چه چیزی برای زخم زبان مفید می باشد ؟ درمان گیاهی برای زخم روی زبان

زخم روی زبان کیفیت زندگی بیماران را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. درد در زبان می تواند نشانه بیماری های دیگری نیز باشد. معمولاً علائم زخم زبان شامل، حساسیت به تماس ، درد و احساس سوزش در زبان بعد از غذا خوردن می باشد. زخم زبان به دلیل گزش ناگهانی زبان ، آفت و عفونت ویروسی ایجاد می شود. برخی از روش های درمانی برای زخم زبان مفید می باشد.

اگر جراحت زبان بیش از ۱۴ روز ادامه داشته باشد ، باید به یک متخصص گوش و حلق و بینی یا دندانپزشک مراجعه کنید. چه چیزی برای درمان زخم زبان خوب است ؟ اگر دنبال “محلول گیاهی برای درمان زخم زبان” می باشید، می توانید از این مقاله استفاده کنید.

چه چیزی برای زخم زبان مفید است ؟

زخم زبان به دلیل عدم توجه به بهداشت دهان و دندان و رژیم غذایی نامناسب اتفاق می افتد. عفونت زبان با برخی از روش های سنتی که در خانه انجام می شود ، می تواند بهبود یابد. اگر این بیماری بیش از ۱۴ روز ادامه یابد ، باید با دندانپزشک یا متخصص گوش و حلق و بینی مشورت شود.

چه عواملی باعث زخم زبان می شوند؟

 

 • التهاب لثه (عفونت ویروسی یا باکتریایی دهان)
 • عفونت هرپس سیمپلکس
 • لیکن پلان دهانی (بیماری سیستم ایمنی بدن که می تواند خطر ابتلا به سرطان دهان را افزایش دهد)
 • برفک دهان
 • گاز گرفتن تصادفی زبان
 • سوختگی در زبان
 • عفونت های مسری
 • تمیز کردن نا مناسب دهان

لکه های روی زبان

علائم زخم زبان چیست؟

 

 • زخم روی زبان
 • عفونت های زیر ، بالا و نوک زبان
 • حساسیت زبان
 • درد و احساس سوزش در زبان
 • درد و سوزش در تماس زبان با غذاهای اسیدی

 

متداول ترین انواع زخم های زبان عبارتند از:

 

زخم آفتی: زخم های دردناکی می باشد که سطح آنها سفید و اطراف آنها قرمز می باشد.

 

لکوپلاکیا: ضایعه ای صاف یا خشن می باشد که از پس زمینه سفید رنگ برخوردار می باشد.

 

اریتروپلاکیا: این ضایعه قرمز رنگی می باشد که در لکوپلاکی به وجود می آید.

 

Lichen Planus: آنها ضایعاتی به رنگ بنفش می باشد که بر روی زبان برجسته می شوند.

دلیل زخم زبان

داروهای گیاهی برای درمان جراحت زبان

 

از برخی روش های طبیعی برای بهبود زخم های دهان و زبان استفاده می شود.

 

شیرین برای زخم زبان: برای عفونت زبان استفاده می شود. جوش شیرین توانایی تسکین و کاهش درد را دارد. همچنین در برابر التهاب ناشی از برخی عفونت ها بسیار موثر می باشد.

 

چگونه از جوش شیرین برای درمان عفونت زبان استفاده کنیم؟

 

یک قاشق چای خوری جوش شیرین را با مقداری آب گرم مخلوط کنید. مخلوطی خمیری به دست خواهید آورد. مخلوطی را که آماده کرده اید روی ناحیه آسیب دیده بگذارید و یک دقیقه صبر کنید. بعد از یک دقیقه زبان خود را با آب گرم بشویید.

جوش شیرین

نمک برای درمان جراحت زبان: برای درمان زخم زبان می توانید استفاده کنید. نمک یک مسکن طبیعی برای تسکین درد می باشد و به کاهش درد و التهاب کمک می کند و از عفونت جلوگیری می کند.

 

چگونه از نمک برای درمان زخم زبان استفاده کنیم؟

 

۱ قاشق چایخوری نمک را با ۱ فنجان آب گرم مخلوط کنید. پس از مخلوط کردن ، دهان خود را با این محلول ۳ یا ۴ بار در روز بشویید.

نمک

شیرین بیان برای درمان زخم زبان: خواص درمانی شیرین بیان،  نتایج مثبتی در درمان عفونت زبان دارد.

شیرین بیان

چگونه از شیرین بیان برای درمان عفونت روی زبان استفاده کنیم؟

 

یک قاشق چای خوری پودر شیرین بیان را با مقداری آب مخلوط کنید و یک خمیر درست کنید. آن را روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید. پس از چند دقیقه ، ناحیه آسیب دیده را کاملاً با آب گرم بشویید.

 

مریم گلی برای درمان زخم روی زبان: مریم گلی ، یکی از قدیمی ترین گیاهان ضد عفونی کننده در تاریخ می باشد که می تواند برای درمان جراحت زبان نیز استفاده شود.

 

چگونه از مریم گلی برای درمان زخم روی زبان استفاده کنیم؟

 

بعد از دم کردن برگ مریم گلی در آب جوش ، می توانید از آن استفاده کنید. این چای را می توانید با غرغره کردن یا با نگه داشتن مقداری مریم گلی در دهان و نوشیدن آن استفاده کنید. مریم گلی هم بهداشت دهان و دندان را تأمین می کند و هم در پیشگیری از زخم زبان و درمان آن موثر می باشد.

دسته مریم گلی

سماق برای درمان زخم زبان: یکی از روش های پرکاربرد برای درمان جراحت زبان یا آفت ، دهان شویه تهیه شده با سماق می باشد.

 

چگونه از سماق برای درمان زخم زبان استفاده کنیم؟

 

۱ قاشق غذاخوری سماق را با ۱ لیوان آب جوشانده و دم می کنیم. سپس این ترکیب را غرغره می کنید.

سماق

درمان جراحت زبان

 

اگر زخم روی زبان و دهان به دلیل عوامل فیزیولوژیکی ایجاد شود ، با مراقبت از بهداشت دهان و دندان ، مسواک زدن منظم دندان ها و استفاده از دهان شویه می توانند خود به خود بهبود یابید. درمان جراحت زبان در خانه با روش های گیاهی امکان پذیر می باشد.

 

عواملی که باعث زخم زبان می شوند؟

 

زخم زبان در دوران بارداری: برخی از دلایل جراحت زبان در دوران بارداری عبارتند از:

 

استرس: با افزایش استرس در زنان باردار ، زخم روی زبان ایجاد می شود. سعی کنید تا حد امکان در این دوران از استرس جلوگیری کنید.

 

سیگار کشیدن: سیگار کشیدن بیش از حد باعث تحریک زبان و گلودرد می شود. برای جلوگیری از آفت زبان ، باید سیگار را ترک کنید.

 

گاز گرفتن زبان: اگر به طور تصادفی زبان خود را گاز بگیرید یا چیزی به شدت گرم بخورید ، ممکن است زخم هایی روی زبان شما ظاهر شود. دندان قروچه می تواند باعث تحریک و درد در زبان شود.

 

شرایط پزشکی: برخی شرایط خاص پزشکی مانند دیابت و کم خونی نیز می تواند باعث ایجاد زخم روی زبان شود.

 

عفونت ویروسی: آفت زبان می تواند به دلیل عفونت ویروسی ایجاد شود.[۱]

 

کمبود آهن و ویتامین: زخم زبان گاهی اوقات در نتیجه کمبود انواع ویتامین ها و آهن ایجاد می شود.

 

علت زخم شدن زبان

 1. عفونت های ویروسی
 2. کمبود ویتامین و کم خونی: کم خونی ناشی از کمبود آهن، کمبود ویتامین B12 در بدن یا کمبود فولات در بدن. در چنین مواردی علت زخم شدن زبان می تواند یک علامت باشد.
 3. گلوسودینیا (سندرم سوزش زبان): این بیماری که باعث زخم شدن زبان در نوک زبان می شود، معمولا در افراد مبتلا به افسردگی دیده می شود.
 4. نورالژی گلوسوفارنجئال: بیماری که باعث زخم زبان و درد شدید زبان ناشی از تحریک عصب می شود.
 5. لیکن پلان: یک بیماری پوستی طولانی‌مدت که باعث ایجاد بثورات خارش‌دار روی زبان می‌شود و همچنین می‌تواند دهان را تحت تاثیر قرار دهد و باعث ایجاد طرح توری سفید و لکه‌های دردناک روی زبان شود.
 6. پمفیگوس ولگاریس: این یک بیماری نادر است که باعث ایجاد زخم زبان دردناک روی پوست، داخل دهان، بینی، گلو، مقعد و اندام تناسلی می شود.
 7. استفاده از دارو: برخی از داروها مانند می توانند علت زخم شدن زبان باشند. برخی از دهانشویه ها می توانند باعث زخم های زبانی شوند.
 8. گلوسیت مولر (نوعی التهاب زبان)
 9. سرطان زبان (بسیار نادر)

 

زخم شدن زبان

زخم شدن زبان مشکلی است که به دلیل شرایط مختلف ایجاد می شود، از زخم زبان بر اثر تیزی دندان تا شرایط جدی تر مانند سرطان دهان. در این مقاله به علل مختلف، علائم و روش های درمان درد زبان می پردازیم. اگر درد زبان بیش از چند روز طول بکشد، باید برای تشخیص و درمان مناسب با پزشک مشورت شود.

 

درمان زخم زبان در خانه

عسل: عسل یکی از بهترین گزینه های درمان طبیعی برای زخم زبان است. عسل یک غذای فوق العاده مفید است و همچنین خوشمزه است. عسل تولید شده بدون مواد افزودنی تمام زخم روی زبان را درمان می کند. با مصرف روزانه ۲ قاشق غذاخوری عسل می توانید به راحتی از شر زخم روی زبان خلاص شوید. علاوه بر این، عسل از بروز زخم های جدید جلوگیری می کند.

 

دهانشویه: شما می توانید به طور طبیعی زخم زبان را با دهانشویه درمان کنید. می توانید   با مخلوط کردن آن با جوش شیرین و نمک بهترین دهانشویه برای زخم زبان را بسازید. در عین حال، دهانشویه برای عفونت گلو فوق العاده مفید است. با ۳ بار غرغره در روز می توانید در مدت کوتاهی از شر زخم های زبان خلاص شوید.

 

آب شلغم: آب شلغم که برای زخم های زبان و دهان بسیار موثر است، یکی از راه حل های موثر در این زمینه است. آب شلغم یک غذای طبیعی با خواص ضد باکتریایی طبیعی است. با این ویژگی، زخم های زبان در مدت کوتاهی از بین می روند. در صورت تمایل می توانید آب شلغم را مستقیماً بنوشید یا در محل آسیب دیده را غرغره کنید.

 

جوش شیرین و آب: مخلوط جوش شیرین و آب به طور طبیعی یک ضد التهاب است. اگر اغلب از زخم زبان رنج می برید، می توانید مخلوط جوش شیرین و آب را نیز امتحان کنید. با افزودن ۱ قاشق چایخوری جوش شیرین و آب به زبان خود در مدت کوتاهی از شر تمام این شکایات خلاص خواهید شد.

 

 

 

ریشه شیرین بیان: ریشه شیرین بیان یکی دیگر از مواد غذایی طبیعی است که برای زخم زبان موثر است. فواید ریشه شیرین بیان که پزشکان متخصص نیز توصیه می کنند ببا شمردن تمام نمی شود. با مخلوط کردن آب با ریشه شیرین بیان خمیر درست کنید. سپس می توانید این قوام را روی زبان اضافه کنید. خواهید دید که زخم های زبان در مدت کوتاهی از بین می روند و این حالت عود نمی کند.

 

بهترین دهانشویه برای زخم زبان

دهانشویه ضد عفونی کننده

دهانشویه ایده‌آل ضدعفونی‌کننده است که ویژگی اصلی آن کمک به بهبود غشاهای مخاطی و لثه‌ها و تسکین درد است. زخم زبان به طور کلی در برابر حمله باکتری ها و میکروب ها آسیب پذیر است که بهبود را طولانی و دشوار می کند. دهانشویه ضد عفونی کننده به فرد آسیب دیده کمک می کند تا خود را از این عوامل خارجی عفونی دور کند و در نتیجه در مدت زمان کمتری بهبود یابد.

درمان زخم زبان بر اثر تیزی دندان

معمولا زخم دهان تنها به دلیل آسیب ناشی از گاز گرفتن گونه یا زبان، یا دندان های تیز، مسواک زدن یا دندان مصنوعی نامناسب ایجاد می شود. به این زخم ها، زخم های تروماتیک می گویند. اگر زخم دهان دارید و آنها مدام عود می کنند، به آن “استوماتیت آفتی عود کننده” می گویند.

 

چگونه می توان از بروز زخم زبان در دوران بارداری جلوگیری کرد؟

 

در ادامه مقاله چند نکته برای جلوگیری از آفت زبان در دوران بارداری گردآورده شده است.

 

 • بهداشت دهان و دندان: بهترین راه برای جلوگیری از هرگونه بیماری در زبان اهمیت دادن به بهداشت دهان و دندان می باشد.
 • رژیم غذایی متعادل: گاهی اوقات زخم زبان به دلیل کمبود تغذیه ایجاد می شود. برای جلوگیری از ایجاد زخم زبان و کمک به رشد طبیعی کودک باید رژیم غذایی متعادلی داشته باشید.
 • اگر زخم زبان برای مدت طولانی ادامه داشته باشد به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

درباره نویسنده

پست های مرتبط

فقدان مادرزادی دندان (هیپودنشیا)

فقدان مادرزادی دندان (هیپودنشیا)

۰
فقدان مادرزادی دندان (هیپودنشیا) چیست؟ فقدان مادرزادی دندان آنقدرها هم که تصور می کنید اتفاق نادری نیست. علل اصلی کمبود…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید