معایب و مزایای لمینیت ، از شایعه تا واقعیت

همه ما می­دانیم که یکی از ارکان اصلی داشتن یک چهره جذاب، داشتن یک لبخند زیبا و دلنشین است ولی لبخند زیبا بدون داشتن دندان­ هایی زیبا، مرتب و خوشرنگ امکانپذیر نیست.

چند سالی است که در پی پیشرفت علم دندانپزشکی و تکنولوژی، دندانپزشکان با انجام درمان ­های زیبایی که گاهی شامل چندین درمان مختلف است اقدام به طراحی طرح لبخند می­ کنند و با تکنیک ­های خاص، عزیزانی که تاکنون از نعمت داشتن لبخندی زیبا محروم بوده­ اند را به آرزوی خود می­ رسانند.

یکی از روش­ هایی که تاکنون توانسته است لبخند بسیاری از مراجعین را دگرگون سازد لمینیت ­های سرامیکی است، ما در اینجا قصد داریم تا با هم به برخی سوالات، ابهامات و شایعات پیرامون این روش درمانی بپردازیم. ولی قبل از همه چیز باید بدانیم که لمینیت سرامیکی چیست.

معایب و مزایای لمینت، از شایعه تا واقعیت 2

لمینت سرامیکی چیست؟

لمینت ­ها پوسته ‌های نازکی از جنس سرامیک هستند که متناسب با ظاهر و دندان هر شخص به صورت منحصر به فرد ساخته می­ شوند. در ساخت لمینت از موادی با رنگ های طبیعی و نزدیک به رنگ دندان استفاده می شود. در حقیقت لمینت های سرامیکی ترکیبی از چندین لایه خیلی ظریف اما محکم سرامیکی هستند که بر روی مینای دندان چسبانده می­ شوند.

پس از تراشیدن سطح اندکی از دندان مراحل قالب­ گیری انجام می ­شود، سپس این لایه نازک سرامیکی که قطر آن حداکثر چند میلیمتر می ­باشد، ساخته می­ شود و با چسب مخصوص روی  بخش جلویی دندان­ ها متصل می­شود و مواردی مانند رنگ، ظاهر، اندازه و طول دندان ها را تغییر داده و برای فرد لبخندی جذاب ­تر و زیباتر به وجود خواهد آمد.

در ادامه این مطلب تلاش کردیم همه­ جوانب مثبت و منفی لمینت سرامیکی را بررسی کنیم تا  شما بتوانید در تصمیم گیری و انتخاب شیوه اصلاح لبخند خود از آن یاری بگیرید:

با وجودی که نکات مثبت و مزایای لمینت سرامیکی بسیار است، اما برخی از بیماران شایعاتی نیز درباره معایب لمینت سرامیکی شنیده­ اند. در اینجا به چند شایعه متداول درباره لمینت ­ها می­ پردازیم و حقایق را درمورد آن­ ها روشن خواهیم کرد.

آیا لمینت ­ها ظاهری مصنوعی دارند ؟

هنگامی که حرف از دندانپزشکی زیبایی و یا لمینت دندان به میان می ­آید، برخی از افراد به یاد لبخند های هالیوودی با ظاهری مصنوعی و دندان­ های مربعی شکل می افتند. اما این لزوماً حقیقت ندارد.

رنگ لمینت ­های دندان بر اساس انتظار بیمار و همینطور پیشنهاد دندانپزشک تعیین می­ گردد. بهترین انتخاب، لمینت با رنگی طبیعی و هماهنگ با رنگ پوست شماست ولی در صورت درخواست بیمار، می­ توان از رنگ سفیدتر استفاده کرد.

آیا لمینت ها شکننده اند و طاقت فشار را ندارند ؟

در واقع دو نوع ونیر دندان وجود دارد: ونیر های سرامیکی (لمینت) و ونیر های کامپوزیتی. با اینکه طول عمر کامپوزیت دندان و لمینت، هر دو زیاد است اما لمینت ­ها ماندگارتر و مقاوم­تر هستند به طوری که می­ توان گفت استحکام آنها مانند استحکام مینای دندان طبیعی شما می ­باشد و احتمال شکستن یا افتادن لمینیت ­ها خیلی کم است. به طور کلی لمینت دندان به گونه ­ای طراحی شده ­اند که عملکردی مانند دندان طبیعی داشته باشند و در مقابل تغییر رنگ و لک شدن مقاوم باشند.

IMG 2597

آیا برای نصب لمینت باید کل دندان تراشیده شود ؟

برای نصب لمینت­ ها، آماده سازی جزئی روی دندان ­ها صورت می گیرد و نیازی به تراش زیاد دندان وجود ندارد. دندانپزشک ترمیمی و زیبایی تلاش می ­کند تا جای ممکن آسیب به بافت طبیعی دندان وارد نکند و در عین حال به نتایج مطلوب برسد. در بعضی موارد حتی نیاز به تراش هم نیست ولی در اکثر موارد تراش بسیار اندکی بر روی سطح دندان انجام می ­شود. لازم است که بدانید برای انجام لمینت سرامیکی صرفاً دندان ها تراشیده نمی شوند و بستگی به نوع فک، اندازه دندان ها، میزان بیرون زدگی دندان ها و . . . دارد که ممکن است دندان بعضی از افراد اصلاً نیاز به تراشیده شدن نداشته باشد و برای بعضی دیگر نیاز به اندکی تراش جهت قالبگیری و نصب لمینت سرامیکی باشد، پس می توان نتیجه گرفت که صرفاً همه مراجعین نیاز به تراشیدن دندان ندارند و بسته به شرایط هر شخص این میزان تفاوت دارد.

آیا لمینت ها فقط برای اهداف زیبایی استفاده می شوند ؟

با اینکه مهمترین هدف لمینت ­ها، اصلاح طرح لبخند و ظاهر دندان­ هاست، ولی لمینت فواید دیگری نیز دارد. لمینت ­ها می ­توانند برای پر کردن فضاهای خالی بین دندان ­ها و متقارن ساختن لبخندتان استفاده شود همچنین در دندان­ های فرسایش یافته با این تکنیک می توان ارتفاع دندان ها و به تبع آن ارتفاع صورت را اصلاح کرد.

مزایای لمینیت سرامیکی

معایب و مزایای لمینت، از شایعه تا واقعیت 3

‏۱- اصلاح ظاهر لبخند

همانطور که پیش از این اشاره شد ونیرها انتخاب فوق العاده­ ای برای اصلاح طرح لبخند افرادی که رنگ دندان هایشان زرد شده یا دندان ­های شکسته یا کج دارند، می­ باشد. لمینت سرامیکی تمام مشکلات نا­زیبا بودن و عیوب ظاهری دندان­ ها را کاملاً می ­پوشاند و یک لبخند جذاب برای شما فراهم می ­آورد.

‏۲-کم تهاجمی تر نسبت به روکش

برای روکش دندان باید دور تا دور دندان را تراشید تا فضای کافی برای چسباندن تاج دندان ایجاد شود. در صورتی که برای نصب لمنیت ­ها  فقط باید روی سطح  دندان­ ها را تراشید، به همین علت کم تهاجمی ­تر است همچنین پیوند بسیار قوی ­تری با مینای دندان نسبت به تاج دندان برقرار می­کند.

‏۳- مقاوم در برابر تغییر رنگ

از دیگر مزایای لمینت سرامیکی این است که لمینت­ ها در مقایسه با سایر روش­ های سفید کردن دندان مانند کامپوزیت و بلیچینگ تغییر رنگ نمی­ دهند و اگر درست از آن ­ها مراقبت کنیم همیشه سفید و درخشان باقی خواهند ماند و با خوردن مواد خوراکی رنگی مانند چای و قهوه زرد نخواهد شد.

‏۴-طبیعی به نظر رسیدن

لمینت­ های سرامیکی، ظاهری کاملاً طبیعی دارند. خاصیت بازتاب نور سرامیک باعث می شود لمینت خصوصیاتی شبیه مینای دندان داشته باشد. چون لمینت سرامیکی از یک لایه بسیار نازک ساخته می‌شود، بسیار طبیعی و شفاف و غیر قابل تشخیص است.

‏۵-دوام و طول عمر زیاد

اگر در شرایط ایده آل، دندانپزشک با مهارت تمام ، لمینت ­ها را روی دندان­ های شما کار کرده باشد و همچنین شما نیز به خوبی از لمینت ­ها مواظبت کنید، دوام و طول عمر لمینیت ­ها می تواند بیشتر از ۱۵ سال باشد. با این وجود احتمال آسیب دیدن لمینت­ ها یا بروز مشکل در دندان ­های طبیعی زیر آن ­ها وجود دارد که ممکن است نیاز به تعمیر یا تعویض داشته باشند.

‏۶- انعطاف پذیر بودن

یکی دیگر از مزایای لمینت سرامیکی این است که رنگ به گونه ای انتخاب می­ شود که دقیقاً مشابه با دندان های طبیعی خود فرد باشد. در اکثر موارد نیازی نیست که تمام دندان‌ های خود را برای داشتن لبخندی زیبا با لمینت دندانی بپوشانید. فقط کافی است چند دندان جلو را که هنگام خندیدن ظاهر می­ شود را با لمینت سرامیکی اصلاح کنید.

‏۷- فوری بودن مشاهده نتایج

از دیگر مزایای لمینت سرامیکی باید گفت که بلافاصله بعد از نصب، طرح لبخند شما را اصلاح می کنند. و شما بلافاصله بعد از اتمام جلسه نصب لمینت می ­توانید از لبخند زیبای خود لذت ببرید.

‏۸- برطرف کردن عیوب ظاهری دندان

لمینت ­های سرامیکی قادرند رنگ، شکل و ظاهر دندان­های طبیعی را تغییر دهند. هرگونه عیب ظاهری مانند بد رنگی، کج درآمدن، شکستگی، لب پریدگی یا فاصله زیاد بین دندان­ها توسط لمینت ­های سرامیکی پوشش داده می ‌شود.

‏۹- ترکیب کردن با روش­های دندانپزشکی زیبایی دیگر

از لمینت­ ها می توان همزمان با سایر روش ­های دندانپزشکی زیبایی مانند ایمپلنت، روکش، بریج، ارتودنسی، سفید کردن دندان و غیره برای اصلاح طرح لبخند استفاده کرد. رنگ و ظاهر لمینت­ ها دقیقا شبیه به تاج دندان یا ایمپلنت ساخته می شود، به همین دلیل یکدستی و هماهنگی  بین دندان ها حفظ خواهد شد.

معایب لمینت سرامیکی

انجام هر درمانی بدون عوارض نخواهد بود، در این بخش برایتان چند نمونه از عوارضی که ممکن است پس از انجام لمینت سرامیکی برای یک شخص به وجود بیاید برشمردیم، تا اهمیت انتخاب یک مرکز و یک دندانپزشک متخصص با تجربه جهت انجام این درمان بیش از بیش برایمان مشخص شود.

معایب و مزایای لمینت، از شایعه تا واقعیت
‏۱- دائمی وغیر قابل بازگشت بودن، یکی از معایب لمینت سرامیکی می­ باشد.

زمانی که لمینت سرامیکی به دندان های شما چسبانده شد، امکان برداشتن آنها و استفاده مجدد از دندان های طبیعی شما وجود ندارد. با اینکه لمینیت از لحاظ ظاهری کاملاً طبیعی به نظر می رسند اما باز هم نوعی از دندان مصنوعی هستند و فرایند نصب آن­ها تقریباً برگشت ناپذیر است. در صورتی که به خوبی از آنها مراقبت کنید بیش از ۱۰ سال بدون نیاز به ترمیم و یا تعویض روی دندان های شما ماندگار خواهد ماند.

‏۲- امکان حساس شدن دندان در ابتدای درمان وجود دارد.

بعد از نصب لمینت­ های سرامیکی ممکن است نسبت به غذاها و نوشیدنی های گرم و سرد حساس شوید. مینای دندان شما پیش از نصب لمینت اندکی تراشیده می شود. به همین دلیل حساسیت نسبت به غذاهای گرم و سرد تا چند روز بعد از نصب لمینت­ ها طبیعی است که البته خود به خود از بین می رود.

‏۳- امکان آسیب دیدن لمینت ­ها وجود دارد.

لمینت ­های دندانی بسیار بادوام و محکم­ اند و نسبت به ضربه نیز مقاومت ­اند. اما به هر حال احتمال آسیب دیدن آن­ ها وجود دارد. اگر که فشار بسیار زیادی در اثر جویدن یا گاز زدن غذا های سفت و یا دندان قروچه به آنها وارد شود، احتمال افتادن و یا شکستن آنها وجود دارد. برای محفاظت از لمینت ­ها باید به خوبی از دندان های خود مراقبت کنید و بهداشت دهان و دندان را رعایت نمایید.

‏۴- نیاز به تراشیدن مینای دندان

تراشیدن مینای دندان پیش از نصب به عنوان یکی از معایب لمینیت سرامیکی شناخته می ­شود. لمینت ­های استاندارد نیاز به آماده سازی دندان­ ها پیش از نصب دارند. با توجه به مشکلات و عیب های دندان ، دندانپزشک قسمتی از مینای دندان را تراش می دهد تا لمینیت ها بعد از نصب روی دندان­ ها ضخامت اضافه به وجود نیاورد. اما در مقایسه با تراش تاج دندان، لمینت­ ها روش کم تهاجمی ­تری محسوب می­ شوند و  برای نصب آنها فقط یک سطح دندان نیاز به تراش دارد.

برای آماده سازی دندان ­ها قبل از نصب لمینیت سرامیکی فقط یک لایه خیلی نازک از مینای دندان تراش می خورد، به همین دلیل دندان­ ها کمتر حساس می­ شوند. چند روز بعد از نصب لمینیت­ های سرامیکی نیز حساسیت دندان ­ها به طور کامل رفع می­ شود.

‏۵- طولانی بودن فرایند ساخت

نصب لمینت ­های سرامیکی طی دو تا سه جلسه مراجعه به دندانپزشکی انجام می­ گیرد و تا نصب نهایی لمینت­ ها روی دندان حدوداً یک ماه زمان نیاز است. در اثر تراشیدن مینای دندان، احتمال حساس شدن دندان ها وجود دارد معمولاً از ونیرهای موقت در این مدت استفاده می­ شود.

اگر بین انتخاب روش‌های لمینت سرامیکی یا کامپوزیت ونیر تردید دارید بهتر است قبل از تصمیم گیری این نکته را بدانید که زیبایی ظاهری پس از درمان لمینت‌ سرامیکی نسبت به کامپوزیت‌ بیشتر است، چراکه فضای انجام تغییرات بیشتر خواهد بود. به عبارتی اگر به دنبال تغییرات اساسی برای دندان­ هایتان هستید توصیه می‌شود با صلاحدید دندانپزشک از مزیت زیبایی لمینت‌ سرامیکی برخوردار شوید.

چرا کلینیک تخصصی دندانپزشکی آرمانی؟

کلینیک آرمانی یک مرکز مجهز است. این مرکز قصد دارد تا با تمام علم ، مهارت و تجربه­ متخصصانش، فرصتی ایجاد کند که جذاب ­ترین و زیباترین  لبخند­ها را برای شما مراجعان گرامی خلق کرده و به یادگار بگذارد. تعهد ما به شما ارائه جدیدترین و بهترین شیوه ­های درمانی،  در زمینه زیبایی و ترمیم دندان است به نحوی که رضایت شما  عزیزان را به بهترین شکل ممکن جلب نماییم.

از این رو درمانگاه تخصصی دندانپزشکی آرمانی را که از بهترین مراکز غرب استان تهران و شهریار است، تاسیس کردیم تا به این هدف با ارزش برسیم و با روش های نوین، بهترین خدمات را به همگان ارائه دهیم.

در نظر داشته باشید برای کسب اطلاعات بیشتر  و اطلاع از هزینه کلیه خدمات می توانید با شماره های کلینیک تماس بگیرید.

پست های مرتبط

سندرم سوزش دهان

سندرم سوزش دهان چیست؟

۰
سندرم سوزش دهان چیست؟ سندرم سوزش دهان اصطلاح پزشکی برای سوزش مداوم ، مزمن یا مکرر دهان بدون دلیل مشخص…
کاشت دندان در کودکان

کاشت دندان در کودکان

۰
 کاشت دندان در کودکان در سال های اخیر ، ایمپلنت های دندان به یکی از متداول ترین روش های زیبایی…
بیماری لثه

بیماری لثه

۰
بیماری لثه در این مقاله قصد داریم تا یکی از مهمترین و شایع ترین بیماری های تخصصی دندانپزشکی یعنی بیماری…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید