اگر صاحب فرزند هستید، متوجه چالش‌هایی هستید که می‌تواند با سلامت دندان‌های فرزندتان همراه باشد. عفونت دندان کودکان غیر معمول نیست و می‌تواند باعث ناراحتی و نگرانی کودک و والدین شود. در حالی که مشاوره با دندانپزشک اطفال برای درمان مناسب بسیار مهم است، برخی از درمان‌های خانگی سریع و موثر نیز وجود دارد که می‌توانید آنها را امتحان کنید. در این مقاله، این راه‌حل‌ها را بررسی می‌کنیم و در مورد زمانی که نیاز به کمک حرفه‌ای است، صحبت می‌کنیم. به عنوان والدین، مهم است که از مشکلات رایج دندان که ممکن است فرزندتان با آن مواجه شود، از جمله عفونت دندان آگاه باشید. این عفونت‌ها می‌توانند منجر به ناراحتی، درد و حتی مشکل در خوردن و صحبت کردن شوند.

آنچه در این مقاله می خوانید

عفونت دندان چیست؟

عفونت دندان که به عنوان آبسه دندان نیز شناخته می شود، زمانی رخ می‌دهد که باکتری‌های مضر به درونی‌ترین قسمت دندان به نام پالپ حمله کنند. این امر می‌تواند منجر به تجمع چرک و التهاب شود و باعث درد و ناراحتی شود. عفونت دندان می‌تواند از نظر شدت متفاوت باشد و برای جلوگیری از عوارض باید جدی گرفته شود.

انواع عفونت دندان کودکان

 

آبسه لثه:

آبسه لثه یا آبسه لثه، عفونتی است که در بافت‌های لثه ایجاد می شود. اغلب در اثر ذرات غذا یا اجسام خارجی که لثه‌ها را تحریک می‌کنند ایجاد می شود. علائم ممکن است شامل درد موضعی، تورم و گاهی وجود یک برآمدگی کوچک شبیه جوش روی لثه باشد.

آبسه پریودنتال:

آبسه پریودنتال شامل عفونت در ساختارهای حمایت کننده عمیق‌تر دندان، از جمله استخوان است. معمولاً در نتیجه بیماری پیشرفته لثه (پریودنتیت) رخ می‌دهد و می‌تواند منجر به درد شدید، تورم و حتی تحرک دندان شود.

آبسه پری اپیکال:

آبسه پری آپیکال شایع‌ترین نوع عفونت دندان است. در نوک ریشه دندان ایجاد می شود و معمولاً در نتیجه پوسیدگی دندان درمان نشده یا ضربه دندانی ایجاد می شود. علائم شامل درد ضربان دار، تورم و احساس فشار در اطراف دندان آسیب دیده است.

آبسه پریکرونال:

آبسه پری کرونال در اطراف تاج یک دندان نیمه بیرون زده ایجاد می شود که اغلب با دندان عقل همراه است. زمانی اتفاق می‌افتد که باکتری‌ها در زیر فلپ لثه‌ای که دندان را می‌پوشاند به دام می‌افتند. این نوع آبسه می‌تواند باعث درد قابل توجه، تورم و مشکل در باز کردن دهان شود.

علت‌ها و دلایل عفونت و آبسه دندان

علت‌ها و دلایل عفونت دندان کودکان

بهداشت ضعیف دهان

یکی از دلایل اصلی عفونت دندان کودکان عدم رعایت بهداشت دهان و دندان است. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن ناکافی می‌تواند منجر به تجمع ذرات غذا و پلاک شود که حاوی باکتری‌های مضر است. با گذشت زمان، این باکتری‌ها می‌توانند به لایه‌های محافظ دندان نفوذ کرده و منجر به عفونت شوند.

پوسیدگی دندان درمان نشده

دندان‌های پوسیده در برابر عفونت آسیب پذیر هستند. هنگامی که پوسیدگی‌ها درمان نشوند، باکتری‌های مسئول پوسیدگی دندان می‌توانند به سمت پالپ داخلی دندان پیشرفت کنند و باعث عفونت شوند. معاینات منظم دندانپزشکی برای تشخیص و درمان زودهنگام حفره‌ها بسیار مهم است.

ترومای دندان

تصادفات و صدمات وارده به دندان ها می‌تواند منجر به ترک، تراشه یا شکستگی شود که نقطه ورود باکتری‌ها را ایجاد می‌کند. سپس این باکتری‌ها می‌توانند باعث عفونت در دندان آسیب دیده یا بافت‌های اطراف شوند.

رویش دندان عقل

دندان عقل که به عنوان دندان آسیاب سوم نیز شناخته می شود، معمولاً در اواخر نوجوانی یا اوایل دهه بیست رویش می‌کند. به دلیل فضای محدود و موقعیت آنها در پشت دهان، آنها به راحتی می‌توانند ضربه خورده یا تا حدی فوران کنند و پاکت‌هایی را ایجاد کنند که در آن باکتری‌ها تجمع یافته و منجر به عفونت شوند.

بیماری لثه

التهاب لثه و بیماری لثه پیشرفته‌تر پریودنتیت نیز می‌تواند به عفونت دندان کمک کند. التهاب لثه به باکتری‌ها اجازه می‌دهد تا عمیق‌تر به بافت‌های دهان نفوذ کنند و به طور بالقوه منجر به آبسه شوند.

سیستم ایمنی ضعیف شده

کودکانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند به دلیل شرایط پزشکی زمینه‌ای یا مصرف برخی داروها ممکن است بیشتر مستعد ابتلا به عفونت‌ دندان باشند. بدن آنها ممکن است برای مبارزه موثر با تهاجمات باکتریایی مبارزه کند.

 

بیشتر بخوانید : لمینت سرامیکی

عوارض جانبی عفونت دندان کودکان

عفونت دندان در کودکان نه تنها می‌تواند منجر به ناراحتی، بلکه عوارض بالقوه نیز شود. مهم است که از عوارض جانبی احتمالی ناشی از عفونت دندان درمان نشده آگاه باشید. بیایید این عوارض جانبی، خطرات تجمع پلاک و عفونت لثه در کودکان، نحوه شناسایی عفونت‌ دندان، اقدامات پیشگیرانه و اقدامات قبل از درمان را بررسی کنیم.

عفونت دندان کودکان می‌تواند عواقب گسترده‌ای فراتر از ناراحتی دهان داشته باشد. این عفونت‌ها، در صورت عدم درمان، می‌توانند منجر به عوارض جانبی و عوارض مختلفی شوند که هم بر سلامت دهان و هم بر سلامت کلی تأثیر می‌گذارد. عوارض جانبی احتمالی عفونت دندان کودکان عبارت‌اند از:

گسترش عفونت

عفونت‌ دندان می‌تواند به‌عنوان مسائل موضعی مانند حفره یا آبسه شروع شود، اما پتانسیل گسترش به نواحی مجاور را دارد. باکتری‌های مسئول عفونت می‌توانند به دندان ها، لثه‌ها و حتی استخوان فک مجاور نفوذ کنند. با گسترش عفونت، درمان آن چالش‌برانگیزتر می شود و ممکن است به مداخلات گسترده‌تری نیاز داشته باشد.

تشکیل آبسه

آبسه حفره‌ای از چرک است که به دلیل پاسخ ایمنی بدن به عفونت ایجاد می شود. عفونت  دندان می‌تواند منجر به آبسه شود که می‌تواند باعث درد، تورم و ناراحتی قابل توجهی شود. این آبسه‌ها می‌توانند پاره شوند و باکتری‌ها را در جریان خون آزاد کنند و به طور بالقوه منجر به عفونت‌های سیستمیک شوند.

از دست دادن دندان

عفونت شدید دندان می‌تواند به ساختارهای دندان آسیبی وارد کند که قابل ترمیم نیست. در چنین مواردی، ممکن است نیاز به کشیدن دندان برای جلوگیری از گسترش بیشتر عفونت باشد. از دست دادن زودرس دندان شیری می‌تواند بر رشد گفتار، کارایی جویدن و حتی تراز شدن دندان‌های دائمی تأثیر بگذارد.

اثرات سیستمیک

باکتری‌های ناشی از عفونت دندان می‌توانند وارد جریان خون شده و به سایر قسمت‌های بدن گسترش یابند. این به طور بالقوه می‌تواند منجر به عفونت‌های سیستمیک یا تشدید شرایط سلامت موجود شود. در موارد شدید، عفونت دندان درمان نشده با شرایطی مانند عفونت پوشش داخلی و آبسه‌های مغزی مرتبط است.

پیشگیری از عفونت و آبسه دندان کودکان

پیشگیری از عفونت و آبسه دندان کودکان

پیشگیری از عفونت دندان شامل رعایت بهداشت دهان و دندان از جمله مسواک زدن منظم، نخ دندان کشیدن و معاینات معمول دندانپزشکی است.

بهداشت دهان و دندان خوب

آموزش بهداشت دهان و دندان به کودکان از سنین پایین بسیار مهم است. مسواک زدن منظم، نخ دندان کشیدن و شستشو با دهانشویه فلوراید را تشویق کنید. بر روال مراقبت از دهان آنها نظارت کنید تا مطمئن شوید که دندان‌های خود را به طور موثر تمیز می‌کنند.

بیشتر بخوانید
جایگزین شکر برای کودکان

رژیم غذایی سالم

محدود کردن تنقلات و نوشیدنی‌های شیرین می‌تواند به جلوگیری از پوسیدگی دندان که می‌تواند منجر به عفونت شود کمک کند. یک رژیم غذایی متعادل و غنی از میوه‌ها، سبزیجات و غلات کامل برای حمایت از سلامت کلی دهان و دندان ارائه دهید.

معاینات منظم دندانپزشکی

برنامه ریزی منظم برای معاینات دندانپزشکی برای کودک شما برای تشخیص زودهنگام هر گونه مشکل دندان ضروری است. دندانپزشکان می‌توانند پوسیدگی‌ها، علائم عفونت و سایر مشکلات را در مراحل اولیه تشخیص دهند.

فلوراید تراپی

فلوراید در تقویت مینای دندان و مقاومت بیشتر دندان ها در برابر پوسیدگی موثر است. دندانپزشک شما ممکن است درمان‌های فلوراید را برای کمک به جلوگیری از عفونت‌های دندان توصیه کند.

سیلانت دندان

سیلانت دندان پوشش‌های نازکی هستند که روی دندان‌های آسیاب برای محافظت از پوسیدگی آنها اعمال می شود. آنها سدی در برابر ذرات غذا و باکتری ایجاد می‌کنند که می‌تواند منجر به عفونت شود.

دندان و لثه کودکان چگونه دچار آبسه می‌شود؟

عفونت و آبسه دندان می‌تواند از طریق مراحل زیر ایجاد شود:

تهاجم باکتری:

باکتری‌های مضر، به دلیل بهداشت نامناسب دهان یا عوامل دیگر، دهان را احاطه می‌کنند.

تشکیل پلاک:

باکتری‌ها یک لایه چسبناک به نام پلاک روی دندان ها تشکیل می‌دهند. پلاک حاوی اسیدهایی است که مینای دندان را از بین می‌برد و منجر به ایجاد حفره می شود.

پوسیدگی دندان:

پوسیدگی‌ها از طریق لایه‌های مینا دندان پیشرفت می‌کنند و در نهایت به پالپ می‌رسند که اعصاب و عروق خونی در آن قرار دارند.

عفونت و التهاب:

باکتری‌ها به پالپ می‌رسند و باعث عفونت و التهاب می شوند. پاسخ ایمنی بدن سعی می‌کند عفونت را مهار کند و در نتیجه چرک جمع شده و آبسه ایجاد می شود.

علائم عفونت دندان کودکان که باید به دنبال آن ها باشیم

علائم عفونت دندان کودکان که باید به دنبال آن ها باشیم

شناخت علائم عفونت دندان در کودک شما برای مداخله به موقع بسیار مهم است. مراقب علائمی مانند درد مداوم، تورم لثه‌ها، حساسیت به غذاهای سرد و گرم و بوی بد دهان باشید. اگر کودک شما هر یک از این علائم را نشان داد، مهم است که به سرعت اقدام کنید. عفونت دندان در کودکان می‌تواند هم برای کودک و هم برای والدین ناراحت کننده باشد. شناخت علل اولیه این عفونت‌ها برای پیشگیری و مداخله به موقع ضروری است. بیایید به دلایل عفونت و آبسه دندان در کودکان و نحوه تشخیص علائم آنها بپردازیم.

عفونت دندان در صورت عدم رسیدگی به موقع می‌توانند باعث ناراحتی قابل توجه و خطرات بالقوه سلامتی شود. شناخت علائم عفونت دندان برای مداخله زودهنگام و درمان مناسب بسیار مهم است. در اینجا شاخص‌های کلیدی وجود دارد که باید مراقب آنها باشید:

درد مداوم و ضربان دار

یکی از علائم اولیه عفونت دندان درد مداوم و ضربان دار در دندان آسیب دیده یا ناحیه اطراف آن است. درد ممکن است از نظر شدت متفاوت باشد اما اغلب به صورت تیز و مداوم توصیف می شود. ممکن است هنگام جویدن، گاز گرفتن یا فشار دادن به دندان بدتر شود.

تورم و قرمزی

التهاب و تورم لثه یا صورت نزدیک دندان آسیب دیده می‌تواند نشان دهنده عفونت دندان باشد. این ناحیه ممکن است در لمس قرمز، متورم و حساس به نظر برسد. تورم گاهی اوقات می‌تواند شدید باشد و باعث تغییرات قابل توجهی در ساختار صورت شود.

افزایش حساسیت

افزایش ناگهانی حساسیت به دمای سرد یا گرم و همچنین غذاهای شیرین یا اسیدی می‌تواند نشانه عفونت دندان باشد. اگر در هنگام مصرف چنین غذاها و نوشیدنی‌هایی احساس ناراحتی یا درد شدید می‌کنید، مهم است که احتمال عفونت را در نظر بگیرید.

ناراحتی هنگام جویدن

عفونت دندان می‌تواند جویدن و گاز گرفتن را در کودکان دردناک و ناراحت کننده کند. اگر برای کودک مشکل است که بدون درد یا ناراحتی در یک دندان خاص غذا بخورد، توصیه می‌شود آن ناحیه را توسط دندانپزشک معاینه شود.

وجود برآمدگی

برای عفونت‌های مرتبط با لثه، ممکن است متوجه وجود یک برآمدگی کوچک شبیه جوش روی لثه در نزدیکی دندان آسیب دیده شوید. این اغلب با درد و حساسیت در همان ناحیه همراه است.

بوی بد دهان

بوی بد دهان می‌تواند نشانه عفونت دندان باشد. تجمع باکتری‌ها و چرک در ناحیه آسیب دیده می‌تواند منجر به ایجاد بوی نامطبوع از دهان شود.

تب و کسالت

در موارد شدیدتر عفونت‌ دندان، ممکن است تب، خستگی و احساس بی‌حالی کلی را تجربه کند. این علائم سیستمیک نشان می‌دهد که عفونت گسترش یافته است و نیاز به توجه فوری دارد.

درمان خانگی عفونت دندان کودکان

شستشو با آب نمک

شستشوی ساده با آب نمک می‌تواند با کاهش التهاب و از بین بردن باکتری‌ها تسکین دهد. نصف قاشق چایخوری نمک را در یک لیوان آب گرم مخلوط کنید و به کودک خود آموزش دهید که به آرامی دهان خود را بشویید.

استفاده از کمپرس سرد

استفاده از کمپرس سرد در ناحیه آسیب دیده می‌تواند به بی حس شدن درد و کاهش تورم کمک کند. حتماً قبل از استفاده کیسه یخ را در یک پارچه بپیچید تا از تماس مستقیم با پوست جلوگیری شود.

مسکن‌های طبیعی مثل روغن میخک

روغن میخک دارای خواص ضد درد طبیعی است و می توان آن را با استفاده از یک قطعه پنبه در ناحیه آسیب دیده استفاده کرد. با این حال، از آن کم استفاده کنید و از قورت دادن آن توسط کودک جلوگیری کنید.

حفظ بهداشت دهان و دندان

کودک خود را تشویق کنید که به طور منظم مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را ادامه دهد تا از عوارض بعدی جلوگیری شود. از یک مسواک نرم و یک خمیر دندان حاوی فلوراید مناسب برای سن آنها استفاده کنید.

مسکن‌های بدون نسخه

قبل از دادن مسکن‌های بدون نسخه به کودک خود، با پزشک اطفال یا دندانپزشک او مشورت کنید. این داروها می‌توانند به مدیریت درد و کاهش تب کمک کنند. دستورالعمل‌های دوز توصیه شده ارائه شده توسط متخصص مراقبت‌های بهداشتی را دنبال کنید.

غذاهایی که باید در زمان عفونت دندان کودکان از مصرف آنها اجتناب شود

غذاهایی که باید در زمان عفونت دندان کودکان از مصرف آنها اجتناب شود

برخی غذاها می‌توانند درد دندان را تشدید کنند، به خصوص اگر سفت، چسبناک یا شیرین باشند. در این دوران از دادن آب نبات، آدامس و گوشت‌های سفت به کودک خودداری کنید. چه زمانی باید درمان‌های خانگی را در نظر گرفت و چه زمانی باید با دندانپزشک اطفال مشورت کرد.

در حالی که درمان‌های خانگی می‌توانند تسکین موقتی را ارائه دهند، آنها جایگزینی برای مراقبت‌های حرفه‌ای دندانپزشکی نیستند. اگر علائم کودک شما بیش از یک روز ادامه پیدا کرد یا بدتر شد، وقت آن است که با یک دندانپزشک اطفال قرار ملاقات بگذارید.

اهمیت معاینه منظم دندانپزشکی برای کودکان

معاینات منظم دندانپزشکی نقش مهمی در پیشگیری از عفونت دندان دارد. طبق توصیه متخصصان، کودک شما باید اولین ویزیت دندانپزشکی خود را تا اولین تولدش انجام دهد. دندانپزشکان اطفال راهنمایی‌هایی را برای پیشگیری از عفونت‌های بعدی از طریق اقدامات بهداشتی مناسب دهان و بازدید منظم از دندان ارائه می‌دهند.

ایجاد عادات خوب دندانپزشکی از سنین پایین پایه و اساس سلامت دهان و دندان را برای یک عمر ایجاد می‌کند. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را سرگرم کننده کنید و الگو بگیرید.

چه زمانی به دنبال کمک حرفه‌ای باشید

اگر متوجه هر یک از علائم بالا یا ترکیبی از آنها شدید، بسیار مهم است که به سرعت از دندانپزشک حرفه‌ای کمک بگیرید. عفونت دندان می‌تواند به سرعت بدتر شود و به طور بالقوه منجر به عوارض جدی شود. دندانپزشک یک معاینه کامل، به طور بالقوه شامل اشعه ایکس، برای تشخیص وسعت عفونت و تعیین مسیر مناسب انجام می‌دهد.

بیشتر بخوانید
خدمات دندانپزشکی در ولیعصر شهریار: خدمات دندانپزشکی با کیفیت

اگر مشکوک به عفونت دندان هستید، مهم است که با دندانپزشک مشورت کنید. عفونت دندان می‌تواند گسترش یافته و منجر به عوارض جدی مانند سپسیس یا گسترش عفونت به سایر قسمت‌های بدن شود. درمان‌های خانگی جایگزینی برای مراقبت‌های حرفه‌ای دندانپزشکی نیستند. اگر علائم کودک شما باقی ماند، بدتر شد، یا اگر علائم درگیری سیستمیک مانند تب وجود داشت، بسیار مهم است که با دندانپزشک اطفال مشورت کنید. عفونت دندان نیاز به تشخیص و درمان مناسب برای جلوگیری از عوارض دارد.

مهم است که توجه داشته باشید که این درمان‌های خانگی برای کاهش ناراحتی و حمایت از روند بهبودی طراحی شده‌اند، اما جایگزین مراقبت‌های دندانپزشکی حرفه‌ای نمی‌شوند. اگر کودک شما عفونت دندان را تجربه می‌کند، توصیه می شود برای اطمینان از بهترین اقدام از یک ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی واجد شرایط مشاوره بگیرید.

اگر عفونت رخ دهد، درمان معمولاً شامل تخلیه آبسه، از بین بردن منبع عفونت و احتمالاً تجویز آنتی‌بیوتیک برای رفع عفونت

چگونه می توان عفونت دندان در کودکان را تشخیص داد؟

والدین باید مراقب علائم زیر باشند که ممکن است نشان دهنده عفونت دندان در فرزندانشان باشد:

 • دندان درد مداوم
 • لثه‌های متورم و قرمز
 • حساسیت به سرما و گرما
 • تورم روی صورت یا گونه
 • بوی بد دهان
 • تب و ناراحتی عمومی

در صورت مشاهده هر یک از این علائم، جستجوی فوری مراقبت‌های دندانپزشکی برای جلوگیری از بدتر شدن عفونت بسیار مهم است.

درمان عفونت دندان کودکان در دندانپزشکی

درمان عفونت دندان کودکان در دندانپزشکی

عفونت دندان در کودکان نیازمند توجه سریع و درمان مناسب برای اطمینان از سلامت و راحتی کودک است. متخصصان دندانپزشکی نقش مهمی در تشخیص و مدیریت این عفونت‌ها دارند. علاوه بر این، اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از عفونت دندان و آبسه در کودکان ضروری است. در ادامه گزینه‌های درمانی و استراتژی‌های پیشگیری را بررسی می‌کنیم.

معاینه دندانپزشکی

هنگامی که کودک با علائم عفونت دندان مراجعه می‌کند، دندانپزشکی اطفال معاینه کاملی را انجام می‌دهد. این ممکن است شامل بازرسی بصری ناحیه آسیب دیده، گرفتن اشعه ایکس برای ارزیابی میزان عفونت و ارزیابی سلامت کلی دهان کودک باشد.

تخلیه آبسه

اگر آبسه وجود داشته باشد، دندانپزشک احتمالاً برای تسکین درد و کاهش تورم باید آن را تخلیه کند. این روش می‌تواند شامل ایجاد یک برش کوچک برای تخلیه چرک باشد. همچنین ممکن است برای کنترل عفونت آنتی‌بیوتیک تجویز شود.

عصب کشی

در مواردی که عفونت به پالپ دندان رسیده باشد، عصب کشی دندان ممکن است ضروری باشد. این شامل برداشتن پالپ عفونی، تمیز کردن کانال‌های ریشه و پر کردن دندان برای جلوگیری از عفونت بیشتر است.

کشیدن دندان

کشیدن دندان اگر عفونت شدید باشد و دندان را نتوان نجات داد، ممکن است دندانپزشک کشیدن دندان آسیب دیده را برای جلوگیری از گسترش عفونت به دندان‌های دیگر و بافت‌های اطراف توصیه کند.

تجویز آنتی‌بیوتیک

آنتی‌بیوتیک معمولاً برای درمان عفونت‌های باکتریایی تجویز می شود. با این حال، آنها معمولاً همراه با سایر درمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، زیرا فقط عفونت را برطرف می‌کنند، اما علت اصلی، مانند پوسیدگی یا بیماری لثه را برطرف نمی‌کنند.

درمان خانگی عفونت و آبسه دندان کودکان

عفونت دندان در کودکان را می توان به طور موثر از طریق مراقبت‌های دندانپزشکی حرفه‌ای و درمان‌های خانگی خاص مدیریت کرد. درمان سریع برای کاهش ناراحتی و جلوگیری از بدتر شدن عفونت بسیار مهم است.

 • شستشو با آب نمک

شستشوی ساده با آب نمک می‌تواند با کاهش التهاب و از بین بردن باکتری‌ها تسکین دهد. نصف قاشق چایخوری نمک را در یک لیوان آب گرم مخلوط کنید و به کودک خود آموزش دهید که به آرامی دهان خود را بشویید.

 • استفاده از کمپرس سرد

استفاده از کمپرس سرد در ناحیه آسیب دیده می‌تواند به بی حس شدن درد و کاهش تورم کمک کند. حتماً قبل از استفاده کیسه یخ را در یک پارچه بپیچید تا از تماس مستقیم با پوست جلوگیری شود.

 • مسکن‌های طبیعی مثل روغن میخک

روغن میخک دارای خواص ضد درد طبیعی است و می توان آن را با استفاده از یک قطعه پنبه در ناحیه آسیب دیده استفاده کرد. با این حال، از آن کم استفاده کنید و از قورت دادن آن توسط کودک جلوگیری کنید.

 • حفظ بهداشت دهان و دندان

کودک خود را تشویق کنید که به طور منظم مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را ادامه دهد تا از عوارض بعدی جلوگیری شود. از یک مسواک نرم و یک خمیر دندان حاوی فلوراید مناسب برای سن آنها استفاده کنید.

 • مسکن‌های بدون نسخه

قبل از دادن مسکن‌های بدون نسخه به کودک خود، با پزشک اطفال یا دندانپزشک او مشورت کنید. این داروها می‌توانند به مدیریت درد و کاهش تب کمک کنند. دستورالعمل‌های دوز توصیه شده ارائه شده توسط متخصص مراقبت‌های بهداشتی را دنبال کنید.

 •  از سیر استفاده کنید

سیر به دلیل خواص ضد باکتریایی خود از جمله ازبین‌بردن باکتری‌های مضری که باعث ایجاد پلاک دندانی می‌شوند، شناخته شده است، همچنین به عنوان یک مسکن عمل می کند. یک یا دو حبه سیر را له کنید تا خمیر درست شود و آن را با یک تکه پنبه‌ روی ناحیه آسیب دیده بمالید. افزودن مقداری نمک به کاهش تحریک ناشی از عفونت کمک می کند.

 • از چای نعناع استفاده کنید

چای کیسه‌ای نعناع را می توان برای بی حس کردن درد و آرامش لثه‌های حساس استفاده کرد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که چای نعناع را برای چند دقیقه در یخچال قرار دهید. سپس آنها را بین گونه و لثه کودک خود قرار دهید تا درد دندان تسکین یابد. اگر کیسه چای ندارید، چند قطره اسانس نعناع فلفلی را با روغن میخک مخلوط کنید، روی یک تکه پنبه بمالید و آن را در ناحیه تحریک شده قرار دهید.

 • با پراکسید هیدروژن رقیق شده شستشو دهید

پراکسید هیدروژن یک راه حل مؤثر برای دندان دردهای مبهم ناشی از عفونت است اما در صورت بلعیدن می تواند خطرناک باشد. مخلوط 3 درصدی را با آب ایجاد کنید و به عنوان دهانشویه حدود 30 ثانیه استفاده کنید. پس از دهانشویه کردن، از کودک خود بخواهید چندین بار دهان خود را با آب معمولی شستشو دهد.

 •  از دهانشویه آویشن استفاده کنید

آویشن دارای خواص ضد باکتریایی و آنتی اکسیدانی است که به تسکین دندان درد در کودکان کمک می کند. چند قطره اسانس آویشن و آب را روی یک پنبه بریزید و آن را روی ناحیه آسیب دیده بمالید. همچنین می‌توانید یک فنجان آب را بجوشانید و برگ‌های آویشن را در آن بریزید تا کمی دم بکشد سپس آن را خنک کنید و اجازه دهید کودکتان از آن به عنوان دهانشویه استفاده کند.

 • با ژل آلوئه ورا ماساژ دهید

آلوئه ورا دارای خواص ضد باکتری طبیعی است و می تواند به از بین بردن باکتری‌های دهان که باعث پوسیدگی دندان می‌شوند کمک کند. برای تسکین درد دندان، ژل آلوئه ورا را روی ناحیه‌ای که درد می کند بمالید و به آرامی ماساژ دهید.

اهمیت درمان به موقع عفونت دندان کوکان

مداخله به موقع نه تنها از بروز عوارض جلوگیری می‌کند بلکه آسایش و رفاه کودک را نیز تضمین می‌کند. مراجعه به دندانپزشکی هنگام مشاهده اولین نشانه‌های عفونت می‌تواند به طور قابل توجهی خطر پیامدهای نامطلوب را کاهش دهد.

پیشگیری از عفونت و آبسه دندان

پیشگیری از عفونت دندان برای جلوگیری از عوارض جانبی بالقوه ضروری است. در ادامه برخی از اقدامات پیشگیرانه وجود دارد:

بیشتر بخوانید
ضخامت لمینت دندان چقدر باید باشد؟

نقش رژیم غذایی متعادل در پیشگیری از عفونت دندان

رژیم غذایی متعادل نقش مهمی در پیشگیری از عفونت دندان دارد:

 • غذاها و نوشیدنی‌های شیرین را محدود کنید: تنقلات و نوشیدنی‌های شیرین باعث رشد باکتری‌های مضر می شوند که می‌توانند منجر به حفره‌ها و عفونت شوند. گزینه‌های میان وعده سالم‌تر را تشویق کنید.
 • غذاهای غنی از مواد مغذی را افزایش دهید: غذاهای غنی از کلسیم، ویتامین D و فسفر را فراهم کنید، زیرا این مواد مغذی به تقویت دندان ها و استخوان‌ها کمک می‌کنند.

معاینات منظم دندانپزشکی

برنامه ریزی منظم برای معاینات دندانپزشکی برای کودک شما برای تشخیص زودهنگام و پیشگیری ضروری است. در طول این قرار ملاقات‌ها:

 • جرم‌گیری: متخصصان دندانپزشکی می‌توانند مناطقی را که ممکن است در حین مسواک زدن و نخ دندان کشیدن معمولی به سختی به آنها دسترسی پیدا کنید تمیز کنید.
 • تشخیص زودهنگام: دندانپزشکان می‌توانند علائم اولیه حفره، بیماری لثه یا سایر مشکلات دندانی را شناسایی کرده و درمان به موقع ارائه دهند.

سیلانت دندان

سیلانت دندان پوشش‌های محافظی هستند که برای جلوگیری از ایجاد حفره روی سطوح جونده دندان آسیاب اعمال می شود.

 • درزگیر: درزگیرها مانعی ایجاد می‌کنند که از تجمع ذرات غذا و باکتری‌ها در شیارهای عمیق دندان‌های آسیاب جلوگیری می‌کند.
 • محافظت موثر: درزگیرها می‌توانند محافظت موثری در برابر حفره‌ها ایجاد کنند، به خصوص در مناطقی که ممکن است مسواک زدن به آن دقیق نباشد.

فلوراید تراپی

فلوراید یک ماده معدنی است که مینای دندان را تقویت کرده و دندان ها را در برابر پوسیدگی مقاوم‌تر می‌کند:

 • فلوراید موضعی: دندانپزشکان می‌توانند در طی معاینات منظم از وارنیش فلوراید برای تقویت مینای دندان استفاده کنند.
 • آب فلوراید: دندانپزشک شما ممکن است مکمل‌های فلوراید را توصیه کند.

آموزش فرزندتان

آموزش اهمیت بهداشت دهان و دندان و اثرات عفونت دندان به کودک می‌تواند به او قدرت مراقبت از دندان‌های خود را بدهد:

 • تکنیک‌های مناسب را نشان دهید: به کودک خود نحوه مسواک زدن و نخ دندان کشیدن موثر را نشان دهید.
 • بهداشت دندان و دهان را سرگرم کننده کنید: از مسواک‌های رنگارنگ استفاده کنید و بهداشت دهان و دندان را به عنوان یک عادت مثبت تشویق کنید.

خطرات عفونت لثه

تجمع پلاک، یک لایه چسبنده از باکتری‌ها، روی دندان ها می‌تواند منجر به عفونت لثه شود. عفونت لثه یا التهاب لثه می‌تواند باعث قرمزی، تورم، خونریزی و ناراحتی در لثه‌ها شود. اگر درمان نشود، ژنژیویت می‌تواند به بیماری شدیدتر لثه تبدیل شود.

شناسایی عفونت دندان کودکان

شناسایی عفونت دندان کودکان

درد و ناراحتی

کودکان ممکن است هنگام غذا خوردن احساس درد یا ناراحتی کنند خوردن، جویدن یا حتی صحبت کردن آنها ممکن است به ناحیه آسیب دیده اشاره کنند یا از استفاده از آن سمت دهان خودداری کنند.

تورم و قرمزی

تورم و قرمزی قابل مشاهده در لثه یا روی صورت می‌تواند نشان دهنده عفونت باشد. تورم ممکن است با حساسیت و درد همراه باشد.

تب و تحریک پذیری

علائم سیستمیک مانند تب، تحریک پذیری و ناراحتی عمومی ممکن است نشان دهنده گسترش عفونت به خارج از حفره دهان باشد.

اقدامات قبل از درمان عفونت دندان کودکان

با یک متخصص مشورت کنید

اگر مشکوک به عفونت دندان هستید، با دندانپزشک اطفال مشورت کنید. آنها می‌توانند میزان عفونت را تشخیص دهند و درمان مناسب را توصیه کنند.

از خوددرمانی بپرهیزید

در حالی که درمان‌های خانگی می‌توانند تسکین موقتی ارائه دهند، از تلاش برای درمان عفونت صرفاً از طریق درمان‌های خانگی خودداری کنید. مراقبت حرفه‌ای برای رسیدگی به مشکل اساسی ضروری است.

بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید

به روال منظم بهداشت دهان و دندان کودک خود ادامه دهید، اما در اطراف ناحیه عفونی ملایم باشید تا از تحریک بیشتر جلوگیری کنید.

آیا تجمع چرک و عفونت در لثه برای کودک من خطرناک هست؟

بهداشت دهان و دندان یکی از جنبه‌های حیاتی سلامت عمومی است و توجه به بهداشت دهان و دندان کودک از سنین پایین بسیار مهم است. یکی از نگرانی‌های اولیه تجمع پلاک و خطر عفونت در لثه است. پلاک یک لایه چسبنده و بی رنگ از باکتری است که دائماً روی دندان ها تشکیل می شود. این ترکیبی از باکتری‌ها، ذرات غذا و بزاق است که به دندان ها و لثه‌ها می‌چسبد. با گذشت زمان، پلاک‌ها می‌توانند به جرم تبدیل شوند که برداشتن آن دشوارتر است و محیط مساعدی برای رشد باکتری‌ها فراهم می‌کند.

عفونت‌های لثه که به‌عنوان ژنژیویت و پریودنتیت نیز شناخته می‌شوند، زمانی رخ می‌دهند که باکتری‌های موجود در پلاک لثه‌ها را آلوده کنند. ژنژیویت مرحله اولیه بیماری لثه است و با لثه‌های قرمز و متورم مشخص می شود که ممکن است در حین مسواک زدن خونریزی کند. در صورت عدم درمان، ژنژیویت می‌تواند به پریودنتیت تبدیل شود که شامل تخریب ساختارهای نگهدارنده دندان می شود.

خطرات عفونت در لثه برای کودکان

شروع زودرس مشکلات دندانی

کودکان از تجمع پلاک و عفونت لثه مصون نیستند. در واقع دندان‌ها و لثه‌های در حال رشد آن‌ها می‌توانند بیشتر مستعد ابتلا به این مشکلات باشند. اقدامات نامناسب بهداشت دهان و دندان، رژیم‌های غذایی حاوی قند و مراقبت ناکافی از دندان می‌تواند منجر به طیف وسیعی از مشکلات، از حفره‌ها گرفته تا بیماری‌های لثه شود.

تأثیر بر سلامت کلی

عفونت لثه در کودکان فقط به دهان محدود نمی‌شود. تحقیقات ارتباط بالقوه‌ای را بین سلامت دهان و سلامت کلی نشان می‌دهد. عفونت‌ لثه درمان‌نشده می‌توانند به التهاب در بدن کمک کنند، که با بیماری‌هایی مانند بیماری قلبی و دیابت مرتبط است.

پیشگیری از عفونت لثه در کودکانپیشگیری از عفونت لثه در کودکان

رعایت بهداشت دهان و دندان

آموزش اهمیت مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به کودک از سنین پایین، پایه و اساس یک عمر عادات دهانی خوب را ایجاد می‌کند. از مسواک نرم و خمیردندان فلوراید متناسب با سن آنها استفاده کنید.

رژیم غذایی متعادل و محدود کردن میان‌وعده‌های قندی

رژیم غذایی سرشار از غذاها و نوشیدنی‌های شیرین می‌تواند باعث رشد باکتری‌هایی شود که منجر به تشکیل پلاک می شود. یک رژیم غذایی متعادل و غنی از میوه‌ها، سبزیجات و غلات کامل را تشویق کنید و در عین حال تنقلات و نوشیدنی‌های شیرین را محدود کنید.

معاینات منظم دندانپزشکی

برنامه ریزی منظم برای معاینات دندانپزشکی برای کودک شما برای تشخیص زودهنگام و پیشگیری از مشکلات دندانی بسیار مهم است. دندانپزشک می‌تواند تمیز کردن حرفه‌ای را انجام دهد و هر گونه مشکل بالقوه را قبل از بدتر شدن تشخیص دهد.

نتیجه

عفونت دندان در کودک می‌تواند ناراحت کننده باشد، اما به عنوان والدین، شما این قدرت را دارید که سریع اقدام کنید. در حالی که درمان‌های خانگی می‌توانند تسکین موقتی را ارائه دهند، مشورت با دندانپزشک اطفال برای تشخیص و برنامه درمانی مناسب بسیار مهم است. با اولویت دادن به سلامت دندان کودک خود و انجام ویزیت‌های منظم دندانپزشکی، اطمینان حاصل می‌کنید که لبخند او درخشان و سالم باقی می‌ماند.

 

سؤالات متداول

آیا می توان از عفونت دندان کودکان پیشگیری کرد؟

بله، عفونت دندان اغلب با رعایت بهداشت مناسب دهان، معاینات منظم دندانپزشکی اطفال و رژیم غذایی سالم قابل پیشگیری است.

آیا استفاده از روغن میخک برای درد دندان بی خطر است؟

بله، روغن میخک می‌تواند به طور موقت درد دندان را تسکین دهد، اما باید به مقدار کم مصرف شود و قورت داده نشود.

از چه سنی باید فرزندم را نزد دندانپزشک ببرم؟

طبق توصیه دندانپزشکان، باید تا اولین روز تولد فرزندتان را برای اولین ویزیت دندانپزشکی ببرید.

کودک من هر چند وقت یک بار باید معاینه دندانپزشکی داشته باشد؟

برای اطمینان از سلامت مطلوب دندان برای کودک شما، معاینات منظم دندانپزشکی هر شش ماه یکبار توصیه می شود.


دریافت نوبت آنلاین

"*" indicates required fields

YYYY slash MM slash DD

 

کلینیک تخصصی دندانپزشکی آرمانی

یکی از مجهزترین و بهترین کلینیک های دندانپزشکی شهریار می باشد که در راستای خدمت رسانی به هموطنان عزیز مطابق با استانداردهای روز دنیا از سال ۱۳۹۴ با همکاری دندانپزشکان مجرب ، متخصصان دندانپزشکی و اساتید دانشگاه شروع به فعالیت نموده است. کلینیک دندان پزشکی آرمانی با بکارگیری بهترین و مرغوبترین مواد دندانپزشکی سعی در ارتقاء کیفیت خدمات در جهت حفظ و بهبود سلامتی مراجعین محترم دارد . بر این اساس با افتخار و اطمینان کامل کلیه خدمات دندانپزشکی در شهریار خود را بصورت تضمینی و با گارانتی واقعی ارائه می کند .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed