کنید تا لبخند شما را از نظر بیماری های لثه ارزیابی کند.

نحوه پیشگیری و درمان بیماری های لثه

خوشبختانه ، در صورت ابتلا به بیماری های لثه به طور معمول قابل درمان می باشد. روش درمانی ممکن است شامل یک جلسه جرم گیری عمیق دندان ها باشد. از جرم گیری برای کمک به از بین بردن باکتری ها ، بازیابی بافت لثه و تمیز کردن تارتار از روی دندان ها استفاده می‌شود. به محض پیشرفت بیماری لثه ، درمان این بیماری دشوارتر می شود. برای جلوگیری از پیشرفت بیماری لثه ممکن است به درمان با آنتی بیوتیک یا حتی پیوند لثه نیاز داشته باشید.

بیشتر بخوانید
3 موضوع مهم در کاشت دندان که بیشتر دندانپزشکان از اشاره به این موارد طفره می روند

عقب نشینی لثه

نقش بهداشت دهان و دندان در درمان بیماری لثه

بیماری های لثه با عادت های مناسب مراقبت از بهداشت دهان و دندان مانند مسواک زدن روزانه و استفاده از نخ دندان ، استفاده از دهانشویه و مراجعه منظم به دندانپزشک برای جرم گیری دندان ها و معاینه های منظم دندانپزشکی قابل پیشگیری است. دندانپزشک می تواند در مورد ارزیابی خطر ابتلا به بیماری های لثه به شما اطلاع دهد و تشخیص دهد که آیا ممکن است با توجه به سلامت دهان و دندان و سابقه خانوادگی خود در معرض خطر ابتلا به بیماری های لثه می باشید تا اقدامات پیشگیرانه مناسب را انجام دهید.

آیا لثه های نرم همراه با خونریزی لثه را همراه یکدیگر دارید؟

اگر متوجه این مسئله شده اید که لثه های شما حساس تر می باشد و یا هنگام مسواک زدن لثه های شما خونریزی می کند و یا علائم دیگری از بیماری های لثه را تجربه می کنید، وقت آن است که با دندانپزشک خود قرار ملاقات بگذارید تا علت این مشکلات بررسی و معالجه شود. دندانپزشک می تواند به شما کمک کند تا از لبخند خود به بهترین شکل ممکن مراقبت کنید تا هم از بیماری لثه جلوگیری کنید و هم خونریزی لثه را معالجه کنید!


دریافت نوبت آنلاین

"*" indicates required fields

YYYY slash MM slash DD

اطلاعات نویسنده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید